Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Haziran '16

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
192
 

Üretmek ve üremek

Üretmek ve üremek
 

Kadınlar sadece çocuk değil, eser de üretmeli.


Ben çocuk değil, eser üretmek için gelmişim dünyaya.. Yazmak istediğim o kadar çok duygu ve o kadar çok kitap var ki… Dilerim, ömrüm hepsini yazmaya yeter.

Bugün bir erkek bana dedi ki; “Çocuk yapmayacaksan kadınla evlen o zaman. Can yoldaşı olarak kadını seç. Çocuk da yapman gerekmez.” Ben bu yazıyı yazdıktan sonra Cumhurbaşkanımız da kadından çocuk doğurmasını beklediğini ima eden sözler söyledi.

Bu sözlerin ve düşüncenin neresinden başlayıp da nasıl yanıt vereceğimi bilemiyorum. Size birkaç saniye süre veriyorum.

Çocuk yapılmadan gerçekleşecek bir evlilik, evlilikten sayılmaz mı? Can yoldaşı olamaz mı iki farklı cins? Kadın niye kadınla evlensin? Yaradılıştan insanı büyütüp, doğurabilme hakkı tanınmış diye illa da her kadının evlenip, çocuk mu yapması lazım? Bir kadının evlilikteki en temel amacı çocuk doğurmak mıdır? Çocuk yoksa evlilik, evlilikten sayılmaz mı? Kadın, kadından sayılamaz mı?

Kadını çocuk yapma mekanizması gibi gören mantığa şaşıyorum. Kadın sadece çocuk üretmez. Problem üreten ve kendi çocuklarına bile sahip çıkmadan, karı- kız peşinde koşmak için evdeki çocuklarının anasını bırakıp, evini terk edip, giden erkekler için çocuk doğurmak hata. Bu zihniyettekiler evlenmesin ve üremesin lütfen.

Kadınlar çocuktan başka bir şeyler üretebildiğinde erkekten daha güçlü olduklarını kanıtlayacaktır. Erkeklerin de istemediği bir şey bu. Kadınlar onları geçmesin diye ona oyalanacağı, hayatını yaşamasını erteleyecek çocuklar yaptırıp, güçlenmesine engel olmak.

Bu zamanda güvenilir insanların, ortamların ve gıdaların olmadığı bir çağda, ülkede ve dünyada yeni nesilleri kimlere emanet edeceksiniz? Ne ile besleyeceksiniz? Huzurlu, güvenli, sağlıklı, sevgi dolu çağdaş bir yaşam sunabilecek misiniz? Bencillik etmeyin. Sırf siz anne- baba olacaksınız diye çocuk üretimi yapmayın! Büyükler de torun sevmesin bir zahmet. Ne yapalım? Kendi evlatlarının güzel gelecekleri ile avunsunlar.

Siz iyisi mi eser üretin. İyilikler üretin. İyi işlerde bulunun. Yardımlar yapın. 

Sanatla, sporla, edebiyatla, hayvanlarla, doğayla ilgilenin. İyilik yapın. Yeni ve güzel bir sürü üretim yapabilirsiniz. Hatta yemek bile üretip, satabilirsiniz. El emeğinizi, bilginizi, becerinizi değerlendirip de üretin. Bedeniniz üzerinden erkeklerin yapmak istediği üretimi ya hiç yapmayın ya da sınırlı tutun. Bir tane ile de anne- baba olunur. Hem de en güzel şekilde.

Bir zamanlar bizim apartmanda da çalışmış apartman temizlik görevlisi, çok terbiyeli bir beyi tanırım. Kızına kısa bir dönem sosyal bilgiler öğretmenliği yapma şansım oldu. O kız tek çocuktu ve iki üniversite okuyarak doktor oldu. Babası “bir tane de erkek evladım olsun” demedi. “bir çocukla kalınır mı, birkaç tane daha yapalım” demedi. Bir evlatları oldu ama olabilecek en güzel şekilde de yetiştirmek için ellerinden gelen en güzel desteği ve yardımı yaptılar kızlarına. O da ailesine doktor olarak teşekkür etti. Gururunuz olacak bir evlat mı? Üretip, çoğaltıp, gelecek veremediğiniz genç, işsiz, huzursuz, güvensiz, saldırgan insan sürüsü oluşturmak mı güzel?

İnsan değil, eser üretin. Kitap, şiir, film, çiçek üretin. Proje, plan ve düşünce üretin. Dans edin, enstrüman çalın. Sporda başarılar kazanın. Üretim sadece doğumla olmaz. Hüner ve azimle de olur.

Can yoldaşı mı? O da kalbinize hitap eden, içinize sinen bir insan ise çok da güzel ömürlük sevgili olur.  Zaten konuşamadığın insanla neyi paylaşacaksın ki? Ömür geçer mi susup, hizmet etmekle? 

Üret. Ama eser üret. Sevgi üret. Güzel işler üret. Üretici ol ama çocuk üreticisi olma. Bu senin gücünü yok eder. Erkeklerin istediği gibi olması gerekmiyor. Yenilme. Kendin ol. Kendin için yaşa. Güzel eserler üret. Mümkünse de can yoldaşınla!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 72
Toplam yorum
: 28
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 353
Kayıt tarihi
: 20.01.16
 
 

4 kitabı olan bir editör- yazar. Hayvansever. Çevreci. Kadın hakları savunucusu ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster