Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Eylül '12

 
Kategori
İnternet
Okunma Sayısı
419
 

30 milyon kullanıcısı var ama Türkiye'de internet % 50 yasaklı

30 milyon kullanıcısı var ama Türkiye'de internet % 50 yasaklı
 

İnternet bilgi/kültür verir, işlerimizi görür ama ağırlıklı olarak eğlence aracıdır. Üstelik milyonlarca kullanıcısı olup yaygın kullanılan bir iletişim aracıdır. Türkiye’de 30 milyonu aşkın internet kullanıcısı vardır. Bizim bu kadar insanın ilgisini bir arada tutan hiçbir şeyimiz yok.30 milyon gazete /kitap okurumuz mu var? Spor yapanımız mı, sanatla ilgilenenimiz mi, emeklimiz, askerimiz, çiftçimiz, öğrencimiz, tarikatçımız, işçimiz mi? Biz 30 milyonu hiçbir konuda bir araya getirememişiz. 30 milyon ülke nüfusunun neredeyse yarısı demek.

Ve işte bu internetin düzenlemesini Türkiye’de halkın %50’sinin kerhen oy verdiği, belli bir anlayışı temsil eden hükümet yapıyor. Sen halkın %50’sinin oyunu almışsın ama bir o kadarının da alamamışsın. Yani bir kişi sana evet demişse bir kişi de hayır demiş. Yani Türkiye’nin yarısı senin anlayışına ve politikalarına karşı.

Hükümetler yetkilerini halkın eğilimlerine göre kullanırlar. Günümüz demokrasilerinde benim dediğim olacak diyemezsin. Ülkenin yarısı sana hayır demişse politikalarını oluştururken onların istek ve eğilimlerini de dikkate almak zorundasın.30 milyon kullanıcının isteklerini dikkate almamazlık edemezsin. Bu 30 milyon kişi interneti %50 yasakla diye sana dilekçe mi verdiler. Bu yönde talebi olanlar varsa bunu o kişiler adına yapabilirsin. Ben de sakallı programlarından rahatsız oluyorum. Yok Mehdi gelecekmiş de, yok inşallah maşallah güzelim de. Adam inanmamayı da tartışabilir, niye ona özgürlük yok? Bu ülkenin insanlarına kafanıza göre inanç ve kültür dayatamazsınız. Diktatör müsünüz siz?

İnternetin %50’si eğlence kalanı hikâyedir. Sen internetin eğlence yanını kapatmışsın. Şu anda internet düğmeli kütüphane olmuş. Basıyorsun google’e, Ebu Suud Efendi’nin hayatını okuyorsun. Duyumlarımız doğruysa facebook gibi paylaşım sitelerini de kapatacakmışsınız. Şu anda internetteki sitelerin %50’sine erişilemiyor. Gerekçeniz de hazır: Ahlak ve güvenlik. İyi damar yakaladınız gerçekten!

Sana ne benim ahlakımdan, ahlak polisi misin sen. Ahlak isteyenlerin internetini şifrelersin olur biter. Kim istiyorsa ona yaparsın beyim, ona! Ben interneti açacağım pat bir yazı “Bu siteye erişim engellenmiştir”  sayfayı çevireceğim aynı yazı. Adamın kültürü bilgisi yoksa, yaşamayı ve yaşatmayı bilmiyorsa bana ne. Kültür politikalarını ona göre değil bana göre yapacaksın. Çeşmenin başını kapatamazsın, kurnasında isteyenler için tedbir alacaksın. Bu ne ya! Koyun gibi halkın sesi de çıkmıyor.

Türkiye’de internet niye var ki. Şu andaki yasaklı internette ne yapılabilir? Sadece bilgiye ulaşıyorsun. E kütüphane var zaten. Her yan kitap dolu. Yetişkinler için internette hiçbir şey yok. O kadar uyanıklar ki gençlik düzene isyan etmesin diye onları kandırmak için Mc Donalds, kafe ve barları açıyorlar, internet başkaldırısını önlemek için de gençleri oyun ve video ile kandırıyorlar. Biliyorlar ki onları da yasak etseler gençlik Çankaya’nın duvarlarını yıkar valla!

Ak Partililer muhafazakâr olabilirler; ben muhafazakâr değilim. İnternet onların anlayışına ters düşebilir. Kullanmasınlar o zaman. Onları düşünerek bana yasak koyamazsın. Kişisel olarak talepte bulunsunlar, girmek istemedikleri program ve siteleri kapat. İnterneti genel olarak yasaklayamazsın. Korunması gereken sosyal gurupların (çocuklar, hassas insanlar vs) korunmasında sorun yok. Ama yöntemin yanlış. Senin amacın bana da yasak etmek. Hatta özellikle bana yasak etmek. Art niyetlisin!

Yetişkin insan neyi neden yaptığını bilir zaten. Günahı da sevabı da ona aittir. Yetişkin insanı hala adam etmeye çalışan kimse salaktır. Yetişkin insanlara yasak konulmaz. O kendi yasaklarını kendisi koyar zaten. İnterneti açmak istemiyorum ya! Hiçbir şey yok. Bir de ayda boşuna bilmem kaç lira üyelik parası veriyorum. Açıyorum yasak, kapıyorum yasak. Göstere göstere tablet bilgisayar dağıtıyordunuz. Ne için? Kara tahta olarak kullanmak için mi? Saf insanları kandırmak için değil mi? Ak Parti bilgisayar çağı başlatıyor. O saf insanlara internette yüzlerce siteyi kapattığınızı da söylediniz mi? Zaten bir şey fark etmez, iyi etmişsin diyecekler. Körler sağırlar meselesi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

sapla saman bu konuda genellikle ayrılmıyor ama bu yasaklarda haklılık payıda var. 13-15 yaşındaki gençler internete girdiğinde ensest temalı seks, erkek erkeğe oral, hayvanlarla ilişki görmemeliler. lise gençliğinin kızlar dahil çoğu internet pornocsu neredeyse. üstelik seyrettikleride doğru ve normalden uzak çoğu sapkın seks. bunlar yasaklanıp doğru ve normal seks bazı kurallarla serbest olmalı.

baki kılınç 
 23.05.2013 11:41
Cevap :
Doğru ve normal seks bazı kurallarla serbest olmalı.  23.05.2013 18:04
 

MERHABALAR....Sevgili KERİM beyciğim :-) Bu " 30 milyon kullanıcısı var ama Türkiye'de internet % 50 yasaklı " başlık bile yeter..! İşte TÜRKİYE...!! Sevgiler ve selamlar :-))

BEN ve OLTAMA TAKILANLAR 
 07.10.2012 9:40
Cevap :
Size de sevgiler selamlar!  07.10.2012 16:40
 

Hay, allah ya düşündüğünüz şey'e bak internet yasaklacakmış! Kürtajdan tutun normal doğuma, çocuğumun hangi okula gideceğine kadar karışılıyor. Mazallah bütün bunları diğer % 50 de duyarsa kıyamet kopar...:))) Yasakla gitsin.

SELVİ 
 01.10.2012 13:18
Cevap :
Birbirinden güzel Selvi yorumları gerçekten bana şevk veriyor; çooookkkkk teşekkür ederim arkadaşım.  02.10.2012 18:36
 

Merhaba, İnsanı mal sayan zihniyet her yerde olduğu gibi burada da iş başında. Ben onun malıyım ya istediğini yapacak. Mallığı kabullenenlerde susacak. Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 29.09.2012 9:09
Cevap :
Biraz AKP eleştirisi gibi oldu,asıl yazmak istediğimi siyasi kızgınlığın verdiği duygusal travmayla yazamadım.Sadece konuya dikkat çekmeyi sağlasa yeter. İçeriksiz bir yazı.İleride daha özgün yazacağım zaten.  29.09.2012 10:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5113
Toplam yorum
: 13389
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 669
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster