Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Mayıs '14

 
Kategori
Türk Mutfağı
 

Zengin meyveli kek

Zengin meyveli kek
 

Zengin Meyveli Kek


Malzemeler

500 gr çekirdeksiz sarı kuru üzüm

450 gr kuş üzümü

450 gr kırmızı kuru üzüm

450 gr un

350 gr tuzsuz tereyağı

350 gr esmer şeker

200 gr kurutulmuş portakal kabuğu

150 gr kurtulmuş kızılcık

100 gr kurutulmuş kiraz

100 gr badem

 6 adet yumurta

1 adet portakal

1 adet limon

1 paket kabartma tozu

1 tatlı kaşığı tarçın

1 çay kaşığı tuz

Zengin Meyveli Kekin Hazırlanışı

Zengin Meyveli Kek tarifimizin başlangıcına ilk olarak unlu malzemelerimizi bir kabta hazırlayarak başlıyoruz. Bunun için ilk olarak 450 gram olan unumuzu elekten eleyerek geniş ve derin bir kabın içerisine alıyoruz. Daha sonra unlu malzemelerimizden 1 paket kabartma tozunu, 1 tatlı kaşığı tarçını ve 1 çay kaşı tuzumuzu da elek yardımı ile kabımıza eliyoruz. Elek yardımı ile elediğimiz tüm unlu malzemelerimizi tahta kaşık ile güzelce karıştırdıktan sonra daha sonra kullanmak üzere bir kenara alıyoruz.

Şimdi Zengin Meyveli Kek harcımızın diğer malzemelerini hazırlayacağız. Bunun için ilk olarak 350 gram kadar daha önceden oda sıcaklığında bekleterek eritmiş olduğumuz tereyağımızı geniş bir kabın içerisine alıyoruz. Daha sonra 350 gram kadar şekerimizi de tereyağımızın içerisine ilave ederek harcımız mikser ile krema kıvamına gelinceye kadar karıştırıyoruz. Şekerimiz tereyağımızın içerisinde iyice eridikten sonra malzeme kabımızın içine altı adet yumurtamızı ilave ederek harcımızı tekrar mikserden geçiriyoruz. Sonra hemen  1 adet portakalımız ve 1 adet limonumuzu güzelce yıkadıktan sonra kabuklarını rende yardımı ile rendeleyerek kek harcımızın içerisine ilave ediyoruz. Tüm harcımızı 3-4 dakika kadar güzelce karıştırıyoruz..Fazla karıştırmamak gerek yoksa kekimizin kabarıklığı söner.

Şimdi sıra daha önce hazırlamış olduğumuz unlu malzemelerimizi kek harcımızın içerisine ilave etmeye geldi. Unlu malzemelerimizi harcımızın içerisine aldıktan sonra ilk olarak harcımızı kaşık ile karıştırıyoruz. Ama kesinlikle tahta kaşıktan başka bir kaşıkla karıştırmıyoruz, kabarmasında olumsuz etki yaratıyor, bu bir püf noktadır. Unu harca iyice yedirdikten sonra mikser ile 1 dakika kadar daha karıştırıyoruz. Zengin Meyveli Kek harcımızın hazırlık aşaması bittikten sonra meyvelerimizi hazırlıyoruz. Öncelikle ayrı geniş bir kasenin içerisine 1 çorba kaşığı kadar un serpiyoruz. Daha sonra sarı kuru üzümü, kuş üzümünü,  kırmızı kuru üzümü, kurutulmuş portakal kabuğunu, kurtulmuş kızılcığı, kurutulmuş kirazı ve en son bademimizi, içerisinde 1 çorba kaşığı kadar un olan kâsemizin içerisine alıyoruz una buluyoruz. Tüm meyvelerimizi una buladıktan sonra hazırladığımız karışık meyvelerimizi kek harcımızın içerisine ilave ediyoruz. Meyvelerimizi unlamamızın amacı, özgül ağarlığından dolayı kek tabanına inmesini engellemek. Bu bir püf noktadır.Tüm harcımızı güzel bir şekilde karıştırıyoruz.

Hazırladığımız Zengin Meyveli Kek harcımızı kelepçeli tepsimize ya da herhangi bir kek kalıbına almadan önce tepsimizin içerisini margarin ile güzelce yağlıyoruz. Kek harcımız yapışmasın diye tepsimizi hafif unlayıp heryerine sallayarak dağıtıyoruz.Tepsimizi hazırladıktan sonra kek harcımızı tepsimize alarak kekimizin üzerini kaşık ile düzeltiyoruz. Hemen ardından hazırladığımız kekimizi daha önce 160 derece ısıtmış olduğumuz fırında yaklaşık olarak 1,5 saat pişiriyoruz. Fırınınız ısı ayarlı değilse üzülmeyin. Kek fırında pişerken üzeri kararacak ve hafifçe yanacak bunun sebebi içinde meyve parçaları olmasındandır aynı zamanda ısı ayarı olmadığındandır. Bu sizi endişelendirmesin içi kabaracak. Kek piştikten sonra 10 dakika kadar oda sıcaklığında dinlendirin. Daha sonra yanan üst kısmını bıçak ile kesin. Hazırladığınız Zengin Meyveli Keki ters çevirerek sunuma hazır hale getirin.

Afiyet Olsun.

 

Oktay Usta Yemek Tarifleri

http://www.oktayustayemektarifleri.biz.tr/zengin-meyveli-kek/

 

 
Toplam blog
: 205
: 2301
Kayıt tarihi
: 15.02.14
 
 

Adım Mert, 31 yaşındayım evli ve 1 çocuk babasıyım, hayattan öğrendiklerimi burada paylaşacağım. ..