Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Ağustos '07

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
531
 

Türk halkının mazlum sevdası

Türk halkının mazlum sevdası
 

Alma mazlumun ahını...
Devamını pek de bildiğimiz bir atasözümüz...

Aslında siyasi şeyler yazmayı sevmiyorum ama, son zamanlarda bir şeyler oluyor da sadece bana mı öyle geliyor merakımdan, konuya değinmeye gerek gördüm.

Sosyolog gibi ahkam kesmek haddime değil biliyorum, yine de dayanamadım.

Efendim benim çocukluğumda, çocuk sanatçılar çok meşhurdu. Her şeyin küçüğü makbuldür hesabı, Emrahlar, Ceylanlar gırla giderdi. Bunlarla birlikte acıların kadınları promosyon niyetine her yerde karşımıza çıkarlardı.

İşte o zamanlardan beri dikkat ettiğim bir şey var. Türk insanının mazlum sevdası. Çünkü örnekler bununla bitmiyor.

Bir ortama girsek ve iki kişi varken, biri ağlıyor olsa, kafadan ağlamayana saldırırız. Çünkü bize göre ağlayan haklıdır.

BBG, Gelin kaynana gibi yarışmalarda bildiğiniz gibi herkesi karşısına alan, asosyal, kavgacı tipler hep haftanın birincisi olur. 05 Edi, Kaynana Semra gibi...

Şahsi kanaatim. Anamızla beraber gitmemizi söyleyen, askerlik yan gelip yatma yeri değildir deyip, oğlunu askere göndermeyen ama, oyuncak gemi alan bir partinin başkanı ve partisi, e-muhtıra, Cumhuriyet mitingleri, Cumhurbaşkanlığı seçimi konularında halkça mazlum olarak algılandığı için bu kadar oy almıştır.

Zira başka bir sebep olsa, oy verenler ben verdim diye çıkar. Soruyoruz, herkes ben vermedim diyor. Acıdım demeye mi utanılıyor?

Tezimi ispatlayacak bir başka tespit;

CHP bu seçimlerin yenik partilerindendir. Başarısız olan partinin başkanının eleştirilmesi çok normalken, üstüne çok gelinmesi, birden Deniz Baykal ı mazlum rolüne büründürdü. Bu seferde O, koruma altına alındı pek çok kişi tarafından. Hatta başarılı bulundu.

E ama, mazlumu bu kadar seversek, biz de sevilmeye devam etmeyecek miyiz?

Hepimizde bir Küçük Emrah sevdası... Allah sonumuzu hayır etsin...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

otorite olmaz. olmaz. ben korkarım otoriteden falan :))

kargaliçe 
 26.06.2008 12:09
Cevap :
bu bildiğin gibi diil. Bak cici...  26.06.2008 13:11
 

türk halkının mazlum sevdası sanırım inançtan kaynaklanıyor. yani düşenin elinden tutmak sevap olarak görülüyor. düşene bir tekme atmak ya da atana göz yummak doğru karşılanmıyor. ay şimdi ben de böyle yazdım mazlum sevdalısı mı oldum? :)

kargaliçe 
 26.06.2008 11:38
Cevap :
bilmiyorum. buna otoriteler karar verecek.  26.06.2008 11:56
 

Bir acındırma kültürü oluşuyor; acındırarak bir şey elde etmeye çalışan "insanlar sürüsü" oluşuyor giderek. Ve "dilenme" kültürü. Bütün bunların başka açıklaması olmalı; umarım tarih bunu zamanı geldiğinde "yazar" da biz de anlarız; o zamana kadar yazılacak "Atatürk Cumhuriyet'i Tarihi" kalırsa tabi. Hala aklım almıyor olanları; bir yalan, bir yanlış olmalı diye düşünüyorum...

derinmavi.. 
 10.08.2007 20:23
Cevap :
Yok bu kadar alan yanlış olmaz. Bunlar gerçek. Mantık dışı ama, saf gerçek...  10.08.2007 22:51
 

1.Emrah'ın kendi yaşında kız arkadaşı var. Emrah eve gelir,bir bakar evde sofra kurulu, paraları olmadığı halde, masada çeşitli yiyecekler var. Emrah sorar: Nerden buldun bu yiyecekleri? Kız: Bakkala kasaba ellettim. 2. Emrah sokaktan geçerken, kasap elindeki et döveceğini hem eline vurur hem de bağırır: Emrah borçlar birikti. Anneni gönder. Mazlumluğa paye vermekten öte, sadist bir toplumuz ki bu tür diyaloglardan zevk alıp, izlemişiz. Başkasının acısından haz almak derim ancak ben buna.

Kwan Yin 
 09.08.2007 16:58
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 40
Toplam yorum
: 561
Toplam mesaj
: 254
Ort. okunma sayısı
: 7300
Kayıt tarihi
: 20.03.07
 
 

Karga, kargagiller (Corvidae) familyasından Corvus cinsini oluşturan, iri yapılı, düz gagalı, pençel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster