Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Şubat '08

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
617
 

Türban serbest olsun?

Türban serbest olsun?
 

Türban-vikipedi-özgür ansiklopedi.


Tamam pes ediyorum.

TÜRBAN yada BAŞAÖRTÜSÜ her neyse serbest olsun.

Türbanlı kızlarımız üniversite kapılarında mağdur olmasın.
Özgürce okuyabilsinler.
Onların okuma ve ülkelerine faydalı olabilme hevesleri türban nedeniyle engellenmesin.
Dinlerini özgürce yaşasınlar.
Erkek öğrencilerde cübbe giyebilsin.Tıpkı medreselerde olduğu gibi sakal da bırakabilsinler.
Onlarda dinlerini özgürce yaşasınlar.Hatta cuma mübarek gün namaz vaktinde sınava girmesinler.
Hatta üniversite yönetimi cuma gününe ders ve sınav koymasın.
Öğrenci kardeşlerimiz dinlerini özgürce yaşasınlar.
Okullarda mescitler mutlaka olmalı ve herkata iki adet olmalı.Kızlar ve erkekler için.
Üniversitede okuyan gençlerimiz hertürlü dernek, kulüp ve partiye rahatlıkla kayıt olabilsin.

Ben KONYA da üniversite hayatımı yaşadım.Soğuk bir kış sabahı okula gitmek için İnce Minare müzesi önünde beklerken kampüse gidecek otobüs durağa yanaştı.Bizlerde otobüse binmek için hareketlendik.Ancak şoför, erkek öğrencilerin bu otobüse binemeyeceğini söyledi ve ön tarafta yazan yazıyı gösterid.

"KAMPÜS
KIZ ÖĞRENCİLER İÇİN"

Bu olaydan sonra okulda birtakım konuşmalar geçmeye başladı.Erkeklerle aynı otobüste giden kızlar için farklı düşünenler oldu.Mecbur kaldığı için kız erkek karışık otobüslere binen türbanlı bayanlara suçlu gözüyle bakılır oldu.

Ve bir akşam üstü kız öğrenciler için gelen otobüse hiçbir kız öğrenci binmedi.Sadece bir hafta süren bu ayrım sona erdi.

Ben sağ görüşlü bir insan değilim.Ancak türbanada karşı değilim.Hatta üniversitede türbanlı bir kız arkadaşım vardı.Aramız fena değildi.Beraber sinemaya gittik."Minyeli Abdullah" filmine.-yanlış hatırlıyorsam kusuruma bakmayın-Bilet satan adam beraber giremeyeceğimizi söyledi.İkimizinde morali çok bozuldu.Kendimizi suçlu hissettik.

Diyelim ki türban serbest oldu.

Sadece türban takmak dini özgürlükleri yaşamak için yeterli olacak mı?
Yukarıda yazdığım gibi erkek öğrenciler cübbe giymek isterse.?
"Cuma namazına gittim sınava giremedim.Sınav yüzünden Allahın emrine karşı mı geleyim, dini özgürlüğüm ne olacak?" derse.

Üniversitelerde serbest oldu ve çocuklar türbanlı ve başörtülü, cübbeli olarak mezun oldular.

Sonra.

Bu çocuklar hep özel sektörde mi çalışacak.?

Sonra birileri çıkacak kamuda türban serbest olsun diyecek.

İyi ya, okurken bir zarar gelmedi, devlet bu kadar emek çekti okuttu.Hem ülkemizin doktora, öğretmene, bankacıya, avukata bu kadar ihtiyacı olduğu bir dönemde türban neden kamuda yasak olsun ki.?

Nede olsa burası özgür bir ülke.

Bütün bunların sonunda hep aynı yere takılıyorum.İRAN sizce özgür bir ülkemi.

Hangi türban savunucusunu dinlesem aynı.ÖZGÜRLÜK.
Sanki dinde yasak yok, herşey özgürce yapılıyor.

Şimdi AKP hükemeti bir özgürlüktür tutturmuş gidiyor.Çok güzel özgürlüğe kim karşı çıkabilirki.?

Tamam pes ediyorum sırf özgürlük adına TÜRBAN ve/veya BAŞÖRTÜSÜ serbest olsun.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Üniversite toplum yaşamına ve kültürüne doğrudan etkisi olan kurumların en önemlilerindendir. Üniversitelerde yapılacak değişiklik tüm toplumun yaşamını etkiler. Ayrıca, değiştirilmeye çalışılan TC Anayasa'sı gibi görünse de aslında bu bir karşı devrim hareketidir. Bu, kılık-kıyafet ve eğitim eşitliği devrimlerine karşı başlatılmış son derece ciddi bir darbe girişimidir. Lütfen buna hoşgörüyle yaklaşmaya çalışanları ciddiye almayınız ve siz de "ne olacak ki, bir deneyelim"ci olmayınız. Unutmayalım; CEHENNEME GİDEN YOLLAR, İYİ NİYET TAŞLARIYLA ÖRÜLÜDÜR...

ulgorElınA 
 07.02.2008 14:40
Cevap :
Bence bu taşları AKP ince ince ve güzelce döşüyor.Halk artık uyanmalı.Yarın çok geç olabilirbTeşekkürler.  09.02.2008 13:18
 

bir şeyi unuttum: diğer bir yazınızda da (adalet cesaret ister) farkettiniz mi siz bile yazdıklarınız ve düşünce sisteminiz bir biriyle çelişiyor.bir insanın adaletten bahsetmesi için bence o insanın hayatta olana şeylere karşı yansız ve adil olması gerekiyor.umarım demek istediğimi anlamışsınızdır.(geniş bir pencereden bakmayı denerseniz eğer)

yeşil su 
 06.02.2008 20:17
Cevap :
adalet cesaret ister isimli bir yazım yok.Karşıdaki kişinin fikirlerine saygı göstermez isek veya empati göstermez isek fikirleri karmaşık gelebilir.Herkes kendi özgürlüğünü yaşamak istiyor.Yazınız hiçde ufkumu açmadı.Teşekkürler.  09.02.2008 13:16
 

yazdıklarınız çok karışık.napaya çalıştığınızı bence net olarak yazmalısınız.neden bu kadar sorun haline geldi bu türban konusu sizler için anlamış değilim.yani ben üniversitemde rahatça okuyorum ve türbanlı arkadaşlarımda var.ancak ne onların benim üzerimde bir baskısı var nede benim onların türban takmasıyla ilgili bir problemim var.Ya arkadaşım bu insanlar inandıkları için türban takıyorlar ve istedikleride inandıkalrını yaşayacak alanların kısıtlanmaması.bundan daha doğal bir istekleri olamaz.nasılki ben rahatça okuyorsam o arkadaşlarımda rahatça okusunlar.aslında biliyormusunuz: bence sizler ve sizin gibi tek taraflı düşünen insanlar bu kadar bulandırıyor bu tür olayları.bu hiç hoş bir durum değil.neden birazcık relax olmuyorsunuz ve çokkkkkkk geniş bir pencereden bakmayı denemiyorsunuz.bunu bence bir düşünün.

yeşil su 
 06.02.2008 20:12
 

Sizin gibi düşünen gençliğimizin olması beni umutlu kılıyor...Tamamen art niyetsiz samimi ve yaşadığınız duyguları kaleme alma cesaretini göstermişsiniz...sizi bu yüzden kutluyorum...kafalarını kuma gömenler bir gün anlayacaklar da ,inşallah çok geç olmaz bu... Dinin emirleri sadece örtünmek değil ! neden başka emirler bu kadar gündemde değil ? Mesela ;rüşvet,yalan,dolan,menfeat için selam verme gibi !

Gülden Işık 
 05.02.2008 12:09
Cevap :
Desteğiniz ve fikirleriniz için teşekkür ederim.  09.02.2008 13:12
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 18
Toplam yorum
: 67
Toplam mesaj
: 13
Ort. okunma sayısı
: 5269
Kayıt tarihi
: 25.05.07
 
 

Bir bankada servis yetkilisi olarak çalışmaktayım. Kazanmayı, rekabeti ve insanlara yardımcı olmayı ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster