Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Aralık '17

 
Kategori
Siyaset
 

Vatan Aşkı Bahane Kabul Etmez

Vatan Aşkı Bahane Kabul Etmez
 

Vatan, Anadolu, Biz


Ne Çok Sevmişim Seni Türkiyem

Belki bir tarifi vardır bir çok sevmelerin...
Vatan sevgisi, vatan aşkı için bence yok.

Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda?
Şüheda fışkıracak toprağı sıksan, şüheda!
Canı, cananı bütün varımı alsın da Hüda
Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda

Böyle diyordu Mehmet Akif Ersoy. Diyordu ama arkadaş diye uyarıyordu. Verme dünyaları alsan da bu cennet vatanı diye yakarıyordu. Siz ne hissediyorsunuz bilmiyorum. Ben her kıtasında, hayır yanlış oldu, her mısrasında duygulanıp, ağlamak istiyorum. Bu vatan sevgisini daha başka nasıl anlatabilirsiniz?

"Bazı arkadaşların yokluk içerisinde bu büyük davanın başarılamayacağını zannederek, memleketlerine dönmek arzusunda olduklarını duydum.
Arkadaşlar! Ben sizleri milli mücadele için silah zoruyla davet etmedim. Görüyorsunuz ki elimde sizi burada tutmak için de bir silahım da yoktur. Dilediğiniz yere gidebilirsiniz. Fakat şunu bilmenizi isterim. Bütün arkadaşlarımız beni yalnız bırakıp gitseler, ben bu meclisi Ali'de tek başıma kalsam bile, mücadeleye ahdettim. Düşman adım adım her tarafı işgal ederek Ankaraya gelecek olursa, ben bir elime silahımı, bir elime de Türk bayrağını alıp Elma Dağına çıkacağım. Burada tek başıma düşmanla çarpışacağım. Sonra da bu mukaddes bayrağı göğsüme sarıp şehit olacağım. Bu bayrak kanımı sindire sindire emerken, ben de milletim uğruna hayata veda edeceğim. Ben buna and içtim."

Mustafa Kemal Atatürk

Daha ne söylenebilir ki? Ne diyeyim ben size, kendime... Vatan sensin, benim, anamız, babamız, eşimiz, dostumuz... Vatan biziz dostlar... Biziz.
Ben bu ülkenin merhametli güzel insanlarına kurban olurum. Yıl 2018 olacak. Daha kalkmış birileri Atatürkümüzü anlayamamış. Bu vatanın nasıl kazanıldığını anlayamamış. Kimin kim olduğunu anlayamış. Türk bir milletin adı değildir. Türk milletleri oluşturan adamların adıdır. Türkiye cumhuriyeti vatandaşları etnik kimliği ne olursa olsun bir, eşit yurttaş, vatandaş ve türktür. Padişaha tebaa, kul, mal değiliz dostlar. Eşit yurttaş, vatandaş diyorum sizlere. Bilmem anlatabildim mi?

Söz konusu vatan olduğunda gerisi teferruattır diyen aziz adamın söylediklerinden sonra çok daha fazla uzatmaya gerek duymuyorum. Ancak bilin isterim. Bize tepside emanet edilen bu toprakları, kanıyla, canıyla hediye edenlerin o ulu ruhlarına hürmeten kıymetini bilelim memleketimizin. Dünya hepimiz içindir. Fakat milletlerin ve devletlerin oluşma yegane sebebi, kültür ve yaşam biçimini korumak, vatandaşın refah içerisinde gelecek nesillerin oluşumu ve gelişimi için barış içerisinde yaşamasıdır. Biz de isterdik. Tüm dünya tek devlet, tüm insanlar tek millet olsun. Fakat iyiler var, kötüler de var. Beş parmağın beşi bir midir? Afrika ve ortadoğunun hali ortada. Irak, Suriye, Libya,Yemen ve dahası ortada. Medeniyetin,bilim ve teknolojinin ve gücün olmadığı ülkelerin durumu ortada.Biz bunlardan farklı olmak zorundayız. Son kale Türkiyedir.

Yüce Atatürk ve silah arkadaşlarına sonsuz şükranlarımızı iletiyorum. Siz değerli yurttaşlarımıza, vatandaşlarımıza da sevgi ve saygılarımı sunarım. Bu vatan hepimizin. Hepimizin hiç bir farkı yok. Farklılıklarımız bizim en büyük zenginliğimizdir. Doğa ve insanlar farklılıklardan oluşur. Hepsi ayrı bir renktir. Toplumların içerisindeki farklılıklar, farklı kültürler toplumun zenginliğidir. Bu değerlerimizi koruyup kollayalım. Kimsenin bizi bölmesine ve yönlendirmesine izin vermeyelim. Bizler için rehber Atatürktür. En büyük şansımız onun kurduğu laik,demokratik,sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyetidir.Ne mutlu Türküm diyene.

Sevgiyle kalın.

Can Demircan

 
Toplam blog
: 23
: 295
Kayıt tarihi
: 22.12.17
 
 

Şair, şiir heveslisi. Dans ve latin tutkulu. Müziksever, sanatyaşar. Tarihten ders almaya çalışan..