Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Ocak '07

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
1463
 

1978' lilere sorgu

Ben bir 1978’liyim.

Yani, 1980 öncesinde üniversite okumuş 1955-1960 doğumlulardanım.

1980 öncesinde (ve sonrasında da) hiçbir sol fraksiyona dahil olmadım.

Lakabım ‘lümpen apolitik’ olmuştu.

İnsanlar beni, birikimci (Murat Belge’nin çıkardığı ‘Birikim’ dergisi babında, çünkü okuyan tek solcu tayfa onlardı), varoluşçu ve/ya anarşist sanıyordu. Hiçbiri değildim, yalnızca yaşama hazırlanıyordum, öyle de yaptım, taa 40’ıma kadar… Şimdi devrimciyim… Varlığımın ve hiçliğimin tüm noktalarıyla…

Derken, bir sabah erken:

Darbe oldu. Hasan Mutlucan ‘Yine de şahlanıyor amman’ı söyledi. Sokağa çıkma yasağı kondu. Ekmekler dağıtıldı. Sendikacılar sıkıyönetimin önünde kuyruk olup, teslim oldular. Kitle gayet mutlu oldu.

İçimden ‘herşey bitti’ dedim.

Ve gerçekten bitti de… Hala başlamadı da…

İşlemediğim bir suçtan dolayı, Ağustos 1983’te dayağa ve elektriğe maruz kaldım. 4 yılla yargılandım. Beraat ettim ama sizlerin ince zekalarınızla akletmeniz gereken bir biçimde…

1980’den önce 5.000 kişi öldürülmüştü. Ölenlerin çoğu sol kliklerdendi. Ancak, az bilinen bir şey, o solcuları öldürenler arasında, faşistler kadar, solcuların da olmasıydı.

1980’den sonra 600.000 kişi işkence gördü. Binlerce kişi yargılandı. Ancak bunların arasında, sol-aktif 30.000 kişi yoktu.

Onlar, darbenin kokusunu alıp, vın turizm tüymüşlerdi. Hala da sürgündeler. Vatandaşlık hakları alındı. Hala da geri verilmedi. Şimdilerde bunun için uluslararası mahkemelerde hak arıyorlar.

Ancak, tarihe hesap vermek akıllarına gelmedi. Yüzlerce röportaj arasında, özeleştiriye raslanmadı. Onlar, özeleştiriyi Yalçın Küçük’ün deyimiyle, Hristiyan / papaz geleneği saydıklarını rahatça söylediler.

Şimdi ‘Tükenmez’ dergileri var. Vakıfları var. Mazlum ve güçsüz konumunu bıraktılar, hak arayan demokrat kisvesine büründüler.

Hakkını geri alabilmen için, önce suçlarının kefaretini ödemen gerekir yoldaş.

İşkenceye yolladığın, o 590.000 masum insanın kefaretini, hapislerini, işsizliklerini, boşanmalarını, delirmelerini, vd, vb…

Ödemen gerekir yoldaş, çünkü adalet istiyorsun.

Bir gün bile hapis yatmadın, işkence görmedin, ilticacı oldun, gavur parasıyla yıllarca sefa sürdün. (Bakınız: Demir Özlü, Sürgünde On Yıl.)

Şimdi, tilki misali döndün kürkçü dükkanına, ve benim canımdan can istiyorsun.

Adil ol yoldaş. Önce özür dile.

Belki sonra, ortak bir platformda tartışmaya başlarız…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sanki o işkence görenlerin, işsiz kalanların, delirenlerin failleri onlarmış gibi yansıtıyorsun. Bu düşünceden hareket ediyorsan darbeyi haklı görüyorsun demektir. Üstelik vatan hasreti birçok işkencceden çok daha üstündür. Kaçanların hepsinin rahat bir hayat sürdüğünü nasıl söyleyebilirsin? Saygılar.

Ayrıntıda gezinmek 
 20.05.2007 14:50
Cevap :
Vatan hasretinin işkenceden beter olduğunu düşünmüyorum.  20.05.2007 20:38
 

Türkiye'de ya sağcı ya solcu olmak lazım? Ortada kalırsan daha da kötü.... Sağcı olursan irticacı olursun, solcu olursan komünist.... Hangisi olmalı insan ? bir kalıba girmeli mi? Her gelen iktidara göre mi şekillenmeliyiz? (şimdi sağcı olmak lazım, malum iktidar öyle, belki sonra sol parti gelir, solcu oluruz. Zor değil bizim için koyun olmaya alıştık) Bu ülkede evrensel tarih ve toplum bilinci oluşmuş değil. Ne yapsanız boş. Başbakan da derin devletten şikayetçi... Bazıları dizilerle kendini aklamaya çalışıyor bu ülkede... Bizim gibi gençlere sorarsanız; ülkenin bu haline bakarsak ne kadar ne umut edebiliriz gelecekten? Siyasi kadrolar değişmedikçe, farklılıkları zengilik olarak görmedikçe bir yararı yok... birileri düğmeye basıyor zaten... 80 li yıllardan bu güne pek bişey de değişmedi aslında.... 80 lerden Anayasamız var. Paşalarımız resim yapmakta..."

Uzeyir Kadioglu 
 26.02.2007 21:45
 

sevgili arkadaşım..ben söyledigin bu dönemin canlı tanıklarından ve yaşayanlarındanım ve bu ülkeyi de terketmeyenlerdenim..sana o dönem apolitik ve lümpen demişler,ama sanıyorum dogru da demişler canım kardeşim.Böylesi genellemelerde bulunarak,bir dönemin yüregi yaralı insanlarına pervasızca suçlamalarda bulunmak,çok ucuz bir şey olur..Gidenin çok fazlası bu ülkede kaldı,cefa gördü,eza gördü.Onların içinde bir çogu da dönemin sorumlulugunu taşıyan insanlardı..Henüz 70'lerin hikayesi yazılmadı,yazıldıgında hatasıyla cevabıyla her şey yerli yerine oturacaktır.Ama meydanı da bu kadar boş sanmayalım...Üslup hiç hoş degil..sevgiler..

mehmet selim 
 21.01.2007 19:12
Cevap :
Öncelikle o dönem hakkında epeyi yazıldı. Bir yabancının o dönem üzerine doktora tezi yazdığını kendim izledim. Yazılanları da okudum. Üsluba gelince, kimseyi mutlu etmek gibi bir derdim yok. Acılar hakkında, acı üslup kullanılması olağandır. Aradan 30 yıl geçmiş ve gördüğüm kadarıyla, sizde de herhangi bir jeton düşmemiş. O yüreği yaralı insanlar başarsalardı, bu ülkede devrim olacaktı. Devrim olunca ne olduğunu da, Rusya'dan ve Çin'den iyi biliyoruz. Yanıldınız ve özeleştiri olmuyor diye, eleştiri olmayacak gibi bir kural yoktur.  22.01.2007 10:02
 

'İzafi' başlıklı metin için yazdığım yorum, teknik bir arızaya kurban gitmiş. Kendi yazımı, sol için yazdım. Ülkücü, Atatürkçü ve 1980 sorası kuşak olmak üzere, 3 ayrı cenahtan yorum geldi. Alıntıladığım sol yorum, başka kaynaktandır. Bundan sonra, sol cenahtan gelecekler dışında, yorumları ilkede pas geçeceğim.

Reha Ülkü 
 19.01.2007 17:28
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2216
Toplam yorum
: 1121
Toplam mesaj
: 127
Ort. okunma sayısı
: 501
Kayıt tarihi
: 16.08.06
 
 

Serbest yazarım. 1960 doğumluyum. BÜ İşletme mezunuyum. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster