Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Mart '07

 
Kategori
Aşk - Evlilik
Okunma Sayısı
1271
 

Aşk nedir ?

Aşk nedir ?
 

Her insan sever, aşık olur. Birine yada bir şeye.. Acaba bir an bile olsun sordunuz mu kendinize, aşk nedir diye ? Gerçekten nedir aşk ? Yada herkesin aşkı farklımıdır. Eğer farklıysa bunun ölçümünü kim yapıyor. TSE'nin böyle bir masası var mı ?

Aşkın tanımı herkese göre farklıdır. Şaire sorsanız, aşkı satırlar arasındaki kelimelere sığdırır, ozana sorarsanız, iki telin arasındadır aşk, ressama sorarsanız, renklerin gizemindedir. Heykeltıraş, yontuğu taşta bir başka şekillendirir aşkı. Sokaktaki vatandaşa sorarsanız bambaşka.. Kimine göre, ekmek arası tahin helvası, bilmez başka bir şey, kimine göre günde sekiz-on saat çalışmaktan vakit kalmamıştır aşka, kimine göre yanındaki insan, kimine göre parmağındaki yüzük, kimine göre rakı kadehindeki anason, kimine göre sevgilerin en büyüğü, kimine göre tarifsiz bir duygu !.. Kimine göre ikinci bir kadın eş, kimine göre kasındaki paralr, kimine göre hiçbirşey.. Ama bakın sokaktaki vatandaşların aşk tarifi nasılmış ! ( aşağıdaki bilgilerin çoğu alıntıdır)

- aşk özlemektir.. aşk hasrettir.. aşk dünyada ki mutluluk ve acı duygusunu birebir yaşamaktır..
- aşk özlenen varlığın tadına susamaktır.
- aşk paylaşımdır paylaşmasını bilenlere özgüdür
- aşk peynir ekmektir yersin ama bitmesin istersin.
- aşk pişman olmamaktır.
- aşk realitedir, beklentidir sevdiğine seni seviyorum derken tir tir titremektir
- aşk romantizmin doruğuna ulaşmak isteyip de tüm coşkunluğunun kalbinde toplandığını ve patlamak üzere olduğunu anladığın andır.
- aşk ruhsal bir hastalıktır.yani başka bir ruh halini alır, özünden bir şey kaybetmese bile kendi benliğinizi unutur bir daha da zor bulursunuz.
- aşk ruhunu elinden alan, kalbini kavuran, acayip bir duygudur.
- aşk sabahlara kadar onu camda bekleyip cama çıktığı zaman saatlerce orada muhabbet etmektir.
- aşk sabretmek ve acı çekmektir;beraber olduğun zaman mutlusundur ama senden gittiği zaman çıldırırsın... ama aşk sabretmektir...
- aşk saçmalamaktır, aşk saçma olduğu kadar zaman kaybıdır
- aşk sadakat ve fedakarlık demektir....
- aşk sadece mukaddes varlıklara karşı hissedilen bir duygudur
- aşk sade sevgidir... sevda değil...
- aşk sadece arkadaşlık değildir. aşk sevişmek ve güzel duyguları yaşamaktır.
- aşk sadece odur onu kalpten sevmek ondan başkasını görmemektir kendini unutmaktır.
- aşk sadece sevgiliyi sevmek, başka birşey düşünmemektir, onunla yatıp, onunla kalkmaktır sabahları... ve onu özlemektir yanındayken bile..
- aşk sadece tutkudur, aşık olduğunuz kişiyi tanıdıkça olumlu ve olumsuz yönlerini fark edersiniz. önemli olan sevgidir. o zaman hiçbir şey görmezsiniz.
- aşk sadece ve sadece hayallerimizdir. başka anlam aramayın?
- aşk sadece yaşanan ve yaşanmış olan o güzel andır .aşk bir ömür boyu değil de yaşandığı zaman sürecince güzeldir.aşk kanun, kural tanımaz aşk yanlışı doğruyu insana hissettirmez.
- aşk sadelik sevginin ve duyguların birleştiği doruk noktasıdır karşılıklıysa güzelleştirir karşılıksızsa mahveder....
- aşk saf bir su kadar güzel ama cehennem ateşi kadar yakıcı bir duygudur
- aşk salaklık degil mutluluktur, aşık olan bir insan çok mutlu olur
- aşk salıncağa benzer sallandıkça başın döner
- aşk sana geldiğinde değerini bilmediğin senden uzaklaştığında değerini anladığın insana karşı beslediğin güzel bir o kadar da acı veren bir duygudur!...
- aşk sana mutluluk veriyorsa aşktır ızdırab veriyorsa ölümün ta kendisidir
- aşk sana senden daha yakın, ancak bir yıldız kadar ulaşılmaz olandır.
- aşk sarmaşıktır, başka bir şey değil ya sevgiyle sarmalar ya da öldürürcesine boğar
- aşk savrulmaktır.. aşk seni savurur, tutunamazsan kaybedersin
- aşk saygı ve sadakatle doğan duygularla yücelen sonsuzlukla ifade edilebilen ayrı bir dünyadır.!
- aşk saygı ve sevgi çerçevesinde kutsal bir ibadettir
- aşk sen ve ben ayrımı olmamasıdır. benim yada senin için değil bizim için olsun demektir.
- aşk serseri bir kurşundur nereye kime ne zarar vereceği belirsiz olanından
- aşk sessiz bir ırmaktır kimi alır seni uzaklara götürür kimiyse sessizce seni öldürür ama sen farkına varmazsın......
- aşk sessizliktir.. duyamazsın hiçbir şeyi. aşk yalızlıktır.. seni devamlı yalnız bırakır hep tek başına olursun.. aşk bir bozgundur.. hayatın sana attığı en büyük kazık...

Aşk böyle birşeymiş işte.. Peki sizin aşkınız hangisi yada nedir ? Benimkisi mi ? Benim yorumum bunların içine bir kaç tane serpiştirilmiş durumda..

Hangisi sizin olursa olsun, aşkı yaşayabiliyorsanız ve hiçbir şey umurunuzda değilse, hayattan zevk alıyor ve seviyorsanız, ve adını koymuşsanız aşkın, koy verin gitsin. Başkasının yorumu çok önemli değildir. Başkasının ne düşündüğü de.. Sizin hissettiğiniz ve hissetmek istediğiniz önemlidir. Aşkınıza sahip çıkın !.. Tabiki varsa..

../..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Aşkı öyle bir döktürmüsünüz ki, ellerinize sağlık. Ancak bir sorun var benim açımdan. Ben yıllar önce üniversiteli olduğum yıllar da kendime aşka öyle kaptırmıştım ki ders çalışamaz olmuştum bir yerde. Bir sefer günlük tutuyordum aşkım için. Şimdi düşünüyorumda hep boş ve sevdiğim kız da ne yalanmış meğerse. Hayal görmüşüm o yıllar. Onu unuttum 35 yaşıma geldiğim de şimdi ki eşime aşık oldum ve ona sarıldım ve sonunda bana -biri 12, diğeri 5 yaşında olan- 2 tane kız evlat verdi. Aşkımı ailemle paylaşıyorum şimdiler de ama o yılların acısını hala çekiyorum. Keşke okusaydım da... daha iyi bir konumda olurdum kısaca. Saygılarımla.

Ahmet Üstündağ 
 23.03.2007 0:34
Cevap :
Ahmet bey, geçmiş adı üzerinde geçmiştir ama asıl aşkı siz tarif ettiniz. Evlenecek kadar kararlı ve kendinize layık bir kadına aşık omuş,evlenmiş ve harika 2 tane çocuk sahibi olmuşsunuz. Aşkın mükemmeliyeti bu işte.. Gerisi hikaye.. Selamlar...  23.03.2007 11:33
 

Aşk ulaşamamaktır. Dokunamamaktır.Paylaşamamaktır. Duygular paylaşılınca. kavuşulunca aşk sonu erer.

Yapukay 
 20.03.2007 21:50
Cevap :
Paylaşılamayan aşk, ne kadar aşktır bilmiyorum ama kişiye ızdırap verdiği bir gerçektir. İnsanın insana aşkının yanısıra, ulaşılmaz, ulaşılmaması gereken aşklar da var elbette. Ama aşk güzeldir. Yorumunuz için teşekkürler...  21.03.2007 9:53
 

Yine döktürmüşsünüz kaleminizden nağmeleri. Bize yazacak pek bir şey kalmamış ki. Neyse elbetteki benimde aşklarım var. Oğlum gibi evlat aşkım, eşim gibi sevgili aşkım, doğa gibi tabiat aşkım, arkadaşlarım gibi dostluk aşklarım, ekmek parası kazandığım işyerim gibi iş aşkım, annem, kardeşlerim ve eşleri, yiğenlerim gibi akraba aşklarım....Yani sizin de dediğiniz gibi aşklar kişilere mi özel ne. Çok hoş bir yazıydı. Elinize emeğinize sağlık.

Abla 
 20.03.2007 21:39
Cevap :
Bence bu yazının özeti sayılabilir : " oğlum gibi evlat aşkım, eşim gibi sevgili aşkım, doğa gibi tabiat aşkım..." Demekki yazacak birşeyler kalmış Sevim hanım. Siz de ne güzel dillendirdiniz aşkı. Aşkla ve aşkta kalmanız dileklerimle...  21.03.2007 9:50
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 671
Toplam yorum
: 745
Toplam mesaj
: 86
Ort. okunma sayısı
: 2555
Kayıt tarihi
: 26.06.06
 
 

Anadan doğma bir İzmirliyim ve bu şehirli olmaktan gurur duyuyorum.. Hem bu şehirde doğmuş, hem b..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster