Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Ocak '07

 
Kategori
Doğal Hayat / Çevre
Okunma Sayısı
445
 

Türkiye ve su

Toplumun yaşamı ve geçimi suya bağlıdır. Dünya yüzeyinin 2/3’ü su ile kaplıdır. Ancak bu suyun %97.5’i okyanuslar ve denizler olup, tamamen tuzludur. Dünyadaki suyun yaklaşık %2.5’i tatlı sudur. Tatlı suyu oluşturanda esas olarak buzullardır. İnsanlar yerküresindeki suyun ancak %0.08’ine ulaşabilmektedir. 20 yıl içerisinde kullanılan suya olan ihtiyaç yaklaşık %40 oranında artacağı hesabedilmektedir.

Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP)’na göre 21. Yüzyılın en önemli iki problemi olacaktır. Bunlar: 1-Su yetmezliği, 2- Küresel ısınma.

Bilindiği gibi su tarım, sanayi ve evlerde kullanılmaktadır. Tarımda kullanılan su miktarı kullanılan tüm suyun %70’ine karşılık gelmektedir. Bugün dahi Dünya nüfusunun beslenmesinde bir çok problem yaşanırken, 2020 yılında Dünyada yaşayan insanların beslenmesini temin için bugün tarımda kullanılan suyun yaklaşık %17 daha artırılması gerekmektedir. Birleşmiş Milletler 2006 yılı İnsani Gelişim Raporuna göre; Gelişmiş OECD Ülkelerinde kullanılan toplam suyun %40’ı tarımda, %18’i evlerde %62’si ise sanayide kullanılırken, gelişmekte olan ülkelerde ise, %80’i tarımda, %9’u evlerde, %11’i ise sanayide kullanılmaktadır.Eğer durum bugün ki gibi devam ederse milyonlarca insan aç ve susuz kalacaktır. Günümüzde Dünya nüfusunun 1/5’i ( yaklaşık 1.1 milyar) içilebilir güvenli sudan yoksundur. Gerekli sıhhi şartlarda yaşayamamaktadırlar. Hergün 300.000 den fazla çocuk 5 yaşına ulaşmadan açlık ve hastalıktan ölmektedir. 2.6 milyar insan yeterli sıhhi şartlara sahip değildir (WHO, 2004). Yılda 1.8 milyon insan ishalden ölmektedir.

Evlerde kullanılan kişi başına günlük su miktarı ülkeden ülkeye değişmektedir.

Kuzey Amerika ve Japonya da günde kişi başına 350 litre,

Avrupa’da 200 litre,

TÜRKİYE’de 111litre,

Afrika Sahrasında 10-20 litredir.

Çağdaş bir insanın sağlıklı yaşaması için günde en az 150 litre (tarımda, sanayide, enerjide ve evde kişi başına kullanılması gereken) kullanması gerekmektedir. İnsanı Gelişim 2006 Raporuna göre kişi başına düşen yıllık kullanılabilir su miktarı 1700 m3 den az ise bu Ülke su eksikliği olan bir ülke, 1000 m3 den az ise su fakiri ülke olarak kabul edilmektedir.

Aynı rapora göre bir ülkenin su zengini ülke olarak adlandırılması için kişi başına yıllık kullanılabilir suyun 10.000 m3 ve daha üzeri olması, 1700 m3 den fazla suya sahip ülkeler ise yeterli su varlığı olan ülkeler olarak kabul edilmektedir. DSİ verilerine göre Ülkemizde kişi başına düşen kullanılabilir yıllık su miktarı 1400 m3 civarındadır. Bu duruma göre Ülkemiz su stresi olan bir ülkedir. Ayrıca Ülkemizde yıllık yağış miktarının bölgeden bölgeye değiştiği de göz önüne alınırsa Ülkemizin bir çok bölgesi su fakiri durumdadır.

Bu konunun ilgili kamu kurumları ve Hükümetler tarafından dikkate alınarak, Türkiye’nin en önemli su havzalarından olan Fırat- Dicle havzalarının çok iyi değerlendirilmesi gerekmektedir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 8
Toplam yorum
: 3
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 1297
Kayıt tarihi
: 01.11.06
 
 

1952 Elazığ doğumluyum. Lisans eğitimimi Ankara Üniversitesi Fen Fak. Jeoloji Bölümünde, yüksek lisa..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster