Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Eylül '08

 
Kategori
Psikoloji
 

Yaşamda kelebek etkisi

Yaşamda kelebek etkisi
 

KÜÇÜK BİR KANAT ÇIRPIŞI DÜNYAYI DEĞİŞTİRİR.


Kelebek Etkisi, 1963 yılında Edward LORENZ tarafından geliştirilmiş, bir matematik teorisi. Bu teoriye göre, bir sistemdeki başlangıç verilerinde yapılacak ufak bir değişiklik, büyük ve öngörülemez sonuçlar doğurabilir.

Lorenz bu teorisini sunarken, 'Afrika' da bir kelebeğin kanat çırpışı, Amerika ' da fırtınaya sebeb olabilir;' cümlesini kullanmış ve teori Kelebek Etkisi olarak adlandırılmıştır.
Bu teoriden yola çıkarak, Eric BRESS ve J.Mackye GRUBER, senaryosunu birlikte yazdıkları ve birlikte yönettikleri Kelebek Etkisi filmini yapmışlardır. Filimde, Evan, günlüklerini okurken geçmişe dönebileceğini ve geçmişi bugünkü aklıyla yeniden yaşayarak, değiştirebileceğini farkeder. Ama her geriye dönüş, akılalmaz sonuçlarla yaşamını kabusa dönüştürür ve Evan' a hayal ettiğini bulmasına izin vermez.

Bu filimi izledikten sonra, sosyal bilimci ve ana uğraş konusu insan olan biri olarak bildiklerimbildiğimi sandığım- üzerinde yeniden düşünmem gerektiğini gördüm.
Gerçekten böyle bir imkana sahip olsaydım, geriye dönerek, bugünkü aklımla neleri değiştirmek isterdim?

Bu soru kime yöneltilse, cümleler, 'Ah , şimdiki aklım olsaydı...' ile iç geçirmelerinin eşlik ettiği pişmanlıklarla tamamlanır. Benim içinde, evet, bugünkü aklım olsaydı, geçmişte düzeltilecek şeyler bu 'an'da, bu 'gün' de var. Ama ben, bugünkü aklıma, geçmişimdeki deneyimlerimle ulaştığıma göre, bu bilinç durumunda geriye dönersem, istediğim değişikliğe ulaşabilmem mümkün olabilir mi? Eğer mümkünse, bu 'an' a, bu 'gün' e döndüğümde, başladığım noktadaki BEN'e ulaşmam mümkün olabilir mi?

İşte tam da burada, yeni bir teoriye ihtiyaç var. Kaos Teorisi .
Bu teoriye göre, Bir çok farklı girdinin, sürekli değişerek, fiziksel değişimler ve farklı düzenler yaratması ve bu düzenlerin, yine sistemin kendini etkileyerek, insan zekasının ve günümüzdeki gözlem ve bilimsel tahmin yeteneklerinin çok üstünde olasılıklara yol açması mümkün.

Öyleyse bugünkü aklımla geçmişimi düzelttiğimde, bugünümle ilgili olarak olacağını düşündüğüm olumlu olacağını düşündüğüm- değişimler olumlu ve olumsuz olarak, kaos teorisinde de ifade edildiği gibi, insan zekasının ve günümüzdeki gözlem ve bilimsel tahmin yeteneklerinin çok üstünde olasılıklara yol açabilir.
Buna göre, geçmişte değiştirebileceğimiz şeylerin, bugünümüze olan etkilerini bile öngöremiyorken, geçmiş için üzülmek, geleceğimizden zaman dilimleri çalmaktan başka bir işe de yaramıyor.
Geçmişte her ne yaşandıysa, yaşanması gerektiği içindi ve o gün için, doğru olanlar onlardı. Bizi bugüne getiren, bize bugünkü aklımız verende, o deneyimler idi.

Geçmişi değiştirmemize, olanak değil, gerek olmadığı bu bilimsel teoriler ile de ispatlanmışken, bu iki teori, geleceğimizi şekillendirmemizde son derece yarar sağlayabilir.

Bugün yapacağım küçük bir değişiklik, hayatımda kelebek etkisi yaratabilir ve geleceğimde olağanüstü değişimlere götürebilir beni.
Doğru an, doğru zaman, tam da şu 'an' dır.Başlamak için doğru yerde ve zamandayken vakit kaybetmemek lazım.

Sevgilerimle

 
Toplam blog
: 32
: 1690
Kayıt tarihi
: 16.09.08
 
 

1970 yılında istanbul'da doğdum. Marmara üniversitesi, Psikolojik Danışmanlık bölümü mezunuyum. Psik..