Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Ocak '08

 
Kategori
Küresel Isınma
Okunma Sayısı
704
 

Yağmur ve küresel ısınma-ma duası

Yağmur ve küresel ısınma-ma duası
 

Aha bu kadarcık yağıyor iki yıldır!


Bismillahirarahmanirrahim!

Allahûmme sayyiben nafıan

Cennetin yeryüzünde küçük bir örneği olsun diye yarattığın bu topraklar iki kıştır rahmetinden mahrum kaldı. Elbette sen her şeyi bilir, her şeyin hayırlısını yaparsın, hikmetinden sual olunmaz. Olunmaz lakin, eskiden hemen hemen haftada bir Balkanlar üzerinden gelen soğuk hava ve yağışa ne oldu Allahım?

Meteorologların dediğine göre, Balkanlar ve Mora yarımadası üzerinde bulunan yüksek basınç sistemi Avrupa üzerinden gelen yağışlı havanın yurdumuza girmesine engel oluyormuş. O yüksek basınç sistemine şöyle bi dokun da yukarı doğru itiver Ya Rab. Senin için iş değil, bi üflesen ya da minnacık bir fiske atsan yeter!

Kâr hırsı ve açgözlülükten ormanları yok edenleri odun eyle Ya Rab!

Araba ve petrol satacam diye atmosferi karbondioksite boğup havanın kimyasal dengesini bozanların egsozunu tıka, tekerleklerini patlat, petrol kuyularını kurut, şirketlerinin hisse değerini yerle bir et, sahiplerini çöpçü, CEO’larını bulaşıkçı yap Allahım!

Mevsimler şaşkına döndü, baharlar kayboldu, buzul tabakaları eridi, penguenler ve kutup ayıları yurtsuz kaldı. Biz ettik sen eyleme, o penguenlerin hatırına denizi yeniden soğut, onları yurtsuz eyleme Ya Rab!

Ozon tabakasını delen, sera etkisine yol açan üretim ve tüketim zihniyetini helak et Ya Rab!

Yeraltı ve yer üstü sulama sularını bilinçsizce kullanan çiftçinin zihnini aç, eğer açılmamakta ısrar ederse dekar başına ürün verimini düşür Ya Rab!

Yönettikleri şehirlerinin gerçek sorunlarıyla uğraşmayıp bütün şehri otoyola çevirmeye çalışan yerel yöneticilere ömrübillah seçim kazandırma; eğer kazanırsa da o şehirleri daha da beter eyle Allahım!

Suları israf edenleri duşta sabunlu bırak, gözleri yansın Allahım!

Dünyayı tüketim malzemesi olarak görenleri sen tüket yüce Rabbim!

Kışın ortası ama bizim buralar sanki bahar günü gibi, böyle giderse birkaç güne kalmaz ağaçlar aldanıp çiçeklerini açı açıverecekler. Sonra bir soğuk vuracak hepsi dökülecek, zamanından önce çiçek açmaktan onları sen esirge Ya Rab!

Burada iki yıldır kara hasret kalıp kırağıyı kar, çiği yağmur diye sevmeye başladık. Yanında kar kalmadıysa şöyle bir ahmakıslatan gönder, ona bile razıyız Ya Rab!

Bizim bi Arap kızımız vardı, yağmuru çok severdi, ne zaman yağmur yağsa camdan bakardı. O bahtsız iki yıldır cama çıkamaz oldu, hiç değilse onun yüzü suyu hürmetine şöyle bir haftalık bir yağmur ver Allahım!


”Ya Rab! Bize bol yararlı, her tarafa akıp giden, her tarafı sulayan umumi bir yağmur ihsan et.Ya Rab! Bizi yağmurla suvar. Bizi, ümitlerini kesmiş kimselerden eyleme. Kullarda, beldelerde ve yaradılmış şeylerde öyle darlık vardır ki senden başkasına arzedemeyiz.Ya Rab! Bizim için ekinleri bitir, bizim için memeleri sütle doldur, bizi göğün bereketinden suvar, bize yeryüzünün bereketinden yetiştir. Ey Rabbimiz! Biz senden mağfiret isteriz. Şüphesiz sen çok mağfiret edicisin. Bize gökten bol bol yağmurlar yağdır!”

Amiin!

<ı>Resim: http://sielojramu.deviantart.com/art/Rain-theme-20646090

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bizim tutum ve davranışlarımızdır. Allah da dağına göre kar veriyor. Çok orijinal bir yaklaşım ve güzel bir yazı. Yüreğinize ve kaleminize sağlık.

murat ertaş 
 16.01.2008 11:04
Cevap :
Çok teşekkür ederim Murat Bey. Evet, sonuçta bunların sorumlusu yine biziz. Selamlar...  16.01.2008 15:11
 

ellerimizdekileri harcayıp harcayıp sonra Allahım sen büyüksün diye dualar okumaya başlıyoruz. ne olacak bizim bu halimiz bilmiyorum ama yine de AMİN diyorum...

beenmaya 
 15.01.2008 16:22
Cevap :
Duam tuttu gibi sanki! Sabahtan beri yağmur yağıyor, bilsem çok önceden ederdim bu duayı :) Teşekkür ederim Özlem'cim...  15.01.2008 16:33
 

Dün yazmışsın, ben bugün okudum.Dışarda şakır şakır yağmur yağıyor..Ne hikmet Celal Bey?Ben korktum sizden. O diğer dualarınızda bunun gibi kabul olursa yandılar valla..(hele seçim konusu mükemmel olacak!)..Benimle arası pek iyi değil yukardakinin!..Bir ara bir iki şey var istediğim..Benim içinde dua edebilir misiniz?..sevgilerimle..bayıldım dua ya..

güzaltı 
 15.01.2008 16:14
Cevap :
Dışardaki yağmura bakarsak tuttu galiba! Valla daha önce başka hiçbir duamı kabul etmedi ama dur bakalım, belki bundan sonra değişir! Elbette senin için de dua ederim, sen bir liste halinde gönder bana :) Güzel yorumun için çok teşekkür ederim sevgili güzaltı. Sevgiler...  15.01.2008 17:09
 

Yağ yağ yağmur/Teknede hamur/Ver Allah'ım ver/Sulu sulu yağmur...Hatırlıyor musun bunu?

ni 
 14.01.2008 23:25
Cevap :
Hatırlamam mı hiç? Şimdiki çocuklar bu tekerlemeyi bilmiyor sanırım, hiç duymuyorum artık. Yağmurlar o yüzden kesilmiş olmasın! :)  15.01.2008 9:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 431
Toplam yorum
: 4967
Toplam mesaj
: 287
Ort. okunma sayısı
: 3809
Kayıt tarihi
: 30.06.06
 
 

Anahtar kelimeler: Antep, İstanbul, Haziran, İkizler, Beşiktaş, MÜ İletişim Fakültesi, Gazetecilik. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster