Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Ocak '08

 
Kategori
Gönüllülük
Okunma Sayısı
890
 

Yalnızlık yalnız kaldı

Yalnızlık yalnız kaldı
 

Derneğimizin amblemi


Geçen sene eylül de Berlin’de bir dernek kurduk. Dört milyonluk Berlin’in, binlerce maduruna hizmet vermesini planladığımız derneğimizin başlıca görevlerinden biri; aşırı borçlanıpta evsiz barksız, elektriksiz, kalerüfersiz-sobasız, telefonsuz ve kimsesiz kalan Berlin’lilere yardım etmektir. Alman arkadaşım Dieter Paesch ile birlikte kurduğumuz bu derneğin sloganı “ Yardım etmeye yardım et “ oldu. Derneğimiz çeşitli dernekler ve özel kurumlarla anlaşarak bu durumdaki insanların zorunlu ihtiyaçlarını görebilmesi için faaliyetlerde bulunmaktadır.

- Borçlarını ödeyemeyipte onların altında ezilen Berlin’lilere yasal yollarla yardım ve bir defalığa mahsus olmak üzere özel iflas bildirimi ile borçlarının ( 6 sene bekleme süresinden sonra ) mahkeme kararıyla silinmesi.

- Kiralarını ödeyemeyerek sokakta yatmakla yüz yüze kalanlara yardım sağlanması

- Anlaştığımız diğer derneklerin ( İşveren dernekleri ) kanalıyla iş bulunması.

- Serbest mesleğe atılımda devlet desteği kullanımının sağlanması

- Özel anlaşmalar sayesinde ( Avukat büroları ) ücretsiz hukuk danışmanlığı.

- Banka, sigorta ve sosyal danışmanlık.

- Özellikle yabancılara yönelik bürokratik işlemlerde yardım.

- Bakıma muhtaç kimselerin bakımlarının sağlanması.

Kısaca çaresiz kalmış ve kendi kaderine terk edilmiş insanların yeniden hayata kazandırılmasını amaçladık. Almanya’da geçen sene maddi ve bunun beraberinde getirdiği psikolojik bunalımlardan kaynaklanan intihar ve çocuk cinayetleri oranlarını dikkate alarak, insanlarımıza bu durumlara gelmeden yeniden hayatı yaşanabilir hale getirmek öncelikli hedefimizdir. Sadece bir kaç kişiye ulaşabilip, yardımcı olabilmemiz, arkadaşlarımı ve beni fazlasıyla mutlu ediyor

Şu anda derneğimizin üye sayısı yüz’ü geçmiş durumda ve her geçen gün biraz daha artmaktadır. Derneğimizin ayakta durabilmesini çeşitli özel şirketlerin katkılarıyla ve ayda 3€ olan üye aydatlarıyla sağlıyoruz. İki kişiyle başlayıp, şimdi gönüllü faaliyet gösteren on arkadaşlarımızla birlikte hizmet vermekteyiz. Önümüzdeki ay itibariyle (eğer önemli bir engel çıkmazsa ) anlaştığımız bir kiliseyle birlikte evsiz ve çaresiz Berlin’lilere, öncelikle ayda bir gün olmak kaydıyla, yemek dağıtımına başlayacağız. Bu konuda türk kurum ve derneklerinin de katkılarını talep edeceğimiz aşikârdır. Zira şuanda hizmetlerimizden faydalanan türk sayısı %20 nispetindedir.

Bu akşam, ilk kez derneğimizi tanıtmak üzere Alman televizyonundan konuklarımız olacak. Darısı “ Milliyet Avrupa’nın” başına.

Bizimle gönüllü olarak çalışan arkadaşlarımızın genelde madur olduklarını dikkate alırsak, onların bu işe nasıl bir azimle sarıldığını anlamak için çok geniş bir hayâl gücüne sahip olmamız gerektiğini düşünmüyorum.

Sobalı evinde televiyonu dahi bulunmayan Stephan en hızlı, en aktif gönüllüleremizden biridir mesela. Aramıza ilk katıldığında, herşeye lanet eden, herkesin kendisine düşman olduğunu düşünen ve yalnızlıktan yakınınan bir arkadaşımızdı. Simdi yalnız değil. Hem sunduğumuz hizmetlerden faydalanıyor hemde bu hizmetleri bizimle birlikte kendi durumunda ki insanlara ulaştırmamızı sağlıyor. Evi halâ sobalı ama kömür alabiliyor. Küçük birde televizyonu var. Birde kendisine artık uğrayanları var.

Geçen hafta bizim derneği acayip bir grip salgını yakaladı. Kızım bana sattı, ben de dernekteki arkadaşlara. İnanın neredeyse hepsi yatıyor ama yanlızlık terketmiş onları.

Globalleşen dünyanın en büyük sıkıntılarından yalnızlıkta gribe yakalandı yani. Hemde ağır bir gribe En azından benim çevremde ki yalnızların yerine yatırdım onu sere serpe evine. 40 derece ateşle yatak döşek yatıyor boşluğunda. Yapayalnız! Ne terleyen sırtını kurlayacak biri var nede gece boyu öksürükten doldurduğu balgam çanağını boşaltacak kimsesi. Yapayalnız yatıyor sıtmasıyla. Tir tir titriyor “kendisine” terk ettiği insanlar gibi. Ama bizim yalnızlarımız yalnız değil. Yalnızlık yalnız kaldı, kimse uğramıyor yanına.

Derneğimizin Adresi: FayrWorld-Club e.V Stuttgarterstr.: 54 12059 Berlin. Tel.: 030 / 600 55 44 2 Dieter Paesch 030 / 75 63 63 44 Okan Tınmaz

arz-ı alem bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

senin gibileri gördükçe unudum çoğalıyor... Her nerede ve nasılyaşarsak yaşayalım mutlaka bir el tutalım, vardır hepimizin yapacağı birşeyler.Sevgiler sana

Ozlem Ozkulak 
 27.01.2008 19:01
Cevap :
Teşikkür ederim sevgili Özlem. Hem fikirim seninle. Hepimizin yapacağı ve yapması gerektiği birşeyler var. Katkıların için teşekkür ederim arkadaşım. Sevgiler  27.01.2008 20:50
 

Okan'cigim seni ve Herr Paesch'i ve bu dernegi kurmak icin tüm organizasyonda emegi gecenleri yürekten kutluyorum. Yolunuz acik olsun. Devletle, magdur insanlarin arasinda bir köprü olusturmaniz o bitmis tükenmis insalarin önemli ölcüde yükünü hafifleterek,"yalniz degilsin..." mesajini vererek ellerinden tutmaniz onlara büyük ölcüde moral kaynagi olacaktir. Canim güzel insan seni daha cok sevdim bu insancil calismalarinla. Yüce Allah seninle olsun, o da seni memnun etsin. Sevgi ve selamlarimla. Orada olsaydim ben de gönüllü olarak calisirdim sizlerle. Sevgi ve selamlarimla.

mine objektif 
 26.01.2008 23:57
Cevap :
Çok teşekkür ederim sevgili Mine Ablacığım. Sağlığın nasıl oldu? Umarım iyisindir. Kalp kalbe karşıdır Mine Abla , inan bende seni çok sevdim. Biraz bu çalışmaların yoğunluğundan birazda grip salgınlarından dolayı birtürlü vakit bulup yazılarını şöyle alabildiğine zaman ayırıp okuyamadım halâ, Zira bunu gerçekten çok istiyorum. Umarım bugünlerde biraz vakit ayırabilirim. Yıllarca Avrupada yaşayıp biriktirdiğin onca tecrübelerini okumak beni gerçekten cezbediyor. Güzel dileklerin için ayrıca çok teşekkür ederim. Sen KRW' dan yüreğinle katıldın bile bizim dernek çalışmalarımıza. İyi ki varsın. Sevgi ve sağlık dolu güzel günler diliyor ellerinden öpüyorum.  27.01.2008 13:43
 

İnsan ,eğer zor durumdaysa mutlaka yardımlaşılmalı derim .Ve komşusu aç iken tok yatanlardan olmak kadar gayrı insani bir şey yoktur.Akşam oldumu muhitin bütün hayvanları kapıma gelir bir misafir gibi ve camı tıklatırlar.Ben onları onlar mı beni alıştırdı .Gittiğim zaman kasaptan onlar içinde bir şeyler alırım.Kaldı ki insanlara yardım etmek gibi bir dernek keşke eller uzansa.Muhtaç heryerde muhtaçtır.Sokaklarda yatan ve ölenler var.Köprü altlarında çocuklar var hala var.bu kadfar derneğe bu kadar vergi rekortmenlerine rağmen .Demekki medyas önünde yapılan yardımlar sadece göstreriş ve reyting kaygılı prıgramlar.Keşke kimseyi kullanmadan tüm insanlık bir olsa ..Böyle güzel çalışöalarınız için kutlarım .Yardımseverliğiniz içinde.Saygılar ..

ütopik 
 26.01.2008 23:45
Cevap :
Mahçup oluyorum ama. Sadece insani görevimizi yerine getiriyoruz. Ayrıca benimkisi biraz da egfoistlik gibi geliyor bana. Birkaç kişi ağlayarak gelip gülerek gidince geceleri daha rahat uyuyorum. Yani bir anlamda kendimi tatmin ediyorum gibi oluyor. En azından uyku ilacına ihtiyacım kamıyor. Güzel yorumun ve içten dileklerin için çok teşekkür ederim sevgili Ütopik. Berlin'den kocaman sevgi ve sağlık dolu dileklerimle yüklediğim bir paket gönderdim. geldi dimi? :)))  27.01.2008 13:48
 

Kendi dertleri ve sıkıntıları içine kafasını sokmuş dünyayı gözü görmeyen insanlar! Sıkıntı, üzüntü deryasında yüzen, buna rağmen, dert dinlemeye, elinden geldiği kadar bir yaraya derman olmaya çalışanlar ve tuzu kuru olanlar! Sizi tebrik eder gözlerinizden öperim! Kendine, çevresine bu evrene hayrı dokunanları, Yüce korusun! Teşekkürler! Selamlar sevgiler!

Alev Meisel 
 26.01.2008 18:38
Cevap :
Çok teşekkür ederim sevgili Alev Hanım Abla. Berlin'e geldiğinde seni derneğimizde ağırlamak isterim. Bir ara Ümit Abi ( Alev Hanımın kardeşi; kendiside blog yazarıdır:)) gelecekti ama vakit bulamadı da gelemedi anlaşılan. Onuda anlamıyor değilim. Bu aralar blog karıştı kolay değil onun işi:)) Gerçekten çalışmalarımız çok iyi gidiyor. Bir yandan iş öbür yandan derneksel çalışmalar çok yoruyor ama geceleri huzurlu uyuyabilmenin keyfi muhteşem. Katkıların ve tebriklerin için çok teşekkür ederim. Sevgiler ( Berlin'e ne zaman geliyon? )  26.01.2008 20:36
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 121
Toplam yorum
: 1031
Toplam mesaj
: 141
Ort. okunma sayısı
: 1800
Kayıt tarihi
: 29.01.07
 
 

Almanya'da doğdum. Haylaz bir öğrenciydim. 16 yaşımdan beri ticaretle ilgileniyorum. Şu anda büyük b..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster