Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Haziran '09

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
634
 

Ufolar ve kafalar…

Ufolar ve kafalar…
 

Resim internetten alıntı


Tanımlanamayan gök cisimleri diye bilinen Ufolar, gerçekte varmıdır, yokmudur. Şarırtıcı bir şekilde görülmektedir ki, bu konuda konuşan insanların çok büyük bir çoğunluğu konuşma eksenlerine bu ikilemi yerleştirir. Bir tarafta kimi dinsel, kimi bilimsel yoldan Ufo diye bir şeyin olmadığını iddia ederken, bir kısım insanda gözlerimle gördüm veya fiziksel temas yaşadım vardır, iddiası içindeler. Biribirlerini karalamaya, alaya almaya kadar varan tartışmaların sonunda ise konunun özü hakkında bir arpa boyu bile yol aınamamaktadır. Sanırım birilerinin bu durum işine gelmektedir ki, bu yöndeki tartışmaları sürekli güncellemektedirler.

Öncelikle Ufo tanımını bir hatırlayalım. Bir çok fenomenlerde anlatıldığı üzere, bu tanımlanamayan uçan cisimler kimi zaman bir daire şeklinde, kimi zaman çok büyük boyutlarda bir elips ya da bir puro şeklinde görülmektedirler. Bir zamanlar hayal gücünün ve bilinçaltının insanlara bir oyunu olarak yorumlanan bu olgu, bugün inkar edilememektedir. Televizyon kameraları karşısında bilimselliği ve somut gerçekleri savunan ve bir adım geri basmayan, UFO olayını görmezlikten gelen bilim adamları, profesörler vb. kişiler, televizyon kameraları stop düğmesine bastıkları andan itibaren de bu olguyu onaylayıcı bir tavır sergilemektedirler.

Ama son yıllarda kamuya açılan resmi dosyalar, hükümet bazındaki sözcülerin konuşmalarında UFO'larla alay ettiği dönemlerde bile konunun ne kadar ciddiye alınmış olduğunu göstermektedir. O dosyalar çok şey anlatmakta ve hem görgü tanıklarının, hem de bilinmeyen gök cisimlerinin radarda izleme olaylarının kayıtlarını içermektedir. Bu kayıtlarda askeri jetlerin UFO'ları kovalarken nasıl başarısız olduklarından tutunda, köylerdeki saman yığınlarının üstüne inenlere kadar bir dolu kanıt bulunmaktadır. Bu belgeler çeşitli tanımları içermektedir ve bu tanımlamalar da yanlış olmadığı gibi, hayal ürünü de değildir ve o cisimler dünyadaki hiçbir şeye de benzememektedir.

Bir de son zamanlarda en çok UFO'lar tarafından kaçırılma olaylarının öne çıktığı görülmekte, kişiler yaşadıkları bu olayları anlatabilmek için olmadık yollara başvurmakta ve inandırabilecek birilerini bulabilmek için amansız bir mücadele vermektedirler. Kaçırılma konusu, daha az somut kanıt sunan bir konudur ve araştırmacılara göre, gerçek fiziksel anomalilere dayalı psikolojik olgulardır.

Şimdi bu tartışmalara bir ışık da biz tutalım. Günümüzde insanların bir şeyi kabullenebilmesi için iki alternatf var. Birincisi din. Telkine dayalı bu olgu maalesef çok da güvenilir değildir. Aynı ayeti tamamen farklı yorumlayan bilir kişiler aslında bize iyi bir yol göstermektedir. Bu da bir olguya körü körüne inanmak yerine araştırıp sorgulamak gerektiğidir. Bu da bizi ikinci alternatife yani bilime götürür. Maalesef günümüz dünyasında bile hala bilim ile din tam anlamı ile anlaşamıyor.

İnanç meselesinin konumuz ile ilgisi çok büyük. Zira dinler, insanın evrende en akıllı ve yüce canlı olduğunu varsayar, inanç için insanı sürekli bu söylem ile motive eder. İnsan gibi canlı, ama daha akıllı bir varlığın ortaya çıkması hem asırlardır dini söylemlerle rant sağlıyanları, hem onlara gerçekten inanları, hemde din olgusunun kendisini tartışılır duruma getireceği kesindir. Bu yüzden medyada izlediğimiz din konuşmacıları bu konuyu ya hiç değinmeden geçer, yada yalanlar.

Bilim adamlarının durumu da çok farklı değildir. Öncelikle bilim adamlarının büyük bir çoğunluğu da dini inançlara sahiptir. Üstelik ortaya çıkacak böyle bir yeni durum bir çoğunun asırlardır söyleye geldikleri bilimsel gerçek kabul edilen düşünceleri tartışılır hale getirecektir ki, itibarlarını sarsacağı korkusu içinde bunu yalanlamayı, bilim dışı demeyi uygun görürler.

Peki ne yapmalıdır? Yine iki alternatif var. Ya sürü içinde çobanın götürdüğü yere gidip, layık gördüğü otlar yenecek, yada bazı riskleri olmasına rağmen, sürüden ayrılıp daha lezzetli ot bulma düşüncesi ile çalışılacak.

Cumartesi, Haziran 20, 2009

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben UFO olayına inanmıyorum.

Kerim Korkut 
 14.05.2017 14:28
Cevap :
Merhaba, Dünyadaki insanların büyük bir kısmı da sizin gibi düşünüyor. Saygı ve selamlar...  15.05.2017 12:44
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1508
Toplam yorum
: 5843
Toplam mesaj
: 265
Ort. okunma sayısı
: 1678
Kayıt tarihi
: 16.07.08
 
 

Yetmişiki yaşında iki çocuk ve iki torun sahibi bir erkeğim.. Lise mezunuyum. Uzun yıllar esnaflı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster