Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Ağustos '08

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
1147
 

www.GoTurkey.com

www.GoTurkey.com
 

Anadolu medeniyetleri 3D olarak internette


Microsoft ve Kültür Bakanlığı işbirliği ile Anadolu medeniyetlerinden günümüze kalan antik mekanları 3 boyutlu olarak İnternet’e aktardı.

Microsoft Türkiye ve Kültür ve Turizm Bakanlığı uluslararası portalı Goturkey.com, Photosynth yazılımını kullanarak, eski Anadolu medeniyetlerinden günümüze kalan antik mekanları 3 boyutlu olarak İnternet’e aktardı.

Microsoft Labs tarafından geliştirilen Photosynth, dijital çekilen fotoğrafları kullanarak her açıdan izlenebilen 3 boyutlu sanal modeller oluşturulmasını sağlıyor.

Microsoft Photosynth’in ölümsüzleştirdiği Anadolu’nun Antik Şehirleri www.goturkey.com adresinde tüm dünyadan 3 boyutlu olarak izlenebilecek.

Devlet Planlama Teşkilatı’nın (2006-2010) Bilgi Toplumu Stratejisi Eylem Planına uygun olarak hayata geçirilen GoTurkey.com portalı; Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Hacettepe Üniversitesi arasında imzalanan protokol çerçevesinde, Hacettepe Üniversitesi’ne bağlı Teknokent merkezinde faaliyet gösteren bir ekip tarafından geliştirilip, işletiliyor.

Portal, ülkemizin tarih, kültür, turizm merkezleri ve iş dünyası başlıklarından oluşan “bilgi bölümü” ve turizm sektörümüzdeki tesis, hizmet ve ürün sağlayıcıların tanıtıldığı, yakın gelecekte çevrimiçi (online) satışın yapılmasına da olanak sağlanacak ''pazarlama bölümü''nden oluşuyor.

_________
Resim: Mental Ray, Üç boyutlu cam nesne uygulaması

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

teşekkürler bu haberi paylaştığınız için.güzel bir site olmuş.

Arzu Pınar 
 27.08.2008 11:27
Cevap :
İşte tanıtımımızı yapmanın gerçek yolu. Çinde harcanan 40 milyondoların yanında lafı bile olmaz. Yorumunuz için teşekkür ederim.  27.08.2008 15:32
 

Bir de; Şu olimpiyatlar için yapılan 1 milyon 450 bin dolarlık tanıtımın, Pekin caddelerinde heba olup gittiğini görmesek daha iyi olacaktı. Zira Pekin şehrinde "olimpiyat sponsorları hariç" reklam ve tanıtım yapılamıyordu. Bir de bunu daha önceden öğrenmiş olsalardı da o kadar tanıtım , dolarlar heba olmasa idi.Sevgiler

ÇokEskidendi 
 22.08.2008 16:59
Cevap :
Pekin'e para yatıranın aklına şaşarım. 2002 yılında www.turkiye.gen.tr diye bir siteyi yaptık. Hiç destek bile almadık. Ama projenin aynısını görmek hem sevindiriyor, hem de biraz burukluk yaratıyor. Türkiye ile ilgili bir portal yapmak o kadar zor bir iş değil. Bunu gösterime sokmak, güncel tutmak ve sürekli işlevlerini yenilemek gerekli. İşte bunlar zor iş Dilerim Hacettepe Uni. bunu başarır. Çünkü, bakanlık yada herhangi bir firma desteğini bir anda kesebilir. Ve bütün hayalleriniz güme gider.  22.08.2008 18:11
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 370
Toplam yorum
: 214
Toplam mesaj
: 33
Ort. okunma sayısı
: 1084
Kayıt tarihi
: 10.07.08
 
 

1969 doğumlu. Tasarımcı, endüstriyel otomasyon sistemleri için yazılım geliştiriyor. Yüksek öğren..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster