Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Temmuz '18

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
147
 

Türkiye Eğitim Sorunları

Türkiye Eğitim Sorunları
 

Nebi'nin Kaleminden


Evet bu ülkede eğitim sorunu da var. Şu an ülkemizde en çok bütçe ayrılan kurum eğitimdir.100 binlerce öğretmen kadrosu, uzman kadrosu ve bir bakanlık var ki içler acısı.  

Ne acıdır ki sürekli değişen ders kitapları bir türlü oturmayan bir düzen. Sürekli değişen sınav sistemleri, sınavların adını karıştırır olduk. Adil olmayan bir sınav sistemi dünyada türü örneği yok. Okulda verilen eğitim ile sosyal hayat arasında uçurumlar var İthal kitaplar, çeviriler sayesinde bilgi dağarcığımız zengin. Bir zahmet kendi katığımız yok. O kadar dalgınlığımıza gelmiş ki Avrupa yasalarını bile anlatıyoruz okullarda. Gençler sosyal hayata baktığında farklı bir dünya görüyor başlıyor eğitimi sorgulamaya. Devletimizi o kadar kutsallaştırmışız ki tarih kitaplarımız düzmecelerle dolu Biraz araştırınca farklı bir tarih çıkıyor karşımıza. Yine gençler başlıyor eğitimi sorgulamaya. Üniversitelerde halen tarih ve Türkçe dersleri verilmekte. Herhalde 12 yılda verilemeyen eğitim üniversite sıralarında verilecek. Okulda verilen Avrupai eğitim sonucu genç bu sefer ülkemizi beğenmiyor. Orda öyle bur da şöyle diye Neyse ki bir genç nüfusumuz var Yaklaşık 20 milyon öğrenci potansiyelimiz var, Bu gençler üzerinden deneye deneye bir eğitim modeli oluşturacağız galiba..                                                         

  Sözleşmeli öğretmen dramı da var, ayrı bir dünya, ikinci sınıf  vatandaşı. Tıp bölümü gibi eğitim bölümlerinin kontenjanlarını da sınırlandırmıyorlar. Atanamayan öğretmenler 4-5 yıl  KPSS çalışıp kazanınca, atananların ruh halini gelin siz söyleyin Gençlere ne kadar verimli olacaklar, Kaybedilmiş yılların hırsını, gözü maddiyatta olan genç eğitmenlerin derdi eğitim mi olur. Orayı burayı beğenmeyen genç, modernitenin getirmiş olduğu hastalık veya eş durumundan sürekli yapılan tayinler Doğu da  vahim bir durum var, Osmanlıyı andırıyor, sürgün yeri sanki. Mecburi hizmetini yap kaç İmkansızlıklar içerisinde Türkçe bilmeyen Nesile Türkçe öğretiyoruz. Bu gençlerden daha ne bekleyebiliriz, kaybedilen yıllarına Eğitim sistemimizin başardığı  bir durum var  o da tek tip insan yetiştirmek . Evet hiç düşünmeyen, araştırmayan, sorgulamayan bir nesil yetiştirdik. Eğitim gönül işidir, Kalbe giremeyen beyne giremez, Okullar da puanlama sistemi, ceza sistemi gelsin, kalite artsın. Bunu da bırakmazlar Niye? Üniversite sınavını kazanmak için 10 binlerce soru çözme kabiliyeti olan genç nasıl da sorun çözmekten aciz. Bu ülkeyi onlar yönetecekler, nerde gerçek hayat adına bir şeyler.

  Her yere üniversite açıldı, eğitim kalitesi düştü Bir diplomalı işsizlik ordusu geliyor. Nereden tutsan dökülüyor. Hayatta önemli olan iki hakikatten biri aile diğeri eğitim. Ah benim bağrı yanık elleri nasırlaşmış Anadolu insanım biz bunları hak ediyor muyuz? Evet hak ediyoruz. Çünkü Eleştirmedikçe, gündem oluşturmadıkça, bilinçlenmedikçe…

Sağlıcakla kalın...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 10
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 161
Kayıt tarihi
: 18.12.12
 
 

Blog Köşe Yazarı ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster