Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

perihan reyhan ALKAN

http://blog.milliyet.com.tr/pra

13 Kasım '11

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
512
 

Atatürk'ü dayatmak!!!

Atatürk'ü dayatmak!!!
 

Tek hatamız; bu güne dek Atatürk’ü her yanıyla anlatmak, öğretmek yerine, O’na insanüstü ve dokunulmaz bir zırh geçirerek, sadece ve hatta zorla sevdirmeye çalışmak oldu. İnsan yanını yok saydık, görmezden geldik, unuttuk, unutturduk!

Ayrıca, yasaklanan veya bilgilendirip bilinçlendirmeksizin, zorla yaptırılmaya çalışılan, dayatılan her şey ters teper ve aksi oluşur malumunuz!..

Niyeyse, hâlâ saklıyoruz kendisine ait belgeleri!..

Latife Hanımefendinin, “Ölümümden 25 yıl sonra ortaya çıkartın” diyerek banka kasasında muhafaza ettiği, Atatürk’le ilgili belgeler, mektuplar, ölümünden sonra TTK’na teslim edildiği halde, hâlâ gün yüzüne çıkartılmamaktadır. Hâlâ pek çok söylenti dolaşmaktadır bu konuda, kimi, çok iyi muhafaza edildiğini, kimi çuvallar içinde, rutubetten ve zamana yenik düşerek silindiğini, kimileri de, kaybolduğunu iddia etmektedir ama ne hikmetse, bir kısmı, müzayedede satışa sunulmaktadır!

Yetkin bir devlet adamıydı, askeri dehaydı, devrimciydi… Tamam ama Atatürk bunlardan ibaret değildi, insandı öncelikle ki doğaldır insani yanları da, zaafları da olacaktı…

Bu gün gelinen nokta da bu hatamızın sonucudur ve bu nedenle de silahlandırdık bazılarını ki bu silahlarla vurma gayretleri de bundan.

Yine bu nedenledir ki özel yaşamı olan ve kimseyi ilgilendirmemesi gereken bu yanlarıyla karalama gayretindeler sapla samanı karıştırarak.

Bence her iki taraf da büyük yanlışlar yapmada. Yani Atayı insan üstü, insana özgülükten istisna göstererek tabulaştıranlar da, Atanın sadece özel yanını öne sürerek, askeri, siyasi ve devrimci yanını yok varsayanlar da!..

Yanlışlarla çıkılan her yolda tökezlemek kaçınılmazdır!

Çocukluğumuzdan beri ve hâlâ gerek ailelerimizce, gerekse okullarda, sadece Atayı sevmemiz gerektiği öğretilmekte. Nedeni sorulduğunda, tek yanıt, “Yurdu düşmanlardan kurtardı” olmakta!

Bu kadar mıydı, bu muydu nedenler sadece?!

Şüphesiz ki değildi…

Sevmemizin gerekliliği yerine, önce kimdir, ne yapmak istemiştir, neler yapmış ve niye yapmıştır öğretilse ama bunu yaparken de, O’nun da insan olduğu gerçeği unutturulmasa, bu yanlarının doğallığı da yeri geldikçe söylense, bu gün de pek çok çocuk, “Aaa Atatürk yemek yiyor muydu? Aaa Atatürk tuvalete gider miydi” diye sormayacağı gibi, sevgi de zaten kendiliğinden oluşacaktı!..

Yine bu gün pek çok kişi karşımıza,  “Ama Atatürk, şöyle içki içerdi, şöyle sigara içerdi, hatta, kadınlarla ilişkileri şöyleydi” diye çıkmayacaktı, evliliğini didiklemeyecekti!..

Aklına bile gelmeyecekti bu yanları, çünkü nihayeti insandı o da diye düşünecekti. Dolayısıyla, sapla samanı karıştırmayacak ve de düşmanlık beslemeyecekti.

Hatırlamaya çalışalım; bu güne dek hangi liderin alkolü, sigarası çıkartıldı karşımıza yaptığı onca olumlu ve güzel şeye karşılık? Hangisinin kadınlarla iletişimi ve evliliği didik didik edildi?..

Hiçbirinin, çünkü zorla ve sadece sevdirilmeye çalışılmadı hiçbiri!.. Çünkü hiçbirinin insanüstü olduğu empoze edilmedi, hiçbiri için koruma kanunu çıkartılmadı!

Hele de Ata’nın korunmaya hiç ihtiyacı yoktu, tıpkı dayatma bir sevgiye ihtiyacı olmadığı gibi!!!

p.r.alkan

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 290
Toplam yorum
: 291
Toplam mesaj
: 41
Ort. okunma sayısı
: 536
Kayıt tarihi
: 11.03.08
 
 

İlk ve orta öğrenimimi Gölcük/ Kocaeli, lise ve üniversite öğrenimimi Ankarada gördüm. İlk okuldan..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster