Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Efsane FB 1907 Baterist Metin

http://blog.milliyet.com.tr/efsanefb1907

07 Ocak '08

 
Kategori
Su Sporları
Okunma Sayısı
3348
 

Yüzücülere Birkaç Küpe!..

Yüzücülere Birkaç Küpe!..
 

Yüzmeyi çabucak öğrenmemize engel olan şey korkudur, evet sadece korku. Tabii bir can yeleğiyle de yüzülebilir ama bu durumda suyun içerisinde ilerlemek bir hayli zorlaşır, vücudun suyun içerisinde yüzmeye elverişli olmayan bir biçimde durmasına yol açar ve zamanla kurtulması güç alışkanlıklar edinilmesine neden olur. Suya alışmak için en iyi çare, insanın başı suyun içerisindeyken nefes almayı sağlayan bir boruyla, soluk alarak yüzmektir. Bu şekilde insan, hareketsiz kalsa bile vücudunun kendiliğinden suyun üzerinde yüzdüğünü farketmekte, içine bir güven duygusu gelince de suyun içerisinde ilerlemek için yapılması gereken hareketleri kolayca öğrenmektedir. Ayaklara palet takınca insan suyun içerisinde hızlı ilerler, sonra farkına varmadan başını suyun dışına çıkarır ve böylelikle yüzmeyi öğrenmiş olur.


Bu yol izlenirse, yüzme sporunda hızlı gitmeyi sağlayan, en ilginç şekli olan "krawl" yüzüş öğrenilebilir. Lakin bu yüzüş şeklinde ayak vuruşlarına ve soluk alma hareketlerine dikkat etmek gerekir. Yüzme bilenlerin hemen hepsi krawl yüzüşü bilirler ancak "kurbağalama" denen şekilde yüzmeyi öğrenmenin de yararı vardır. Bu yüzüş stili, suyun içerisinde insanın önünü ve çevresini görmesine ve uzun bir süre yüzebilmesine imkan tanır.

İdmanlı olmayan bir insan yüzerken çabuk yorulur. Normal bir insan için birkaç yüz metre yüzmek çok bile sayılır. Şampiyon yüzücüler arasında öyleleri vardır ki Manş Denizi' ni geçerler ve bütün bir gün ve gece yüzerek 100 kilometre yol alırlar (Burgess).

Yüzme şampiyonlarından Mick Gardener, Hint Okyanusu' nda kazaya uğrayınca iki günde 150 kilometre yüzmüştü. Bu arada ayaklarında paletler bulunduğunu ve bu okyanusun sularının ılık olduğunu eklemek gerekir. Lakin bu denizde köpekbalıklarının kum gibi kaynaştığını da hatırlatmakta fayda görüyorum.

İnsan yüzerken yorulunca sırt üstü yatıp hareketsiz durabilir. Ancak bu durumdayken suda ilerleyemez, çevresini ve belki de yardımına gelen bir gemi varsa göremez. Üstelik deniz dalgalıysa ya da hava rüzgarlıysa insanın ağzına, burnuna su kaçar. Bundan korunmanın çaresi, dalgayı yandan alacak şekilde durmaktır.

Denizde bir kramp girerse, yani bacaklardan biri kasılıp kalırsa suyun içerisinde ellerin yardımıyla dik durup hareketsiz beklemek gereklidir. Kramp az sonra geçecek, yüzücü yine yoluna devam edebilecektir.

Yüzme herkese yararlı bir spordur. Lastik bir topla suda eğlenmek, hatta el topunu andıran bir spor olan, su topu sporunu da yapmak imkanı vardır. Lakin bu çok yorucu bir oyundur ve yüzücüler bu sporu yaparken bilhassa üşümemeye dikkat etmelidirler.

Yüzmeyi bilmek hiç şüphesiz iyi bir şeydir ama insan, yüksekçe bir yerden suya dalmayı da öğrenmelidir. Suya dalmak için çok yüksek bir yerden atlamaya gerek yoktur; burada önemli olan suya değince çok su sıçratmamak ve hemen suyun yüzüne çıkabilmektir. Bu atlamalar bir eğlence şekli olmakla birlikte, ayrıca uzun bir hazırlık devresi ve ustalık gerektiren bir spordur.

Belli başlı atlama şekilleri arasında, klasik balıklama atlayışı, kırlangıç atlayışı ve cek atlayış stillerinin üçüde baş üzeri atlayış olup biraz ustalık ister. Basit atlayış modellerinden ayak üzeri atlanan çivileme ve kıçüstü atlanan çömlek stilleri halk tarafından en rağbet gören stillerdir.

Lakin, atlamaktan ziyade asıl önemli olan boğulmamak için, soğuk suda mümkün olduğu kadar uzun süre yüzmeyi becerebilmektir.

Veee yüzmeye meilli şahsiyetlerin kulaklarına benden son iki küpe...

Tanımadığınız sahillerde, kayalık ve benzeri yüksekliklerden, asla denize atlamayın!!! Ve asla denizde eşek şakası yapmayın!!!

UNUTMAYIN, DENİZDE VE DENİZLE ŞAKA OLMAZ!!!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

yüzücü olarak geç kalınmış küpemi taktım :) 1 yıl evvel ölümden bir ip sayesinde kurtuldum ve deniz beni korkutuyor...Korkusuzdum yorulana kadar açılıyordum hırçındım ama öle olmadığını gördüm şimdi denizle şaka olmayacağını deneyimimle öğrenmiş oldum...

siyahh 
 23.01.2008 9:50
Cevap :
Acı bir tecrübeyi birfiil yaşamışsınız, geçmiş olsun... Lakin korkmayın, edindiğiniz tecrübeyle tedbirli olun kafi... Teşekkürler, eksik olmayın, sevgiler...  24.01.2008 0:56
 

Haftaya yine çelmiğe gideceğin. Havuzun derinliği 1.80. Ben çok iyi yüzemiyorum. Tabi deniz tuzlu olduğu için daha rahat yüzüyorum. Eee Erzurumlu'dan da çok iyi yüzmek değil, kaymak beklenir. Ancak yazındaki inceliklere daha da dikkat edeceğim. N'olur bana yardım edin de şöyle yunus balığı gibi yüzmeyi öğreneyim:) Selam ve saygılarımla

murat ertaş 
 07.01.2008 10:02
Cevap :
Bak sevgili dostum, sana özel tüyo veriyorum ama aramızda kalsın :-)) "Cankurtaranı bayan olan plajlarda boğulma girişiminde bulunulabilir, acilen ilk yardım alınmasında mahsur yoktur" :-)) Bu durumda Erzurumlu' dan su kayağında iyi olmasını beklemek caizmidir yani, hah hahh... Muratcığım, kurbağa gibi yüzüp yunus gibi sıçramak daha fiyakalı olmazmı acaba diyorum... Teşekkürler, sevgiler...  07.01.2008 14:53
 

Köpek balığı , Pisi balığı var da! Kimsenin aklına gelmemiş! Niye acaba?

Ahmet Balcı 
 07.01.2008 9:43
Cevap :
Aabi eşek balığı yok ama yerine denizatı var, hatta yakın geçmişte bir bloğumun fotosu olarak koymuştum :-)) Birde ayıbalığı var, onu unutmuşsun... Hiç uzun kulaklı balık olmadığından eşek balığı olmasa gerek, hah hahh :-)) Teşekkürler, sevgiler...  07.01.2008 14:44
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1907
Toplam yorum
: 4304
Toplam mesaj
: 437
Ort. okunma sayısı
: 3718
Kayıt tarihi
: 28.07.07
 
 

03 Şubat 1967 İstanbul doğumlu, romantik bir müzisyenim işte... Müzik, bateri, spor, Fenerbahçe, ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster