Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

kevser şekercioğlu akın

http://blog.milliyet.com.tr/kevser

15 Ekim '08

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
1060
 

Anlamlı olsun hayatlar

Anlamlı olsun hayatlar
 

Resim internetten


ANLAMLI OLSUN HAYATLAR

Hareket etmiyor elimdeki kalem. Nereden başlasın? Takılıp kalmış tutukluluklara, dalan gözlerimin rotasında, gözlerimde rotasız yollar. Rüzgarları yolluyorum arkalarından, beni de sürüklesin istiyorum. Ayak bağı olursun diyor rüzgar. Geç kaldın, geçe kaldın peşimizden gelmek için.

İçimde susmayan bir geveze susmuyor umkumda bile. Biraz uyusa o da ben de toparlayacağız, torbaların içinde anılarımız, atacağız gecenin zifirinde, zifir karanlıklara kötülükleri. Ki karanlıklar temizlermiş ruhları.

Sizin olsun doğrular, doğruluğun geçerli olmadığı insanlarla karanlık bile masum bir loşlukta parıldar. Ki aydınlıklar aklarmış yürekleri. Saydam olsa bile kör gözlerin görmediği anlamsız hayatlar. Nankör diyerek günahlarını almayın kediler yedikleri kaptan çok uzaklara pisliyorlar.

Hayatın karmaşık felsefesi, öyle basit ki aslında. Saydam, cam gibi de kaygan bir zemin üstelik. Kaybolmuş, oynak hikayelerin baş rol oyuncularına hiç yüz vermez. İstikrar ister, istediğini almadan da dönmez geriye. Bilmediğin dillerdeki levhalarda takılıp kalma, yüreğinin doğrusuna git. Su üstünde bile yürüyebilirsin batmadan, yüreğin doğruysa inan bana. Yeter ki gözlerin dönmesin kötülüğe.

Hepimiz noktacıklar kadarız. Böbürlenmen bile yağata düşene, nefesin zorlanana kadar. Parayı ana konu ettikçe ucuzlar ve yok olur beyaz kanatlar. Aynı dünyada bambaşka hayatlar yaşar insanlar. İnanan inandıkları kadar. Kendini sev, sakın kendinden başkaları için vazgeçme. Kurcalamadan bulursun, her şey hayatın içinde. Her gün yeni bir yaşam fırsatı sunuyor ellerine Yaradan.

Ellerinde un ufak etme. Erdemlerinle temizleyemeyeceğin kir yok yeter ki sızlatma ayaklarını belirsiz kirli yollarda. Hayatın konserine dört aç kulaklarını, dinlemeye başladığında ayaklaın-vücudun yakalar sana bile sormadan uyumu.

Sofranda ne yediğin değil, dört yönden nasıl yediğin önemli. Sen ve kendin usulca dinleyin birbirinizi, hayatta en güzel ikramiye bu. Susarak da sohbet edebilirsin sonbahar güneşleriyle, gülümseyerek her günün akşamında. Çok göz ardı etme ama çok da kulak asma hüzünlerine. Bunlar hazanın yapraklarını değiştirme vakitleri. Geçecek hele bir kar yağsın hele yağmurlar ıslatsın senden once gözlerini.

Hayat her haliyle güpgüzel. Yeter ki sağlık olsun. Her yaşanan bir gün geçmiş olacak nasılsa. Bir tek hakikatler kalır geçmişten bu güne. Var olan asla yok olmaz kainatta.

En geçerli duygu aşk. Ağaç, bebek, kopek, doğa, yürek, emek, sana güzel bakan, güzel duygularla baktıran… Denizde korkutmuyor karanlıkta eğer yüreğin atıyor ve içinde aşk varsa. Önce kendine saygı duymakla başlar aşk. Kendi kendini mutlu edibiliyorsan varsın, gerisi umutsuz çaresiz bekleyişler saklar içinde. Kendini itelersen öteye, o zaman başlar yaralayan yalnızlıklar. Ki yalnızlıklar bile doğru yaşanırsa içinde mutluluk saklar.

Azap da cennette senin ruhunda. Sen nerede durmak istersen ora yerindir. Ateşin içinde dinmeyen yangınlar ya da yeşillikler içinde huzur. Emeksiz beklentiler huzursuzluk verir her tarafa.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

ne güzelde yazmışsınız emeksiz beklentiler huzzursuzluk verir her tarafa ya emek harcayıpta birşeyleri umud etmek ve karşılığında hüsrana uğramak nasıl bir huzursuzluk verir insana insana nasıl bir yıkım nasıl bir vurgun olur ben 23 yaşındayım ve okadar uğraştım ki bir şeyleri başarmak için ve de oldu ama tam oldu dediğim yerde aslında daha hiçbir şey yapmamış olduğumun farkına vardım üniversiteyi kazandım ve yine kaydımı yaptıramadım yine boşuna gitti emeklerim ben bu saatten sonra sizce pes mi etmeliyim bu hayata bu düzene isyanmı etmeliyim ne yapmalıyım siz söyleyin canımı dişime takıp çalışıp milletin ağız kokusunu çektim bunca zaman ne yapayım daha söyleyin isyan etmek istiyorum artık bağıra bağıra haykırmak istiyorum hayatın şerefsizliğine hani birileri başa geçerken diyorlar ya şöyle olacak böyle olacak hiç birşey olduğu yok olmayacakta yetsin artık diyorum kim duyarki benim sesimi hiç kimse kim önem verir bunlara herkes kendini düşünüyor ama bu dünyanın öte tarafıda var

esra geçim 
 17.10.2008 17:26
Cevap :
Kendi dediğin gibi tam oldu dediğim yerde olmadı diyorsun ya... Bazen olan bizim için en hayırlısıdır bazan de olmayan. Henüz 23 öyle genç bir yaş ki hayatta hala umut etme yaşındasın, hala her şeye yeniden başlama yaşındasın. Şu yazdığın yorumdan anladığım kadarıyla başaramayacağın şey yok gibi. Lütfen isyan etme çünkü isyan beraberinde başka olumsuzlukları getiriyor. Zamanın birinde bir adamla evlenebilmek için çok dua etmiştim. Evlendim. Ölürse ya da ayrılırsam kurban keseceğim dedirdi Yaradan bana. Kestim kurbanımı. Kızlarım küçükken bitirdim Açık Öğretimi, çalıştım, başardım. Hayat her zaman adil görünmeyebilir ama inan bana ettiğin bir dua, emek asla yok olmaz evrende. Ve senin inandığın gibi bir de öbür tarafı var bu alemin. Yüreğini ferah tut, duygularını da, güzel şeyler düşün, dualarım seninle  17.10.2008 20:15
 

Aslında cennette biziz cehennemde. Ne ekiyorsak onu biçiyoruz. Huzur yoksa sebeb bizde. Kendimizde aramalıyız güzeli de çirkinide. Çok güzel bir yazıydı. Ellerine sağlık. Sevgilerimle.

Murat Ersöz 
 17.10.2008 11:39
Cevap :
Evet yazının özü bu aslında, başımıza gelenlere belki engel olamayız ama nasıl tepki vereceğimiz ya da ne kadar müsaade edeceğimiz biraz bize bağlı arkadaşım. Umarım hep güzel olur gözlerimizin ve yüreklerimizin gördükleri... Sağlıkla kal  17.10.2008 11:45
 

Son 16 ayda okuduğum en edebî deneme bu. Dili özgün ve yaratıcı. Gıpta ettim. Dimağınıza sağlık. Selam ve sevgiyle... MS

Mehmet Sağlam 
 16.10.2008 19:45
Cevap :
Samimiyetine güvenerek beğenmene gerçekten çok sevindim. İnsanın içten hissedip birilerine bir şeyleri anlatmasıydı bu ve işin içinde sevdiklerin olunca daha da kuvvetli oluyor herhalde kelimeler. Keşke mesajı yolladıklarım okusa da... Sağlıklı ve mutlu günler hepimizin olsun  16.10.2008 21:47
 

Tapınak yazıtı gibi : ))

Ali Gülcü 
 16.10.2008 15:14
Cevap :
Tapınak da ne yazdığı değil okuyanın ne anladığı daha önemli umarım ziyaretçisi ve anlayanı bol olur:) Sağlıkla kal  16.10.2008 17:34
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 354
Toplam yorum
: 1578
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 874
Kayıt tarihi
: 15.01.07
 
 

1965 Akçakoca doğumluyum. Evli ve dört kız annesiyim, küçük bir kızın  anneannesiyim. A.Ü. Halkla..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster