Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Mayıs '11

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
404
 

Alanlardan mısın? Yoksa verenlerden mi?

Alanlardan mısın? Yoksa verenlerden mi?
 

Hep alan olup da aldığını bunalıma sokma. Olur mu canım?


Bu hayatta, birileri hep almaya alışıktır; alır. Birileriyse, vermeye alışıktır; hep verir nedense? Güzel okuyucum.

Hep alanlar, bencildir, kendi merkezlidir. Sadece almayı bilir. İlişkide, aşkta, meşkte, evde, okulda, işyerinde, yanlızken, hepbirlikteyken, her zaman ve her yerde bir tek şeyi düşünür. Almayı, sadece almayı...

Ve alır da ne yazık ki! Nasıl oluyorsa?!!::. Çünkü alıştırmıştır o yaşamındaki herkesi almasına... Sanki çok doğal bir şeymiş gibi gelir hep alması onun; almasına alışık olan çevresindeki insanlarına.

Verenlerse, hep fedekar olur. Çünkü onlar hep kendileri için değil, başkaları için yaşar. Vermeye alışmıştır; alışıktır onlar. Motivasyonları, davranışları hep vermeye yöneliktir. Sanki hep vermek zorundadırlar. Birileri hep ondan vermesini, kayıtsız, şartsız, isteneni yerine getirmesini bekler. Onlar da mecburlarmış gibi sanki, vazgeçilmez görevleriymiş gibi, hep verirler. Verme heveslisidirler.

Daima alan, abartılı bir özgüvene, kibire, kendini beğenmişliğe ve sonsuz bir bencilliğe sahiptr.

Daima verense, içten içe öfke biriktirir kendine. Kendini değersiz ve silik hissetmeye, hiçlik içinde debelenmeye biteviye, alışıktır; alışmıştır.

Sağlıklı olansa, senin de tahmin edebileceğin gibi güzel okuyucum, bazen çok alıp az veren, bazen de çok verip az alan olmaktır. Alanla veren arasında bir denge olmasıdır. Alırken rahatsız etmemen, verirkense rahatsız olmaman, huzurlu olman gerekir.

Her ne kadar, veren el alan elden üstünse de, ikili ilişkilerde, doğru ve adil olan, alırken de, verirken de eşit ve dengeli olabilmektir. Bir şekilde dengeyi bulabilmektir. Adalet bunu gerektirir.
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ne güzeldir karşılık gözetmeden veren olmak .Gönül huzurudur.Günümüzde farklı değerlendirilse de karşılık hep beklense de ....Selam ve sevgiler

Şennur Köseli 
 25.05.2011 10:14
Cevap :
Sevgiler benden olsun efendim! Cemce sevgilerimle...  25.05.2011 10:51
 

Bazı benciller sadece almaya programlamışlardır kendilerini. Yeni tanıştıkları bir kişiden nasıl faydalanabilirim diye düşünürler. Bu denli menfaatçi olanlar itici oluyorlar zamanla geniş kesimlerce fark edilip dışlanıyorlar. Ben vericiyim, başlangıçta belirtirim geri dönüşü...Çoğu aksamaz ama bazen mağdur olurum. Selamlarımla...

Yurdagül Alkan 
 24.05.2011 23:23
Cevap :
Epeydir görüşemedik sizinle malesef benim ilk yorumcum. Bu, benim dikkatsizliğim deyip geçiyorum. Sizinle benzer hassasiyetlerimiz olduğunu ve bu hassasiyetler için gücümüzün son damlasına, son kırıntısına kadar mertçe, yiğitçe savaştığımızı, çarpıştığımızı düşünüyorum ne dersiniz? Mesafemizin açılmasına izin verdiğim için özür diler, sayfama her zaman ki sıcak, yol gösteren ilginizi beklediğimi belirtmek isterim izninizle Yurdagül hanım. Cemce sevgilerimle...  24.05.2011 23:34
 

Maddi - manevi konu ne olursa olsun verirken, geri dönüşünü ne kadar az bekler ve planlarsanız o kadar hızlı ve çok geri dönüş, huzur ve tatmin bulursunuz. Verirken ne kadar karşılık beklerseniz, o kadar az ve hatta bazen hiç geri dönüş alamazsınız. İşin sırrı; kendimiz, huzurumuz için vermek, beklentisizce... Güzel bir konu seçmişsiniz yüreğinize sağlık. Sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

A.Nilgün Aktaş 
 24.05.2011 13:19
Cevap :
Doğrusu, siz yazdıklarımı beğenince ben de huzur buluyorum Nilgün hanımcım! Cemce sevgilerimle...  24.05.2011 13:27
 

Ben hem alıyorum, hem veriyorum...böylelikle ekonomiye can veriyorum...nasıl, iyi mi? :)))

ÇokEskidendi 
 24.05.2011 12:58
Cevap :
Ben de hem alıyorum; hem veriyorum canım! Cemce sevgilerimle...  24.05.2011 13:22
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1349
Toplam yorum
: 3614
Toplam mesaj
: 73
Ort. okunma sayısı
: 1679
Kayıt tarihi
: 30.01.11
 
 

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler veTanıtım, A.Ö.F. Adalet Yüksek Meslek ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster