Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
Müslüman diyor ki savaşın nedeni Allah ve petrol; biri sahibimiz, diğeri ekmeğimiz, nasıl vazgeçeriz

Zurnanın "zırt" dediği noktaya parmak bastınız. Ama, zurnalcı toplumun bu yakadan alacağı bir ders yok.

06 Aralık 2015 12:12
İmam Nikâhı

Kusuruma bakılmasın ama, sizin gibi aydın insanlar da,"imam nikâhı,dinimizin gereğidir" deyip,yapılmasında öneriler getirmeyi düşünebiliyorsa, ülkemizde elbette ki "paralel devlet-ler" oluşacaktır.. Kıyılan resmi nikah,düşünebileceğiniz her türlü dini vecibeleri de içerir; gerisi "gelenek"tir ve çağımıza uymayan genelekler,ANAYASA yoluyla giderilmiştir..Tabii, önce TC Devrim Yasalarını kabul edenler için geçerlidir bu söz; gerisi zaten teferruat olmalı, ama bizde -maalesef- tersine yürüyor; yasalar yerine gelenekler iş görüyor!..Saygılarımla..

17 Ocak 2014 09:54
Yepyeni bir yılla birlikte, yeni Asgari Ücret tespit edildi!

İşin üçkâğıtçılığı nerde biliyor muzunuz Sn.Karip,asgarı ücret artışını bilinçli olarak yılın son gününe bırakarak, yeni yılın ilk haftasında zamları sıraya dizecekleri!..Böylece artan 43 lira da fazlasıyla zamlarla eriyecek..Bir iktidar vatandaşına düşman olmayı görsün,psikolojik savaş yaratmak için ülkesini bile satar!..(özürle)

01 Ocak 2014 02:42
Din, mezhep, tarikat

"Kurum",toplumsal bir kavramdır.Dinin kurumlaşması demek, o toplumun dinsel kurallarla/kanunlarla(Şeriat kanunları ile) yönetilmesi anlamına gelir.O zaman da LAİKLİK ilkesi ortadan kalkar..Diğer bir konu,"Hiçbir şey vardan yok,yoktan var ol(a)maz."(LEİBNİZ).Bu bağlamda YARATMA da olmaz. Her şey, DOĞA YASALARI doğrultusunda OLUŞUR. İNANÇ,madde yaratamaz,ancak var olan MADDEye inanılır. Dini inançlar(maneviyat),geçmişin örf ve adetleridir ve insanlar tarafından(şartlara uygun olarak)konmuştur. Kuran'ın dörtte üçü AHLAKla ilgilidir.AHLAK,törebilim,topluma uyma,huy demektir.Tek başına ahlaklı-iyi huylu olunmaz.Ancak toplum içindeki davranışlar insanın ahlakını belirler.Bunun için inanç tartışılmaz,yaşanır..İnsanın davranışlarını düşünceleri belirler.Toplumda düşündüğü gibi yaşamayanlara "AHLAKSIZ" deriz..Bu bağlamda"DOĞRU BİLGİ",toplum yararına olan bilgi demektir.Bunun da ÖLÇÜSÜ,karşımızdaki insana gösterdiğimiz SAYGI,SEVGİ,TUTARLILIK,DÜRÜSTLUK..(vb.)tür.. Saygı ve sevgiyle kalınız.

12 Aralık 2013 13:20
Din, mezhep, tarikat

..devam: İnsan, AKIL SAHİBİ olarak doğmaz. Akıl, beynin bir fonksiyonudur ve tüm yaşam boyunca edindiğimiz bilgilerin toplanma merkezidir. Edinilen bu bilgileri, ister İYİLİK, ister KÖTÜLÜK adına kullanırız.Buna kimse karış(a)maz..(İnsan,toplumsal bir varlıktır. Tek başına iken namuslu/doğru insan olup olmadığı bir işe yaramaz.) Dolayısıyla kanunlar toplumlar için konur.Biliyorsunuz,edindiğimiz bu bilgileri,topluma zarar verecek şekilde kullananlar için, tarih boyunca dini yasaklar,kanunlar,kurallar konmuş,bu kurallara uymayanlar cezalandırılmıştır..Çağımızda dini (özel) kanunlar yerine evrensel insan haklarını koruyan ve tüm dünyayı şemsiye gibi örten etkileyici kurallar vardır.Doğru olan buna uymaktır... Tabii, o da, aklını tek başına /kimsenin ve hiçbir şeyin etkisi altında kalmadan KULLANAMAYANlar için geçerlidir!..Saygılar.(CEVAP NİTELİĞİNDE ALGILAMAYIN LÜTFEN)

10 Aralık 2013 12:53
Din, mezhep, tarikat

"Bilmeyen bilgisizliğinin kölesidir." ALLAH kavramı, dışımızda olan bir kavram olmayıp,yaşantımız boyunca -bilgi sahibi oldukça-içimizde/kendimizde geliştirdiğimiz (beyinsel bir hastalığımız yoksa)ve yaşamımız boyunca oluşturduğumuz ve adına kişilik dediğimiz,(iyi-kötü,güzel-çirkin,doğru-yanlış..vb.gibi kavramların toplamı) ve de ŞAH/ANA DAMARIMIZDAN DAHA YAKIN gördüğümüz -aslında bizden hiç de ayrı olmayan(kendiliğindelik)- bu yüzden de sadece BİREYSEL olan bir anlayıştır.DİNe kurumsal anlamlar katarak (siyasal İslam gibi),insanları kendi çıkarları doğrultusunda kullanmak(belki de karşılıklı), insanın ÖZEL YAŞAMIna girmek anlamı taşır..Dolayısıyla din(ahlak-inanç-ve hatta namus)aslında ANLATILARAK değil,toplum içinde namuslu, dürüst,herkesin hakkını koruyarak YAŞANARAK GÖSTERİLİR.Geçmişin katı dini kuralları ile yaşamamızı isteyenlerin, neden bu kurallara uymadıklarını, sözde din adına çalıp çırptıklarını iyi değerlendirmek gerekir...Devamla:

10 Aralık 2013 12:26
Din, mezhep, tarikat

Devleti, "yönetim tekeli"(yönetilmek için tek-el), Orduyu, "silah tekeli" (güvenlik için) olarak görenler, Dini de, "inanç tekeli" olarak görmek zorundalar. Devletin dine karışması, dini tekelleştirir. Dinin tekelleşmesi, kurumlaşması anlamına gelir. Dinin kurumlaşması, 'tek inanç'ı ortadan kaldırır. O zaman inanç, bireyin değil, kurumun çıkarına hizmet etmek zorunda kalır. Dinin, kurumlara göre çeşitlilik göstermesi, inancı da ister istemez "sınıf mücadeleleri" içine çeker. (Din farklılıklarının ortaya çıkması böyle oluşmuştur.).. Melek ve Şeytan gibi ikili karşıtlğı yaratan Tanrı, dünyayı cehenneme çevirdikten sonra mutluluğu ölümden sonra'ya bırakması, AKILLA alay etmesi anlamına gelir!..Kutsallığı tekelleştirenler, tabii ki "içimizdeki ahlak yasası"nı yıkmaya çalışacaklardır."..Saygılar, Filiz hanım..

08 Aralık 2013 14:13
İinsan, toplumsal ilişkilerinin toplamıdır

"Müslüman tüccarları" demedim Sn.Doğruöz.AB'ye alınmamamız ve Ortadoğu'yu karıştıran küresel güçler de din tüccarlarıdır elbette.Dünyayı, Müslüman ve Hıristiyan dünyası diye ikiye ayıranlar değil midir, bu KAOS'u yaratanlar? Bu yüzden tüm dünyayı "Sevgi Çemberi" içine almak istedim. Katkınız için teşekkür eder,esenlikler dilerim..

05 Ekim 2013 09:52
"Andınız"

Türküm Doğruyum Çalışkanım Yasam;küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymaktır Ülküm yükselmek ileri gitmektir Varlığım Türk varlığına armağan olsun... Ne mutlu Türküm diyene.. * Bu sözler nerenize dokundu ki,yazınızda Atatürk'ü küçümser bir gafletin,dolayısıyla da akılsızlığın içine giriyorsunuz!.. Bu küçükler, yukarıdaki yaptıklarının tersini yapsalar, yani reörist olsalar, daha mı memnun olurdunuz?

04 Ekim 2013 01:26
İmansızlaştırmak

Dünyanın 6 günde yaradılışı da ilahi emir,(Yunus3) inanıyor musunuz? Her ümmet /millet için bir resul gönderdik (Yunus 47)..Türk'ün Resul'ü Arabın Muhammed'i mi? Türk diye bir ummet olmadığı için herhalde(!) Aklını çalıştırasın diye Arapça indirdik (Yusuf.2)..Yunus balığında Yusuf'un yaşaması....Vb. İlk İslam, Muhammed mi İbrahim mi? İkisinin de "İlk" olduğu yazılı...Boşuna cinler, şeytanlar ve insanlardan konuşulmuyor...İşi,İNANCA bırakınca, -birbirlerinizi kandırmak istediğiniz zaman- bunlardan istediğinizi kullanabilirsiniz..Kimi zaman şeytan olur, kimi zaman cin..Şu an hangisisiniz?.. BU gidişle İNSAN olmak zor da..

15 Şubat 2013 12:54
Toplam blog
: 193
Toplam yorum
: 213
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 1074
Kayıt tarihi
: 02.02.10
 
 

İsveç`in Göteborg şehrinde oturmaktayım;  evli ve bir kiz bir oglan iki çocuğum var. İsveç`te..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster