Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Ocak '08

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
3460
 

Ah, şu okullar olmasa!

Ah, şu okullar olmasa!
 

Zamanın Milli Eğitim Bakanlarından biri, "Ah, şu okullar olmasa, ben bu bakanlığı çok güzel idare ederdim" demiş. (Osmanlı dönemi, Maarif Nazırlarından Emrullah Bey- Başka kaynaklara göre; Zühtü Paşa-)

YÖK Başkanı, "Üniversiteler paralı olsun" demiş.

Üniversiteler zaten şu anda paralı. Bir Üniversite öğrencisinin ailesine aylık maaliyetini hesaplamak o kadar zor değil. Vatandaş bunu karşılayamıyor, büyük sıkıntılar çekiyor zaten. Asgari ücretlinin çocuğunu değil üniversitede, ilköğretimde bile okutması zor. Ülke gerçekleriyle bağdaşmayan bu tutum, Anayasamıza ve sosyal devlet anlayışına da uymuyor,

Kaldı ki parasız olduğu söylenen İlköğretim okulları bile paralı sayılır ülkemizde. Bu okulların ısınmasından tutunda, temizliğine kadar bir çok sorunlar yaşanıyor. Bu okullara öğrenci velilerinin katkılarıyla ayakta durmaya çalışıyor..

Yeni YÖK Başkanı, bu göreve hazırlıklı gelmiş gibi gözüküyor . Elinde bir takım planlar olmalı. Bunu zaman içinde hep birlikte göreceğiz..

Bu bir taktik gibidir. Önce kamuoyuna duyuru yapılıyor. Kamuoyu bunu tartışıcak. Tepkiler dile gelecek, karşı çıkmalar olacak. Neticede, biraz ödün verilecek, yasa kabul edilecek.

Okullaşma oranımız zaten gelişmiş ülkelere göre düşük. Üniversite mezunları sayısı ve eğitim kalitesi açısından zaten çok gerilerdeyiz.

YÖK Başkanı öncelikle, bir kabus durumuna gelen, Dünyada da bir benzeri olmayan, öğrencileri , anne babaları mutsuz eden ,Üniversite giriş sınavlarına bir çözüm bulmak için gayret etsin. .,

İlköğretimde yüklü programlar, lisede yüklü programlar. Lise 1. sınıftan itibaren dershane kursları, daha sonra üniversite sınavları ve hüsranlar, hayal kırıklıkları, mutsuzluklar.

Toplumda, çevrede, tembel, başarısız ve yaramaz yerine konan gençler. Bu ülkenin asıl sorunları burada.

Her şey tamamda, bir üniversitelerin paralı olması mı kaldı.

Zaten sistem , istenen durum, yavaş yavaş gerçekleşiyor. Çok sayıda Özel Üniversite açıldı. Zenginler, bastırıp parayı çocuklarını bu okullarda okutuyorlar, Özel üniversiteler, çok para verdiği için en iyi hocalar da bu üniversitelerde ders veriyor.

Göstermelik olarak yeni bir çok üniversite açıldı. Bu üniversitelerin durumu ortada. Öncelikle YÖK Başkanı, üniversite hocalarının ekonomik durumunu düzeltici çalışmalar yapsın. Devlet üniversitelerinden beyin kaçısını önlesin.

Parası olan okusun, olmayan okumasın anlayışı, anayasamıza da aykırıdır.

Eğitim, bir ülkenin en önemli işidir. Ciddiye alınması gerekir.

Ah, şu okullar olmasa, mantığıyla bu durumlara geldik !

Fotoğraf : Milliyet

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

anayasadaki sosyal devlet ilkesine aykırı bir uygulama ama zaten anayasyı da değiştirme hazırlığındalar.zaten oldukça geri olan bu anayasadan sosyal devlet anlayışı da kaldırılarak bundan sonraki adımlar anayasaya uygun hale getirilebilir.çözüm ancak sosyal devleti ve insan haklarını yeniden teşkil edecek anayasayı oluşturacak bir iktidarda.

vertigone 
 09.01.2008 18:12
Cevap :
Merhabalar, Evet yorumunuzda belirtiğiniz gibi her şey sıraya göre yapılıyor, Anayasa değişikliğiyle de her şey kalıbına uydurulacak. Artık, gerçekleri görme ve uyanma zamanımız geldi diye düşünüyorum. Yorumunuz için teşekkürler eder esenlikler dilerim.  10.01.2008 11:12
 

Bu zihniyette bir YÖK başkanı olabilir mi şaşıyorum doğrusu.Parası olan okusun mantığı ne kadar doğru olabilir.Bu ülke eğitim seviyesi çok düşük olduğu için zaten bu durumlarda.İnsanlarımızı eğitemiyoruz.Çare bulacaklarına eğitime çomak sokuyorlar.Bu ülkenin başındakileri anlamakta güçlük çekiyorum artık.Saygılarımla.

Murat GÜLCEK - Yakamoz35 
 09.01.2008 8:00
Cevap :
Merhaba, Eğitim, hali hazırda her kademesi paralı durumda zaten, ilköğretim dahil. Parası olan okusun anlayışı çok ilkel, sosyallikten ve anayasamıza da ters düşen bie anlayış. Bakalım arkasından ne gelecek, yorumunuz için teşekkürler eder esenlikler dilerim.  09.01.2008 14:32
 

önce üniversiteyi bitirdim, harç vardı, hala var. Bunlar hangi bedava üniversiteden bahsediyorlar anlamadım.Saygılar...

moonlight1 
 08.01.2008 22:42
Cevap :
Merhabalar, Eğitimi bir ticarethane gibi gören bir anlayış, anayasamızın herkesin eğitim hakkı maddesine de aykırı davranmış oluyorlar. Teşekkürler eder esenlikler dilerim.  09.01.2008 14:35
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1390
Toplam yorum
: 1901
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1022
Kayıt tarihi
: 04.11.06
 
 

Emekli öğretmenim ve  emeklemeye devam ediyorum.  Emeklilik yaşamın sonu değil, yaşama yeni amaçl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster