Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Haziran '07

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
4420
 

'Kırmızı pazartesi'

'Kırmızı pazartesi'
 

Marquez'in bir romanı, can yayınlarından, yıllardır durur kütüphanede, daha yeni okuyasım geldi. 'Yüzyıllık yalnızlık'ın dönüp dönüp soyağacına bakarak da olsa bir solukta okuduğum atmosferi bu kısa romanda da vardı. Özde kendime sömürdüğüm temaları ise basit ve çarpıcı motifler taşıyordu.

'Kırmızı pazartesi' toplumsal önyargı, basiret ve kader üzerine yazılmış bir kitap bence.

Santiago Nasar adlı kahramanın, kasabada cümbür cemaat kutlanan bir düğünden hemen sonra, aynı gün gelecek olan piskoposun ziyareti sırasında, herkesin bilgisi dahilinde ama önlemenez şekilde öldürülüşünün ayrıntılarını anlatıyor. Romanı cinayetin işlenmiş olmasından çok nasıl işlendiği , hatta nasıl engellenemediği olgusu sürüklüyor.

Kitabın son sayfasını kapatıp kafamı yastığa koyduğum anda, kendi yaşamımın cinayetle olmasa da olumsuzlukla sonuçlanan onlarca önyargı, basiret ve kader öykücükleri kafama üşüştü. Engellenemez sonların acısı beynimde yüreğimde canlanırken, yazarın 'kırmızı pazartesi' ile bana bahşettiği olgun küskünlük galibiyetle kapattı perdeyi, uyudum...

Sabah kalktığımda, Nasar gibi giyinip kuşandığımı, olandan bitenden habersiz yeni bir güne başladığımı düşünürken yakaladım kendimi. Geçmişte hakkımda oluşan önyargıların yaşamımın gidişini nasıl etkilediğinin hesabını görüyordu zihnim. Onu da yakaladım.

Kitabın bir yerinde görgü tanıklarından biri, Nasar'ın öldürülüşünde ona atfedilen bir iftiranın rol oynadığını söylüyor, ve ekliyordu:

'Bana bir önyargı verin, dünyayı yerinden oynatayım'...

Birçok düşünce sinsilesi içinde, aklımda yer eden bu cümle oldu. Kahramanın ölümünün engellenememesinin temelinde bir takım önyargıların 'olurdu olmazdı tartışması' yatıyordu çünkü.

Katillerin 'öldüremeyecek insanlar' oluşu, Nasar'ın öyle bir şey yapmış olabileceği ve ölümü hakedeceği, geçmişi, yaşam şekli, kökeni... Kasaba sakinlerinin kafasında geldi gitti roman boyunca, kimse kimseye bir şey söylemedi, sessizlik ölümü getirdi.

Nasar, beklenen ve açık seçik belirtilen bir saatte, barbarca öldürüldü...Arada gerçekleşse cinayeti engelleyecek ayrıntılar insanı çileden çıkarttı aynı zamanda.

Ne tuhaf, çok tanıdık, çok yaşanmış geldi...

Önyargılar ve sessizliğin ortasından bıçak gibi kestiği bir dolu güzellik gözümün önünden bir bir geçti.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kırmızı pazartesi; kendisi dışında herkesin öleceğini bildiği bir adamın yaşam öyküsü. Tıpkı hrant Dink gibi. Ve bir güvercin ürkekliğiyle yaşayan bütün insanlara.. blogun içeriğiyle alakası olmasa da Kırmızı pazartesi hayatımda önemli bir yere sahip. iyi geceler..

ararat demirciyan 
 18.03.2008 23:03
Cevap :
..., belki de çok ilgisi var. Teşekkürler, sevgilerimle  19.03.2008 13:06
 

Marquez'in bir günde okunan bu kitabı bence bizim toplumumuzdan da bir çok kareler yansıtıyor.Ölümü haketmeyen sevenlere...sevgilerimle

ligeia88 
 28.08.2007 12:05
Cevap :
Katkınıza teşekkürler. Sevgilerimle  28.08.2007 17:48
 

Bireyler veya toplum ön yargılarından kurtulduğumuzda önümüze daha güvenle bakabiliriz.kendine iyi bak en derin sevgi vesaygılararımla..

Mehmet EREN 
 15.06.2007 17:56
Cevap :
Güvenle bakmak yaşama, ön yargıdan arınmak güzel olurdu insanlık adına. Sevgilerimle  16.06.2007 7:55
 

Bu kitabı okumamıştım öyle güzel anlatmışsınız ki bir çırpıda okuyacağım sevgi ve saygıyla

Meral Yağcıoğlu 
 14.06.2007 13:04
Cevap :
Beğeneceğinizi umarım. Sevgilerimle  14.06.2007 13:05
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 146
Toplam yorum
: 939
Toplam mesaj
: 46
Ort. okunma sayısı
: 1054
Kayıt tarihi
: 05.12.06
 
 

Hep yazmak istedim. İnsan düşüncelerini yazıya dökünce kendi başınadır çünkü, kaygısız, katıksız ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster