Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Haziran '22

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
47
 

Türkiye,NATO'ya hemen kanmasın

ZAFER Mİ?...NE ZAFERİ?

Bazı gazetelerin ve kimi televizyon kanallarının, Madrid'te imzalanan mütabakatı "ZAFER" diye sunmaları biraz fazla iyimserlik olmuştur.

Ortada, henüz "fol ve yumurta" yokken, İsveç ve Finlandiya'nın sanki NATO'ya dahil edilmiş gibi gösterilmesi doğru değildir.

-- İsveç ve Finlandiya'nın, "Teröre destek vermeyi bırakacaklarını" ve Türkiye'ye yönelik "Sanayi ihracatı konusundaki kısıtlamaları kaldıracaklarını" açıklamaları ve bunu da belgelendirmeleri, bana göre, "pek de güvenilir olmayan" bir gelişmedir. Bu bakımdan, Türkiye, bu iki devletin NATO'ya kabulü için "onay" vermekte acele etmemelidir. 

Çünkü, bu iki ülkenin 2-3 ay sonra, tekrar eski duruma dönmeyeceklerini kim garanti edecek...Bence, bu "geri dönüşe" , ne NATO, ne AB ve ne de BM müdahale edemeyecektir.

Bildiğim kadarı ile, "verilen ONAY"ın --"ben vazgeçtim, verdiğim ONAY'ı geri çekiyorum-- denmesi de mümkün değildir.

Bu ONAY'ın iptali, ancak tüm NATO ülkelerinin, eksizsiz tüm üyelerinin ONAY'ı ile mümkün olur. Bu da imkansızdır...Çünkü, NATO ülkeleri içinde "Türkiye'ye düşmanı" ülkeri buna razı etmek çok zor; hatta imkansızdır.

Şunu da ilave etmem gerekir, bu iki ülkenin NATO'ya dahil edilmesinin de, aslında Türkiye'ye bir yararı yoktur. Bu iki ülke nerede; Tükiye nerede?

NOT:  Devlet kademelerinden birinde görevli olduğum geçmiş zamanlarda, sabahları işe giderken, arkadaşlarla sabah kahvaltılarımızı yaptığımız bir pastane vardı. Sahibi Karadenizli bir kişi idi. Bir sabah, yanımıza geldi ve "gençler, NATO ve Türkiye çin ne düşünüyorsunuz?" diye bir soru attı ortaya...Hepimiz bir şeyler söyledik. Ben de, "Türkiye, Rusya'nın sıcak denizlere inmesini önlemeye çalışan NATO'nun bir bekçisidir" demiş ve ilave olarak da "Türkiye'ye, NATO dışından bir ülke saldırırsa bize yardım edecek" diye de ilave etmiştim.

Bu sözlerime, pastane sahibi güldü ve şöyle dedi: "Boş ver" dedi; "öyle bir savaşta NATO, Türkiye'nin cenazesine bile yetişemez"...

Türkiye'nin, NATO'ya alınması için ONAY vermeyi düşündüğü ya da düşündürüldüğü  İsveç ve Finlandiy'nın Türkiye'ye uzaklığı, bana bu anımı hatırlattı.

*

ABD de Devreye Girmelidir...

İsveç ve Finlandiya'nın verdiği sözler, ve imzalanan belgeler, Türkiye'nin, bu iki ülkenin NATO'ya katılmasına ONAY vermesi için yeterli değildir....ABD'nin de devreye girmesi ve Türkiye'nin güneyinde,-Fırat'ın doğusunda ve batısında- destekledediği ve tırlar dolusu silah, araç ve gereçle beslediği "terör örgütlerini"-- PYD/YPG/PKK-- de hizaya getirmesi gerekir.

Belki o zaman, Türkye'nin bu konudaki gayretleri "zafer" olarak anılır...

Sonuç olarak derim ki, "ZAFER"i falan bırakalım da, bu konuda "OYUNA GELMEMEYE" bakalım...

 

cdenizkent

 

 

 

Yusuf Cemin Arza bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba denizbey,12Eylül darbecilerinin hiçbir sey istemeden( darbelerini desteklemeyi saymazsak) Yunanistana onay vermeleri bir eski Türkiye acizliği idi.Bugün böyle değil, Türkiye ağirlığını sonuna kadar kullanıyor.. Batılılara ne kadar güvenilir?Be de diyorum ki hiç güvenilmez.Ama Türkiyenin ağırlığinin da bir ölçüsü var..Çok direniyorsan çık git, diyecek ABD'ye ne diyecektik..Dahası Tamam biz gidiyoruz desek, içerdeki Batıcılarla nasıl başedecektik..Sonuçta yapabileceğinin en iyisini yapmıstır İktidar...Selamlarımla

ali açıköz 
 02.07.2022 14:16
Cevap :
Merhaba Ali Bey...Önce selam ve sevgilerimi sunarım...Türkiye'nin eski Türkiye olmadığını ben de biliyorum...Türkiye'nin şu anda yaptıkları;yani onlarla bir mutabakat imzalanması olumlu bir gelişmedir.Ama ortada "fol ve yumurta" yokken bir "zafer kazanılmış" gibi abartılması bana hoş gelmedi. Ama, bu arada, NATO'ya girmek ya da NATO'ya sokulmak istenen bu ülkelere dolaylı olarak da NATO'ya dayattığı istekler."ben eski Türkiye değilim hizaya girin" demekle eş anlamlıdır. Bunu da biliyorum.Benim endişem, bu iki ülkenin NATO'ya alındıktan sonra tekrar eski durumlarına döndüklerinde ne yapacağız?"düşüncesidir...Bu sürecin bir yıl süreceği söyleniyor.Bir endişem de, bu sürecin bir "oyalama sürecine" dönüştürülmesidir...Teşekkürler ve selamlar.  03.07.2022 17:57
 

SON NOKTA: Kağıt üzerinde imzalanan bir siyasi antlaşma, gerçekleşmeden önce "zafer" sayılmaz...Bu konuda, Cumhurbaşkanı Erdoğan, "SÖZLER TUTULMAZSA NATO'YU UNUTUN" diyrek son noktayı koydu...Bekleyelim ve görelim. cdenizkent

cdenizkent 
 01.07.2022 7:52
Cevap :
Merhaba...Bu iki ülkenin NATO'ya yaraşır bir duruma gelmesi için en az 1 yıl geçeceği söyleniyor. Bu süreç, umulur ki, bir "oyalama" süreci olmaz...cdenizkent  01.07.2022 12:10
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 975
Toplam yorum
: 2479
Toplam mesaj
: 64
Ort. okunma sayısı
: 1405
Kayıt tarihi
: 11.12.07
 
 

İstanbul doğumluyum. İlk, orta ve lise öğrenimi İstanbul'da tamamladım. İstanbul Üniversitesi'nde..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster