Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Mayıs '11

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
432
 

Kütüphaneler Depo mudur?

Kütüphaneler Depo mudur?
 

Halk Kütüphanesi


Yazıma hemen bir soru ile başlıyorum. 

*** EN SON NE ZAMAN KÜTÜPHANEYE GİTTİNİZ *** 

Ben, en son 1967 -1971 yılları arasında bir kaç kere Ankara'daki Milli Kütüphaneye gittim. O gün bugündür hiç gitmedim. 

Kütüphanelere neden gidilmez? 

Bir kere formaliteler vardır. Üye olacaksın, kartını taşıyacaksın, kartsız giremezsin veya öğrenci olacaksın, ya da yüksek lisans yapacaksın, üniversiteli olacaksın. Çeşit çeşit kurallar. 

İkincisi bütün kütüphaneler özellikle büyük şehirlerde , şehrin merkezindedir. 

Pendik'te veya Beylikdüzün'de, Büyükçekmece'de oturuyorsan İstanbul'un merkezindeki Beyazıt veya Ragıp Paşa kütüphanesine nasıl gidersiniz kitap okumak, araştırma yapmak için. 

Hele öğrencilerin bu kütüphanelere gitmeye zamanları olabilir mi? 

Bir de en önemli neden, okumayı sevmeyen bir ulusuz. 

Bakınız. Beyazıt kütüphanesinde 6000 civarında kitap var. Bunun sayısı tahminen her gün artıyordur. Bu kitapları kim okuyor acaba?Olsa olsa 50 ila 100 araştırmacı veya tez hazırlayan yüksek lisans öğrencileri. Görmedim ama bu kitapların çoğu yıllardır dokunulmadan raflarda, TOZ İÇİNDE, duruyordur. Yani depolanmışlar. 

Kütüphaneler, ülkemizde, tamamen kitap saklanan, kitap depolanan bir fonksiyona sahip. 

Sorarım sayın yetkililere, " okunamayan kitapların saklanmasına ne gerek var " . Dağıtın halka gitsin. Nasılsa okunmuyor. Belki halka dağıtılırsa okuyan olur. 

İstanbul'daki aşağı yukarı en önemli liselerin yerlerini bilirim. Bu semtlerin hiçbirinde kütüphane yoktur. (Cağaloğlu'ndakiler hariç) 

Kitap okumayan bir millet olduğumuz kesin. O halde hiç olmazsa her okulun yakınına fazla değil 500 kitaplık " Butik Kütüphaneler " açılamaz mı? Belki bir kaç öğrenci kitap okuma alışkanlığı kazanır. Belki de internet hastalığından bir derece kurtulur. 

Sayın yetkililer KÜTÜPHANELERİ KİTAP DEPOSU OLMAKTAN KURTARALIM. 

iSTANBUL'UN HER İLÇESİNE KÜÇÜKTE OLSA BİR KÜTÜPHANE AÇALIM. DAĞITALIM KÜTÜPHANELERDE DEPOLANMIŞ KİTAPLARI. KİTAP KOLLEKSİYONU YAPMANIN HİÇBİR FAYDASI YOKTUR.  

KİTAPLAR ( HERHALDE !!) OKUNMAK İÇİN YAZILMIŞTIR. 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yıllar önce Şarköy'de bir kütüphaneden kitap alıp okumuştum. Üniversite kütüphanesinde aklımda kalan gözlüklü ve mendebur kadın görevlinin etrafa sinirli sinirli "şşşt" lemesiydi. 1990 yılında ise İngiltere'de bir kütüphaneden ödünç kitap almış, okuduktan sonra geri vermiştim. Tüm kütüphane deneyimim bundan ibaret. Artık öğrenciler ödevleriyle ilgili araştırma yapmak için interneti kullanıyorlar. Aileler sırf bu yüzden eve internet bağlatıyorlar. Bence kütüphanelerin işlevi kalmadı. Belki taşrada bulunmaları yararlı olabilir. Ancak değerli eserlerin korunması amacıyla bir tür vakıf kütüphaneleri işletilebilir. Kalkıp kütüphaneleri kaldıralım deseniz siz kitap ve fikir düşmanlığıyla suçlar, ülkeyi geri götürmek istediğinizi iddia ederler. Farklı ve önemli bir konuya değinmişsiniz. Dilerim bunlar özellikle yetkili ve ilgili kişilerce okunuyordur. Selam ve saygılarımla.

Güz Özlemi 
 18.05.2011 9:35
Cevap :
Belirttiğiniz gibi Kütüphanelerin kaldırılması asla düşünülemez. Ancak sayılarını çoğaltmak amaç olmalıdır. Esasında her konuyu internette buluyoruz ama özet bigi veriliyor.Mitoloji hakkında, eski medeniyetler hakkında veya globaleşme hakkında ne bulabilirsiniz. En fazla bir iki sayfa yazı. Kitaplar ucuz değil ve bir de istediğiniz kitabı bulamıyorsunuz. Oysa oturduğum semtte bir kütüphane olsa günde en az bir iki saat araştırma/okuma imkanım olur. Bir belediye başkanına bizzat bu konuda dilekçe gönderdim. Belki yararlı olur. Saygılarımla.  18.05.2011 11:50
 

Çok güzel bir fikre temas etmişsiniz. Evimizde bile durup duruyor öyle bir sürü kitap.. Halbuki kitabın dolaşımda olması lazım. Aslında evlerin değil, caddelerin, sokakların, sizin de dediğiniz gibi mahallelerin kütüphaneye ihtiyacı var. Her sokakta bir kütüphane olsa.. insana ilkten çok abartı gibi geliyor ama 2 sn. bile düşününce .. hiç de abartı değil aslında.Hiç düşünmemiştim bunu şimdiye kadar

Filiz Alev 
 17.05.2011 5:29
Cevap :
Bugün tesadüfen okudum. Bizde 1465 adet kütüphane varken, yanılmıyorsam Almanya'da 7000 adet kütüphane varmış.(Uludağ Sözlük) Neden geri kaldık diye kızıyoruz. Nereye baksak hata ve eksikliklerimiz ortada.Selamlar.  17.05.2011 14:13
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 465
Toplam yorum
: 2114
Toplam mesaj
: 120
Ort. okunma sayısı
: 876
Kayıt tarihi
: 26.01.10
 
 

1945 yılında Adana'da doğdum. Galatasaray Lisesi ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültes..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster