Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Ocak '10

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
854
 

Yandaş Blogçular

Yandaş Blogçular
 

Günümüz iktidar anlayışı, bize yandaş medya kavramını kazandırmıştır. Nedir peki bu yandaş medya? İktidar ne yaparsa yapsın, hangi zammı koyarsa koysun antidemokratik uygulamalar da dahil koşulsuz destek vermek, bu medya anlayışının temel görevidir.

Hatta zaman zaman, iktidara yardımcı olacağını düşündükleri asılsız ve provokatif haberlerle kamuoyu oluşturarak, halkın, özellikle tüm dünyayı bu tip gazete ve televizyonlardan takip eden, az okumuş, spekülatif haberlerle hareket eden kitle üstünde hem baskı hem de korku oluşturmak bu medyanın bir başka görevidir.

Yandaş blogçular da görev üstlenmişlerdir burada. Bu tipler, Pirmete'nin son blog yazısında bizlerle paylaştığı tablo örneğinde olduğu gibi, içi boş söylenmesi zor ve görünüşte ağır kelimelerle kendilerine aydın süsü vererek, güya demokrasi ve eşitlik üstüne yazı yazarlar. TSK'nın yıpratılmasına yönelik, planlanmış yazılar yazar, verdikleri haber boş çıkınca da sanki hiç bir şey olmamış gibi yaşantılarına, bir sonraki içi boş habere kadar devam ederler.

Albay Dursun bunun en güzel örneğidir. Çukurambar'da da bir başka örneği yaşanmıştır. Artık o kadar abartmışlardır ki, marangoz, aşçı, elektrik teknisyeni er ve erbaşları, suikast timi diye yazmaktan bile korkmazlar.

Ama sığındıkları hep yargı ve demokrasidir. HSYK bile son incelemenin kanun dışı olduğunu söylerken, duymamazlıktan gelirler. Onlar için önemli olan ileride çıkar sağlayabileceklerini düşündükleri yeni düzenin yalakalığını yapmaktır. Bu uğurda Türk kimliğini, vatanın bütünlüğünü tehlikeye atmaktan bile çekinmezler. Dini istismar etmek en büyük silahlarındandır. Liboş denince kızarlar, cinsel bir tercihle bağlantı kurarlar. Sanırım bir korkuları var.

Yandaş blogçuların bir başka özelliği de bazan siyaset ve güncel gelişmelerin dışına çıkarak, öykü ve diğer yazılarla yandaş toplama çabalarıdır. Bu noktada zaman zaman da başarılı olurlar. Yazılarında çizdikleri son derece demokrat, aydın ve yorumlardaki kibar üsluplar bunların bir şey olduğunu düşündürür. Ama bam tellerine bastıklarında küfür ve hakaret bildikleri tek şeydir. Bu tipler hayatta başarılı olamamış, sosyal bir çevre oluşturmak için MB'nin onların son şansı olduğu korkusuyla, etrafta takılıp durular. Kendilerine karşı çıkan herkesi de ergenekoncu, ulasalcı olmakla suçlarlar. Ulusalcı olmak ne zamandan beri suç olduysa?

Hatta benim gibi yasal hakkını kullanarak emekli olup, bu ülkeye hizmete özel sektörde devam edenlere asalak demekten bile çekinmezler. Bilmezler ki, dünyanın bir çok ülkesinde (gelişmiş olanlar da dahil) silahlı kuvvetlerden emekli olma şartları diğer kurumlara nazaran farklıdır. Ama dediğim gibi bu tipler özellikle üniformaya karşı olan kompleksleri nedeniyle saldırmaktan asla vazgeçmezler. TSK'ya kabul edilmek için yapılan spor, sağlık ve bilimsel sınavlardan geçecek alt yapıları ve zeka seviyeleri de olmadığı için, komplekslerinden kurtulamazlar. Bu arada lütfen tüm siviller üstlerine alınmasınlar. Ben sadece sürekli TSK üstünden prim yapmaya çalışan zavallılardan bahsediyorum.

Cenktuna bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Siz nasıl kemalizmi savunuyorsanız , karşınızda şeriatçısıda olacak , marksisti de olacaktır. Yıllardır bu ülkede kemalizm yandaşcılığı yapıldı. Devletin tüm kurumlarına (TSK da dahil) amansızca bu ideoloji ile kadrolaşma gerçekleştirildi. Devleti korumak adına bir kısım çevreler tarafından yüzlerce insan öldürüldü. Mesela siz sırf kemalizm savunuyorsunuz diye katledilseydiniz , kendi düşüncelerinizi bir başkasına aktarmakta özgür olmasaydınız ne düşünürdünüz. Artık zaman o yandaş bu yandaş zamanı değil korkularımızın üzerine giderek ortak bir gelecek kurma zamanıdır. İstediğiniz ideoloji savunmakta özgürsünüz bırakın diğer insanlarda istediklerini savunsunlar. Ortak payda "hoşgörüdür"

çelebi 
 20.01.2010 16:02
Cevap :
Bu ülkede tek bir ideoloji vardır o da Kemalizmdir. Kimse kusura bakmasın.  22.01.2010 21:48
 

Ben bu blog daki resmi bir yerlerden çıkaracağımda bir türlü çıkaramadım.:))

Cenktuna 
 07.01.2010 23:51
Cevap :
Yandaş tanımına uyar diye koydum. Hani top sakal, entel falan bir görünüm, demokrat, statükoculuğa karşı, halkların kardeşliği taraftarı, askere tukaka diyen tipleri andırıyor gibi geldi bana. Tanıdık birisi değil:)))  08.01.2010 0:47
 

fşkir babası Necmettin Erbakan'dır. 28 Şubat öncesi Çiller'li iktidarında "bir kısım medya" lafını çıkarmıştı jeneratöründen.

pirmete 
 07.01.2010 17:00
Cevap :
bu ülkeye imam hatipler arka bahçemiz lafını da o getirmişti sanırım. Bu topraklar Mustafa Kemal'i de çıkardı, erbakanları, arınçları,tayyipleri blogdaki sığ liboşları da çıkardı. Topraktaki mahsul her zaman iyi olmuyor, bazan böyle kımıllar da çıkıyor.  07.01.2010 22:28
 

Yandaş sözü, bir fikre sahip olmayı ve onu dürüstçe savunmayı değil, bilgiyi ve olguyu, sahip olunan fikir lehine çarpıtmayı ve çarpıtılmasına izin ve destek vermeyi içeriyor, popüler anlamı bu, yandaş sözünün bu iki anlamını ayırmak lazım. Yandaş sözü durup dururken çıkmadı, bazı medya o kadar çarpıttı ki olayları, ‘yandaş medya’ diye spesifik bir anlam ortaya çıktı. Düşünceler insanların araçları olması lazım, insanlar düşüncelerin aracı olunca yandaşlık ortaya çıkıyor, hangi kesimden olursa olsun.

Erdal Aydın 
 05.01.2010 19:29
Cevap :
Bloglarda da çok farklı değil.  06.01.2010 17:54
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 116
Toplam yorum
: 1134
Toplam mesaj
: 114
Ort. okunma sayısı
: 1844
Kayıt tarihi
: 24.10.06
 
 

Emekli Deniz Öğretmen Subayım. Felsefe ve yabancı dil eğitimi üzerine çalışmaktayım. Yazmak ise b..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster