Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Aralık '19

 
Kategori
Cinsel Sağlık
Okunma Sayısı
75
 

Vajinismus Tedavisi Ankara

Cinsel ilişki sırasında kadının kendini kasma nedeniyle cinsel ilişkiye girememe şeklinde ortaya çıkan vajinismus zaman içinde kişinin partneriyle sorun yaşamasına neden olabilir.  Hastalığın nedenleri bezen fiziksel nedenler olabilir. Tanısı mutlaka jinekolog muayenesi ile konur. 
 
Vajinismus nedenleri neler? Bunları bilmek tedavinin planlaması ve iyileşme süresinin kısaltılması açısından önemlidir ve tedavisi hastalığın derecesine göre planlanır. Bu nedenle tedaviye başlanmadan önce, jinekolojik değerlendirme gerekir. Kişinin problemin anatomik mi yoksa psikolojik kaynağa mı bağlı değerlendirilmektedir. Anatomik nedenlerden kaynaklı ise; cerrahi işlemler uygulanmaktadır.
 
Vajinusmus Tedavisi Ankara tedavi yöntemleri arasında bilişsel ve davranışsal terapiler yer almaktadır. Tedavinin amacı, nedenlerinin belirlenmesi ve mutlu bir cinsel yaşamın kazanılmasıdır. İlişki esnasında soruna sebep olan bedensel kökenli bir sorun olup olmadığı kadın doğum uzmanı incelemeli araştırılmalıdır. 
 
Bilişsel Terapi; cinsellik, kızlık zarı ve ilk gece ile ilgili doğru bilgileri içerir. Kızlık zarı, vajina ilk gece gibi cinsel konularda çiftleri doğru bilgilendirmesi sağlanır
 
Davranışsal Terapi: Birtakım egzersizlerle kişinin kendi pelvik kaslarını kontrol edebilmesi ve kendini tanımasına yönelik egzersizleri içerir. Pelvik kaslarının kontrolünü sağlayan uygulamalar çiftlere öğretilmekte ve tekrarlanmaması istenmektedir. Tedavi sonrası çiftlere cinsel ilişkiye İzin verilmektedir. Davranışsal Terapi kişilere uygulamalı olarak öğrenildiğinden sonuçları kalıcıdır.
 
Hipnoterapi: Kişinin bilinçaltındaki olumsuz düşünceleri temizlenmesine yardımcı olan hipnoz vajinismus olanlar için çok faydalıdır. Burada önemli olan hastaların eşleri ile birlikte bir an önce karar verip, tedaviye başlamalıdır. 
 
Biyofiz Beg:  Endişe ve kaygı kontrolünde etkisi akademik olarak kanıtlanmış olan bir yöntemdir. Tedavi sürecindeki ertelemeleri ve tedavinin bırakılmasına neden olan korkuları endişeleri ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Kişi kendindeki değişimleri bilgisayardan karşılığını izleyerek, kendini kontrol etmesini öğrenir. Vajinadaki kasılmaları fark etmeye  ve kontrol etmeye yönelik bu ek yöntemle tedavinin yarıda kalması ortadan kaldırılır.
 
Sistematik tepkisizlik: Hastanın kasılma anında kendini kontrol edebilme alışkanlığı kazandırılır.
 
Vajinusmus, gerçek anlamda tedavisi olan bir hastalıktır. Tedavide uygulanacak terapi kademesi kişideki korkuların keşfedilmesiyle terapinin başlar. İki tarafında mutlu olabileceği yöntemlerle tedavisi kısa bir süre içinde gerçekleşmektedir. Başarı ile sonuçlanan tedaviler sonrası hasta tüm korku ve kaygılarla baş etmeyi öğrenir. Gerekli hallerde ilaç tedavisi uygulanmalıdır. 
 
Vajinusmus Tedavisi Ankara vajinusmus psikiyatrik, jinekolog, cinsel tedavi uzmanı gibi, birlikte farklı uzmanların birlikte çalışması gereken bir cinsel fonksiyon bozukluğudur. Vajinusmus Tedavisi Ankara;  vajinusmuslu kadınların eşlerinde zaman içinde sertleşme, erken boşalma gibi problem yaşanabilmektedir. Bu tür problemler varsa erkeğe uygun bilişsel, davranışsal cinsel terapi uygulanmalıdır. Gerekli durumlarda ilaç tedavisine başvurulmalıdır. 
 
Kaynak : https://www.esrademiryuzer.com/vajinismus-tedavisi-ankara/
ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 10
Toplam yorum
: 5
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 138
Kayıt tarihi
: 12.10.19
 
 

Esra Demir Yüzer hayatı tıp alanında ilk olarak Siirt Merkez Demirkaya Sağlık Ocağı'nda pratisyen..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster