Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Haziran '11

 
Kategori
Sağlık
 

Yüksek tansiyon ve nabız ayarlamak için kullanılan bazı ilaçların kanınızdaki şeker oranını yükseltt

Yüksek tansiyon ve nabız ayarlamak için kullanılan bazı ilaçların kanınızdaki şeker oranını yükseltt
 

Geçmiş gün bir doktorla görüştüğümde bana kardiyoloji hastalarında kullanılan bazı ilaçların isimlerini de vererek bu ilaçların kandaki şeker oranını yükselttiğini söyledi ve hatta bazı doktorların bunu bilmediğini ve seminerlerde yanlış yönlendirildiğini söyledi. 

İnanılır gibi değil çünkü yüksek tansiyon ve şeker için doktorlar kardeştir der. Yani çoğu insanlarda her iki hastalık da ortak seyreder. Yüksek tansiyonu düşürmek için verilen bir ilaç şeker metabolizmasını bozuyor ve siz şeker ilacı bile alsanız şekeriniz yeterince düşmüyor. 

Tabii ki bu tüm tansiyon ilaçları için geçerli değil. 

Örneğin kendi kulvarında en iyi ilaçlardan biri olan K....E ve K...A var. İkisini aynı firma çıkarıyor ama ilaçlardan birinde diüretik yani idrar söktürücü var. K... E de. Bu idrarını vücudundan atamayan hastalar için yapılmış ama içerisindeki idrar söktürücü madde şekeri yükseltiyormuş. 

Diğer ilaç K....A içinde diüretik yani idrar söktürücü ilaç yok, onu kullanan hastanın şeker düzeyinde yükselme olmuyormuş. Diüretik olarak onun yerine ayrı kullanılan bir idrar söktürücü veriyorlarmış F...S isimli 

Ayrıca kardiyolojide kullanılan D....N isimli ilacın da şeker yükseltiğini ve T....R isimli ilacında şeker metabolizmasını bozduğunu söyledi. 

"Buyrun cenaze namazına dedim" kendi kendime. 

Bence bu tür ilaçları kullanan insanlar doktorlarına bir kere de bu konuyu danışmaları lazım. 

Ben doktorun söylediklerini aktardım sadece ama araştırılmasında ve insanların kendilerini bu ilaçları aldıklarında nasıl hissettiklerini gözlemlemelerinde yarar var diye düşünüyorum. 

Sağlıklı ve mutlu günler sizin olsun. 

 
Toplam blog
: 627
: 3456
Kayıt tarihi
: 11.06.11
 
 

Kendi halinde yaşayan doğa tutkunu, sıradan bir vatandaş. İnsanların dış güzelliğine değil iç güz..