Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Haziran '15

 
Kategori
Halkla İlişkiler
Okunma Sayısı
629
 

76 yıllık ömrüne, 76 asır sığdıran Prof. Dr. Şadan Gökovalı'yı tanır mısınız?

76 yıllık ömrüne, 76 asır sığdıran Prof. Dr. Şadan Gökovalı'yı tanır mısınız?
 

Gökovalı, Akyaka'da dostlarıyle (Sağdaki sıra, ortadaki)


 

         Gökova yeryüzünde durduğu müddetçe, Sakar Geçidinden esen rüzgar eksilmedikçe, Halikarnas Balıkçısının  “Ver maviliğini, serinleyeyim biraz” özlemleri dinmedikçe, Kleopatra’nın buralardaki ayak izleri silinmediği müddetçe, bu Gökova, tacını ve tahtını kimseye kaptırmadan hükümran olacak yedi düvele.

Ve de her yer, Gökova kesilecek, kaplayacak yeryüzünü. Sakar belini aştın mı, yer de mavidir, gökte mavidir. “Demeyin gari, dutmayın beni artık”

İçimiz dışımız mavi olacak. Mavilerin sarhoşu olacağız. Biraz sonra Gökova’ya geleceğiz. O meşhur yol ayrımına..

Maviliğin mahmurluğu hep üzerimizde olacak. Hep mavi mavi tüteceğiz. Hep mavi, hep mavi mavi. İlle de mavi, masmavi.

Şu işe bakın. Halikarnas Balıkçısı da geçti bu yolardan. “Ver maviliğini, serinleyeyim biraz” diye Bodrumlardan seslenmedi mi? Bu mavi özlem, Gökova Körfezine ulaşıp yankılanmadı mı?

Az kaldı. Muğla’ya yaklaşıyoruz. Ama, Gökova’yı görmeden de olmazdı. Zaten yolumuz üzerinde.

Nihayet Muğla’dayız. Peşiniz sıra sizinle gelen maviliklerle birlikte Gökovalı’nın memleketindeyiz. Şadan Gökovalı denilince önce Gökova, sonra Akyaka gelir akla

         Muğla Büyükşehir Belediyesi Menteşe Belediyesi ve MUSANDER’in katkılarıyla düzenlenen Şadan Gökovalı’yı anma, sohbet toplantısı önceki hafta yapıldı. Muğlalıların bir vefa örneğiydi bu.

         Şadan Gökovalı, Halikarnas Balıkçısı'nın manevi oğlu olarak eserlerini ölümünden sonra yayımlayan, tüm kitaplarına önsöz yazan, Balıkçı'nın manevi mirasını yaşatan kişi olarak tanınmıştır. Aynı zamanda Azra Erhat'ın da manevi oğludur.

       

         Şadan Gökovalıdan bahsediyoruz. Gökovabeldesinde doğdu. İzmir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’ni bitirdi. Turizm üzerine yüksek lisans ve doktora yaptı; İletişim Bilimleri dalında doçent oldu. TRTdahil, pek çok üniversitede öğretim görevlisi oldu. Türkiye’nin turistik yerleri hakkında olmak üzere yirmiden fazla kitabı çeşitli dillerde yayımlandı.

         Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi Toplantı Salonunda saat 18.00’de başlayan etkinliği MUSANDER Başkanı Sadettin Özbek bir konuşmayla açtı ve Gökovalı’nın Türk Mitologyasının yaşayan en büyük aydını olduğunu belirtti.

         Bu bir özlem giderme, bir sevgi tazeleme, bu bir dostların meclisiydi Muğla’daki toplandı. Memleketin has çocuğu Prof. Dr. Şadan Gökovalı, baş konuktu.

         Söz, Devrim Gazetesi sahibi Ünal Türkeş’e geçtiğinde, duygusal anlar yaşandı. Türkeş, Şadan Gökovalı’yı 45 yıldan bu yana tanıdığını söyledi. Devamla da “Gökova’nın sivrisinek üreten sıtma bataklığını babası Gökova Muhtarı Mehmet Gökovalı’nın kuruttuğunu ve meşhur Okaliptüslü yolu açtırdığını” belirtti.

         Şadan Gökovalı’nın yalnız yeryüzünün değil, gökyüzünün de en bilgili yazarı olduğunu söyleyen Türkeş, manevi evladı olduğu Halikarnas Balıkçısının zengin kültür dünyasının bugün Gökovalı’da yaşamakta olduğunu vurguladı.

         Türkeş daha sonra, Gökovalının TRT deki bir programda Türkeş, Gökovalı’nın “Muğla bugün yansa Ünal Türkeş küllerinden Muğla’yı yarın yazar” ifadesinin kendisi için mazhariyet olduğunu dile getirdi

         Diğer konuşmacılar da, Gökovalının en karanlık dönemlerde aydınlığı işaret eden bir kültür adamı olduğunu işaret ederek, derleme  “Bitkilerin Aşkı” nın okurlara çok değerli katkılar getireceğini ifade edildi. Şadan Gökovalı’nın hazırladığı, Erdoğan Çokduru’ya ait “Bitkilerin Aşkı” kitabının imza töreni vardı.

         Gökovalı’nın 76 yıllık ömrüne 76 asır sığdırmış gibi farklı ve özenilir bir karakterin sahibi olduğu, hala öğrenmeye ve öğrendiklerini halkıyla paylaşmaya devam ettiğini,” ifade edildi.

         Daha sonra MUSANDER Başkanı Sadettin Özbek tarafından mikrofona çağrılan Öğretmen İlker Altınsoy, Kütüphaneci Nabide Kılınç ve folklorist Osman Coşkun Şadan Gökovalı için yazılmış olan şiirleri okudular.

          Daha sonra da, etkinliklerin kurulan  imza masasında kendi kitaplarını imzalayarak okurlarıyla buluştu.

         Etkinliğe Muğla Vali Yardımcısı Fethi Özdemir, Menteşe Kaymakamı Zeki Arslan, Marmaris Belediye Başkan Yardımcısı Halil Gökovalı Muğla Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanlığıyla, Gökovalı’nın ailesi ve yazar dostları k

         Ömrü Gökova aşkıyla geçen hala yazmaya devam eden, Ege Ekspres Gazetesinde birlikte çalışırken tanıdığımız Prof. Dr. Şadan Gökovalı arkadaşımıza uzun ömürler diliyoruz.

 

 

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Şiir de mi sesim vardı. belki oralara geldi, fıslıdaştı üstadım. Şiire heyecan az olur mu? Günler öncesinden . haydi okuyalım. Ben bu şiiri okuyamıyorum!!! heyecan artıyor olmayacak . Okuyamam. Bırakın beni şiirle baş başa. Onu şairi duyguyla yazmış, o ruhu yakalıyorum işte şair yazdığı gibi, dantel gibi ördüğü Şadan hocam için şiiri işte o vakit geldi çattı. Konuklar mı yüzü gülen Vali Yardımcısı, Menteşe Kaymakamı Zeki bey o sade duygusu ile yanlarına Şadan hocamı almışlar. Heyecan sahneye seslerle yükseliyor; Duyulur Karadağlar'dan Kerimoğlu Türküsü, narlı bahçelerden sürgündür Şadan öyküsü...Şairi mi Ayhan Çıkın hocam . Türkiye ekonomisinde bilimsel sıralamada en önde gelen isimlerden. Duygu dolu kalp, Ayhan Çıkın. Şiiri ezbere okudum. Karya yaşama gebe bir afrodit'tir,Arşipel'de derken. Biz bu geniş coğrafyanın toprakların kokusunda , Bitkilerin Aşkı'nda Karya'da doğduk selamlar, sevgiler, özlemler yolluyorum, üstadım. (Yerkesik. Nabide Kılınç) Az kaldı unutacaktım, teşekkürler

Nabide Kılınç 
 27.06.2015 15:26
Cevap :
O la la la..Quo va dis? Görüyorumm ki, şiirlerle bezenmiş olarak iyi yoldasın. Telefondaki şiir okuyuşunla birlikte bir harikaydın. İnsan bu kadar mı sever Şadan Hocasını? Gıpta ettim. ARŞİPEL. Balıkçnın söylemi ile " Ver meviğini serinliyeyim biraz" Evet. Öyle anlaşılıyor. Mavilikler hiç tğken meyecek. Hülyalar bile, rüyalar bile mavi sizin ülkenizde. Klepatra da sizin memleketinizde nasıl olsa. Oh keka!...  28.06.2015 0:27
 

Böyle kıymetli değerlerimiz, ülkemizin böyle harika doğası ve sizin o her zamanki yazı üslubunuz değerlerimize bir kat daha değer katıyor... Zevkle okudum, daha ne desem ki gari? Sevgi selamlar.

Şahin ÖZŞAHİN 
 26.06.2015 14:33
Cevap :
Uslubunuız, tam Egeli. Şadan Beyin seveceği kıratta. Sağolasın can dost. Selam ve sevgiler teveccühün için de teşekkürler.  26.06.2015 17:09
 

Değerli araştırmacı yazar Prof.Dr. Şadan Gökovalı sanatımıza ve kültürümüze değer veren hizmet eden saygıdeğer bir bilim adamıdır. Onu birkaç yıl önce Söke Kitap ve edebiyat Günlerinde ( 19- 21 Ekim 2011)'de tanıma fırsatını bulmuştum. ve Kendilerine bir kitabımı da armağan etmiştim. Ünlü Bodrumlu ve deniz hayranı Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabağaçlı'nın da manevi oğludur. Buradan Sayın Şadan Gökovalı'ya selamlarımı gönderiyor gönderiyor ve sağlıklı günler diliyorum. Tanıtmanıza da sevindim.Elinize, dilinize sağlık , ömrünüze bereket diyorum...

Abdülkadir Güler 
 26.06.2015 9:43
Cevap :
Sevgili kadirşinas dosst. İşte bir vefa örneği şu davranışınız. Güzel sözlerinizi elbet duyacak. Yayınlarda santim kaçırmıyor. İ;şin takipçisi durumunda. Hafızası da çok kuvvetlidir. Hayatta, buradan kazanıyor zaten. İnceliğiniz için teşekkür ederim. Selamlar.  26.06.2015 14:20
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1616
Toplam yorum
: 3879
Toplam mesaj
: 498
Ort. okunma sayısı
: 866
Kayıt tarihi
: 13.08.06
 
 

Hayatın dikenli yollarından geçmenin  sırrı, aralarından çabuk geçmektir. Ümit, naylon çorap giyd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster