Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Eylül '09

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
517
 

Uyusam mı, uyansam mı?

Uyusam mı, uyansam mı?
 

UYUSAM MI, UYANSAM MI?


Hani birçoğumuz kendimizden küçüklere “sen anlamazsın” sözcüğünü kullanırız. Bunu da onların bizlerin yaşadığı olayları, yaşamadığından ya da anladığımız kavramaları anlayamayacaklarını düşünerek telaffuz ederiz. Bazı şeyleri, kuşbakışı olarak görmeye başladığımız da seçer ve farkına varırız. Kimi de buna bile fırsat bulamadan yaşayıp gider.

Topluma yön verenler gideceği yolu çizenler genelde hep siyasilerimizdir. Yaşam kalitemizi arttıran ya da bizi daha da yoksullaştıran siyasi politikalardır.

Bu günler de ise çok yoğun olaylarla karşı karşıyayız. Gündemi takip etmeyenlerin, zaten umurunda değil ama biraz olsun “neler oluyor” diyenlerin bayağı kaygı duyacağı günlerdeyiz. Çünkü bizleri sürekli birileri bir yerlere itiyor kutuplaşmaya zorluyor. Toplum hep “birlik” içindeyken önce sağ-sol davası çıktı. Sonra laik-din tartışması, ardından “darbe” Şimdide “açılamayan” açılımlarla etnik köken kavgalarıyla savrulup gidiyoruz. Sağ-sol davasının sonuçlarını gördük… Laik-din tartışması şimdilik bir yerlere sinmiş durumda… Türk-Kürt meselesiyle “etnik köken” kavgası ise revaçta! “darbe” ve Ergenekon’u bile unuttuk nerdeyse!

Oysa zavallı halkın sesi soluğu bile çıkmıyor… Birçoğumuz “biz ne biliriz ağalar, böyükler bilir”edasındalar!

Cumhuriyetçileri zorla “darbeci” kılıfının içine sokanlar ellerine geçirdikleri güçle birçok şeyi değiştirmeye kalktılar. Amaç bazı köklü düşünceleri silmek! Yönetimleri altında oldukları semtlerin, caddelerin, yapıların isimlerini değiştirerek bilinç altındaki değerleri zayıflatmak.. Mesela;

Kayseri Atatürk Stadyumu ve Atatürk Spor Salonu yıkıldı yerine dev bir iş merkezi yapılıyor... Şehrin Ankara çıkışına yapılan yeni stadyumun adı ise Atatürk değil, Kadir Has Stadı oldu...

Kocaeli Yenimahalle Atatürk Caddesi’nin ismi Lozan Caddesi olarak değiştirildi...

Rize Atatürk Stadı yıkıldı yenisinin ismi Recep Tayyip Erdoğan Stadı yapılmak istendi, daha sonra Rize Stadı’nda karar kılındı.

İstanbul Üsküdar İlçesi’nde bulunan Atatürk İlköğretim Okulu’nun depremde hasar gördüğü gerekçesiyle yıkılıp tekrar yapıldıktan sonra adı Halil Türkan olarak değiştirildi.

Kırşehir’de Gazi İlköğretim Okulu yıkıldı, yeni yapılan okula, okul yapımına katkısı olan bir hayırseverin ismi verildi.

Ankara’da Melih Gökçek tarafından, Gençlik Parkı yeniden düzenlenirken Atatürk’ün ışıklı portresi kaldırıldı. Girişteki Atatürk panosu yerine Melih Gökçek’in el yazısıyla bir kitabesi konuldu. Oysaki bu park büyük önderimizin emriyle kurulmuştu! Yenilenmesiyle övünenler koskoca parka kaç tane “ATA”MIZIN büstünü koymuşlar acaba? Tanıtım videosunda bile ben bir tane göremedim!

Buları gören hangi vatanseverin içi sızlamaz? Bu cumhuriyeti kurarken Osmanlı devletinin çöküş zamanlarında, ülkeyi nasıl İngilizlere ve ortakçılarına devretmek istediklerini tarihçiler iyi bilir. Kimlerin kurtardıklarını da bu halk iyi biliyor… Onun için kimse nankörlük etmesin derim. Herkes üstünde yaşadığı bu toprakların kıymetini iyi bilsin. Kurtuluş savaşında ölenlerin yaş ortalamaları 20 idi. Ülkenin keyfini süremeden şehit oldular. Miras diye bıraktıkları gençliğin ise ve gelen nesillerinde nasıl vurdumduymazlıkla yaşadıkları ortada… Çünkü yaşanan zorlukları görüp hissetmediler! Bir tas hoşafla, cephede savaşmadılar. Kış günü hasta çocuğunun üzerinden örtüyü alıp da mermi üstünü örtmediler!

Gelelim açılamayan açılımlara…

Daha biz Türk halkının bile içinde nelerin olduğunu bilmediğimiz bu paketi gidip ABD ve AB ülkelerine sunulması, size göre nasıl bir mantığa dayanıyor?

Oturup da konuştuğunuz kişiler kimler? Karar verecekler onlar mı yoksa Türk halkı mı?

Peki, ya yabancı artistlerden ne isteniyor? Onların fikri mi soruldu da açıklama yapma cesaretini gösteriyorlar! Amerikalı aktör Kevin Costner kendini ne sanıyor? Atalarımız bu ülkeyi canı pahasına kurtarırken onlar hep düşman tarafındaydı… Şimdi nasıl onların düşüncesi bizler için değer kazanır? Olsa olsa bize verecekleri tek şey “bölücülük, nifak tohumları ve kindir”. Açılım için kimler destek veriyorsa bilin ki aynı amaçları güdüyordur! Yok demokrasiymiş yok özgürlükmüş bu laflara bizler kanmayız. Bakın Amerika’da Irak’a “özgürlük, insan hakları” diye diye geldi.. Ülkeyi işgal etti gitti… Açılım isteyenler bunu mu arzuluyor acaba? Irak’ta çekilen acıların haddi hesabı yok… İşkenceler, bir insanın kaldıramayacağı insanlık dışı uygulamalar… İnsanlık suçu işliyorlar diye her an tepemize binen AB ülkelerinin neden hiç sesleri çıkmadı? Kim onlardan hesap sorabiliyor şimdi?

Bakın en son yazımda okuyuculardan tepki aldım neden hep karamsarsınız diye… Birazda iyi şeyler yazmamı istemişler… Güzel kardeşlerim ya siz gündemi takip etmiyorsunuz ya da her ne olursa olsun “laylay lom” olalım istiyorsunuz! Benim ülkemde huzur yok sa, toplumu çaktırmadan bölenler varsa bizlerin, üç maymunu oynamamızı istiyorlarsa ben bunu yapamam! Çünkü ben eğer gerçekleri görüp de bunu sizlerle paylaşmıyorsam ne diye buradayım? Yaşadığımız ortam da bilinçli biri nasıl her şey normalmiş gibi davranır ki?

Ben yapamıyorum, kusuruma bakmayın artık! Sorunlar öylesine çok ki benim yazdıklarım devede kulak kalıyor. Umarım bir gün iyi şeylerde yazarım!

Sevgiler Saygılar!

Aysen Aydın.

Aysen__2006@hotmail.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

güzel yazıların var.tebrik ediyorum......

nazif sycakyüz 
 30.09.2009 13:57
Cevap :
Teşekkür ederim.  30.09.2009 18:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 76
Toplam yorum
: 87
Toplam mesaj
: 31
Ort. okunma sayısı
: 716
Kayıt tarihi
: 26.04.09
 
 

Kendi halinde, düşünmeyi/yazmayı seven  biriyim. En çok değer verdiğim konu ise herkesin bilinçli..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster