Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Aralık '21

 
Kategori
Kişisel Gelişim
 

Yeni Bir Başlangıç

Yeni bir yıl yeni bir başlangıç demektir. Bu nedenle de yeni bir yıl, geçmişin ağır yüklerinden kurtulup yeni kararlarla zihinsel ve bedensel olarak yenilenme fırsatıdır.

İşte daha mutlu birliktelikler için öneriler:

1)Evinizi olabildiği kadar sadeleştirin. Masada sandalyede atılmış giysiler, tıklım tıklım gardıroplar, üzerinize üzerinize gelen mobilyalar ne varsa ayıklayın.

Ne kadar fazlalık varsa (Giysi, ayakkabı, mobilya ve her türlü eşya…) onları ayırın ve ihtiyacı olanlara verin. Bunu yaptıktan sonra nasıl hafiflediğinize şaşıracaksınız.

2)Evinizin bakıma ihtiyacı var mı? Bir etrafa bakının. Belki duvar boyaları yıpranmıştır. Duvarları ve tavanı kendi zevkinize göre yeniden boyayabilir veya boyatabilirsiniz.

Belki de salon için sevdiğiniz bir çiçek alır doğanın güzelliğini ve pozitif enerjisini evinize taşırsınız.

3)Evinizdeki her şeyin sizin mutlu veya mutsuz olmanıza katkı sağlayacağını bilin. Duvardaki bir resim veya yetiştirdiğiniz bitkileriniz birer semboldür. Bu nedenle ev dekoru çok önemlidir. Gözden geçirin.

4)Eşinize, ona olan sevgi ve minnet duygunuzu ifade eden bir mektup yazın ve yeni yıl hediyenizle birlikte verin. Yaptığınız bir davranışla onu kırdığınızı düşünüyorsanız özür de dileyin.

5)Elinize bir defter alın. Yeni yıl için eşinizle birlikte yeni hedefler belirleyin.

Bunlar hemen başlanabilecek şeyler olsun. Örneğin, yeni bir dil, yeni bir meslek veya müzik kursuna başlama kararı alabilirsiniz.

6)İşinizle ilgili neler yapabileceğinizi belirleyin. Nasıl daha başarılı olabilirim? İşimi nasıl daha keyifli hale getirebilirim? Sorularına yanıtlar arayın.

7)Yeni yılda duyarlı olduğunuz bir alanda çalışan bir sivil toplum kuruluşuna üye olun ve zamanınız olduğu ölçüde katkı sağlayın.

Çünkü hiç tanımadığınız insanların yaşam kalitesine katkı sağlamak kadar insanı mutlu eden hiçbir şey yoktur.

 

8)Görüştüğünüz arkadaşlarınızı gözden geçirin. Kiminle birlikte olduğunuzda daha çok gülüyor ve mutlu oluyorsanız onlarla yeni yılda daha çok zaman geçirin.

9)Yemek alışkanlıklarınızı gözden geçirin. Yedikleriniz sadece fiziğinizi ve sağlınızı değil aynı zamanda mutluluğunuzu da etkiler. Belki yeni yılda yemeklerle ilgili yeni kararlar alır, örneğin sebze yemeklerine daha çok ağırlık verirsiniz.

10)Yeni yıl için hayallerinizi eşinizle birlikte belirleyin ve detaylı olarak yazın.

11)Mutluluk dış koşullardan daha çok içten gelen bir duygudur. Geleceğe dönük kaygı ve endişe duymadan her şeyin en güzel olacağına inanmaktır.

Bu nedenle mutlu olduğunuza inanmanız mutlu olmanız için yeterlidir.

Bunun için de asıl değişmesi gerekenin kendimiz olduğumuzu bilmeliyiz. Biz değişir ve iyimser olursak hayat da değişir. Yaşam mutlu ve iyimser olanlar için çok daha cömerttir.

Yeni yılda tüm hayallerinizin gerçekleşmesi dileklerimle...

Cengiz Hortoğlu

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Toplam blog
: 919
Toplam yorum
: 551
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 4141
Kayıt tarihi
: 20.11.10
 
 

CENGİZ HORTOĞLU Cengiz Hortoğlu Gaziantep'te doğdu. İstanbul Hukuk Fakültesini bitirdi. Serbest a..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster