Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Ocak '19

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
83
 

Türkçe

 
Bizler doğru ve güzel Türkçe ile büyüdük, çevremizin şiveli konuşmasını bile almadık. Özel kanallarda yayınlanan diziler sokak ağzını yaygınlaştırdı, insanların algısındaki televizyon iyi olanı çıkarır düşüncesi ne yazık ki, insanları basit konuşmaya yönlendirdi. Dil de yozlaşma toplumsal yozlaşma ile birlikte dilini kaybetmektir. Dili kaybetmek kültürünü ve benliğini kaybetmektir. Şiirsel olan dilimizi tekrar hakkıyla kullanmak dileğim.
 
Dil bozulunca insan ilişkilerindeki nezaket, zarafet, sevgi ve saygı da erozyona uğruyor. Bu durumun en büyük öncüsü siyasi iklim mi acaba? Yoksa toplum son yıllarda sanattan uzaklaştı bununda bir etkisi var mı? 'Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir' diyen Atatürk'ün bahsettiği damarlardan biri de dilde yozlaşma mıdır? Sanatta incelik, zarafet, güzellik gibi hoş duygular yok mu? Okullardaki felsefe, psikoloji gibi derslerin azaltılması da bu bozulmada etkili mi? TV'den insanlara hakaret edenleri alkışlayan bir kitlenin olması da bu yozlaşmanın kaynaklarından biri mi?
 
Fransa'da Paris dışında Fransızca konuşma yok gibidir. Başkent Paris'in dili zaman içinde Fransızca dili oldu. Fransız Devrimi ve Fransız İhtilal Ordusu bunu sağlamışlardır. Vatandaşlık ve dil tüm Fransa insanlarına verilen bir hak olmuştur.
 
O kadar yozlaşmış bir dil kültürü ve dil bilgisine sahibiz ki, kitap okuma oranı ile ilişkilidir kelime haznesi, besledikçe büyür, derinleşir. Türkçeyi konuşuyorduk ama modernleşmeye yöneldik Türkçeyi unuttuk son yıllarda daha çok bozuldu.
 
HÜLYA ÇAKICI
NAHİDE ÇELEBİ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Evet Hülya hanım Türkçeyi unuttuk, kitap okumaz olduk, yozlaştık.TV kanallarındaki konuşmalar ve diziler de etkili oldu.Selam sevgiler sağlıklı mutlu yıllar.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 02.01.2019 11:47
Cevap :
Saygılar, sevgiler. Mutlu yıllar.   02.01.2019 16:58
 

Sorunun Türkçe'yle bir ilgisi olmadığını düşünüyorum. Dilsel anlamda yozlaşma bütün dillerde yaşanıyor. Asıl sorun bilim ve teknoloji alanında çılgınca bir gelişme yaşanırken bu gelişmenin toplumun sosyolojik, hukuki, siyasal ve özellikle de etik alanlarında yaşanmıyor olmasıdır. İnsanlık artık gelişmiyor aksine günden güne geriliyor. Dünya her geçen gün biraz daha cehenneme dönüşüyor. Kendi kendine hayran, kendinden başka kimseye değer vermeyen, saygı göstermeyen, öz güveni yüksek yeni bir insan türü evrimleşiyor. Yakında özlenen kıyameti koparacağımızı düşünüyorum. Size de kolay gelsin, selamlar

Matilla 
 02.01.2019 11:02
Cevap :
Değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Saygılar, mutlu yıllar.   02.01.2019 23:14
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 820
Toplam yorum
: 260
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 549
Kayıt tarihi
: 19.12.15
 
 

Hacettepe Üniversitesi İktisat Fakültesi ve Akdeniz Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Fakültesi ve..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster