Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Ekim '13

 
Kategori
Meslekler
Okunma Sayısı
2058
 

Atatürk'ün Elçileri

Atatürk'ün Elçileri
 

Görsel interneten alıntı


İnsanlar, bildiği kadar, yetiştiği, yaşadığı ve  gördüğü bilgiler kadar söz ve söylemlerde bulunmalı konuşmalı. Büyük sözler, söylemler altında ezilmemeli, hak ettiğini istemeli, hak etmediğini dilememeli. Çerçevenin dışını çıkmak kişiyi tarihle yüzleştirir. İnsan’ı mahcubiyete götürür.

Geçmiş yıllarda Dışişleri Bakanlığı meslek memurluğu sözlü sınavı yapılırken İçeri girmek için sıra bekleyen adaylardan biri diğer arkadaşlarına yaşamışçasına, görmüşçesine, emincesine” Cumhuriyetin ilk yıllarında Dışişleri Bakanlığını yurt dışında temsil eden Elçiler için istasyondan adam topluyorlarmış, Kravatlı birisi trenden inince hemen yakalayıp” gel seni Hariciyeci yapalım diyorlarmış ne imtihan edilirmiş ne de diploma sorulurmuş. Bir kaç zaman sonra buyurun sizi filan yere Elçi yaptık diyorlarmış.

Aday memurlardan bazıları desene biz boşuna geldik, bazıları da hadi anlat nasıl oluyormuş bir daha anlat. Çemberi aşan sözcü bilmezdi ki karşısına Cumhuriyet ve Tarih çıkacak. Cumhuriyeti kuran Atatürk’ün olduğu bir dönemde İstasyondan Elçilik için adam toplanır mı?

Büyük Elçi, Türk Tarih Kurumu üyesi Sayın Bilâl N Şimşir bir yazısın da şöyle anlatıyor. Doğrusu bu sözlerin sarfına üzüldük. Henüz dün kurulan Cumhuriyetin çocuklarıyız. Nasıl olur Dışişleri Bakanlığını yurt dışında temsil için adam bulunmaz da istasyonlardan adam toplanırmış. Bu sözler çok zorumuza gitmişti. Bunu öğrenmek lazımdı. “Kimler ola ki o gar devşirmeleri” “ Kimlerdi acaba Cumhuriyetin ilk Elçiler, Atatürk’ün Elçileri.

Yahya Kemal’in söylediği gibi “ Tarihimiz resimsizdir” Ancak “ Tarihimiz isimlidir “ O günlerde Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun ” Zoraki Diplomat “ isimli kitabı henüz yeni çıkmıştı kitabı okuyunca Atatürk zamanında Elçi veya Büyükelçi ünvanıyla 38 kişi seçilmiş ve bunlardan 26 kişi çeşitli yerlerde 26 merkezde görev almıştı.

Kimlerdi bu istasyondan toplanan adamlar, kimlerdi o gar devşirmeleri.

Mehmet Enis Akaygen, / Ali Haydar Aktay, Muhittin Akyüz, / Mehmet Şevki Alban, / Zekai Apaydın, Hamdi Arpağ, / Nebil Batı, / Hüseyin Ragıp Baydur, / Yusuf Hikmet Bayur, / Ali Şevki Berker, / Yahya Kemal Bayatlı, / Tevik Bıyıkoğlu, / Alie Fuat Cebesoy, / Hüseyin Vasıf Çınar, / Suat Davaz, / Behiç Erkin, / Mehmet Münir Ertegün, / Menduh Şevket Esendal, / Cevat Ezine, / Rıdvanbeyoğlu Hüsrev Gerede, / Yakup Kadri Osmanoğlu, / Tevfik Kamil Koperler, / Ragıp Raif Kösearif, / Hasan Vasfi Menteş, / Ahmet Muhtar Mollaoğlu, / Ali Fethi Okyar, / İbrahim Tali Öngören, / Kemalettin Sami, / Hamdullah Suphi Tanrıöver, / Cemal Hüsnü Taray, / Ahmet Ferit Tek, / Tahir Lütfi Tokay, / Mehmet Sabri Toprak, / Hulisi Fuat Tokay, / Ali Türk Geldi, / Fahrettin Türkkan, / Reşen Eşref Ünaydın, / Ahmet Cavit Üstün.

İşte Yurt dışında Atatürk Türkiye’sinin dış politikasını yürütenler, uygulayanlar bu insanlardı,

Atatürk bu kişilere güveniyorum” mealinde güven mektubu vermişti.

Bu 38 kişinin nereden, hangi gardan ya da istasyondan toplandıkları ise aşağıdaki şekildedir.

Harbiyeden ( 8 ) kişi, Mülkiyeden ( 7 )  kişi, Hukuktan ( 7 )  kişi, Yurt dışından ( 7 )  kişi

Tıbbiyeden ( 2 )  kişi, Edebiyattan ( 1  )  kişi, Galatasaraydan ( 2 )  kişi, İdadiye’den ( 1 )  kişi,

Özel öğrenim ( 1 )  kişi, Bilinmeyen ( 2 )  kişi  Toplam ........................38 kişi.

Nihayetinde bu saygı değer insanlarımızdan bazıları Devletimizi yönetmiş yani Başbakanlık yapmış. Niceleri yüsek mevki ve makamlarda  diğer çeşitli hizmetlerde bulunmuşlardır. Atatürk’ün Elçi atamalarında nasıl adaletli davrandığı, sayısal rakamlarla belirtilmektedir.

Cumhuriyet döneminde ve  Atatürk Türkiye'sinde  Elçilerin/Büyükelçilerin İstasyondan ya da gardan toplanmışlar sözleri çemberi aşmış temeli çürük, rüzgâra  karşı söylenmiş sözlerdir. Rüzgâr boş sözleri alıp götürmmüştür. Tarih araya girerek. isimleriyle bilgiler vermiş, o Vefalı ve cefalı  insanların gardan ya da istasyondan toplanmadıklarını açıklamıştır. 

Atatürk'ün Elçileri unvanını taşıyan ve bu dünyadan göç eden bütün Elçilerimize/Büyükelçilerimize Yüce Allah'tan rahmet diliyorum. Hayatta olanlara saygılarımı, hürmetlerimi sunuyorum. Sağlık ve mutluluk diliyorum.Türkiye Cumhuriyetini kuran Mustafa Kemal Atatürk'e ve Atatürk'ün güven mektubuna mazhar olan Türkiye'yi layıkı ile temsil eden Elçilerimize/Büyükelçilerimize müteşekkiriz.

Kıymetli okurlarımıza saygılar sunuyorum.

 

Mehmet BURAKGAZİ / MERSİN

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgili Mehmet bey, çok güzel bir konu seçmişsiniz. Kaleminize ve yüreğinize sağlık. Yüce Önder, Büyük Atatürk'ün Türk Ulusu adına yaptığı hiçbir icraatta yanlış tespit edilmemiştir. Nitekim, Hariciye için seçtiği isimlerin nitelikleri apaçık ortadadır. Sanat, edebiyat, hukuk ve diğer alanlarda, o yılların en iyi yetişmiş isimleridir bu zat-ı muhteremler. Bu kişiler, dış ilişkilerde, onurlu, kararlı ve isabetli kararlar almışlar ve Türkiye'ye ilettiği görüşlerle de, iç politikamıza yön vermişlerdir. Gerektiğinde, hükümetin aldığı yanlış kararlara ve yönlendirmelere karşı çıkmışlar ve bidayet etmeyen bir tavırla, kendi saptama ve kanaatlerinin doğruluğunu kabul ettirmişlerdir. Dış politikada ve ülke içi yönetiminde, alınan yanlış kararlar bugün can yakıyor ve endişe yaratıyor. Bu itibarla, Atatürk'ün çizdiği yolun ışığında yürümek ve onun fikirlerini örnek almak,ihtiyaçtır,şarttır.Onun dehası ve stratejisinin bütün dünya devletleri tarafından paylaşıldığı, unutulmamalıdır. Saygılarla RB

Refik Başdere 
 21.10.2013 8:54
Cevap :
Kıymetli Refik Başdere: Esasen konu çok sevdiğim dostum, kardeşim Refik beyi yakından ilgilendirdiği için,Yıllarca o görevlerde bulundukları için bana çok zor geldi " Eskiden istasyonlarda ve garda adam toplarlarmış" sözleri. İyi ki tarihimiz var,İyi ki Atatürk'ün güven mektubuna mazhar olmuş tek, tek isimleri yazılı Atatürk'ün Elçileri listesi var.Çok teşekkür ediyorum.Selam ve saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.  21.10.2013 14:07
 

Sevgili Ata'mızın yaydığı ışık ile nice yıllarda aydınlanmak dileğiyle...Ben bu tür sözlere hiç itibar etmiyorum, tarih gerekeni zaten söylüyor. Yeter ki tarihimize sahip çıkmasını bilelim. Saygılar bıraktım.

Sündüs Akkaya 
 20.10.2013 14:03
Cevap :
Kıymetli Sündüs Akkaya: Güzel yurdumuzun güzel tarihi var,imkansızlıklar nedeniyle fotoğraflı olmasa da isimlerle süslü tarih her konuda yeterli bilgiye sahiptir.Bir sineğin denizde boğulmasıyla deniz kirlenmez.Yorumunuz için teşekkür ediyorum. Saygılar sunuyorum.Tüm aileye sağlık ve mutluluk diliyorum.  20.10.2013 18:49
 

Kör akıl ve gönüller kendilerine benzer cahilliklere eş bulmak için kendi yalanlarının sersemliğinde kör şeytanla oyunbazlık ederler,sayın Burakgazi dostum.Onlar ki akla koşmada bile yol kesicileri yüzünden kendi aralarında kargaşa yaratıp gerisin geriye dönerler.İhtirasları eşeğe bile yüklense eşek bir adım atmaz da çöker kalır durduğu yerde...Saf gerçeğin üstünü ne güzel açmışsınız.Ellerinize sağlık.Selam ve saygılarımla sağlıcakla kalınız.

Abbas Oğuz 
 19.10.2013 9:30
Cevap :
Kıymetli Öğretmenimiz Abbas Oğuz: Kör cahilleri ne güzel tarif etmişsiniz.İhtirasları merkebe yüklense merkep götürmez.Yani merkep yorgunluğundan değil,içi boş sözler,kin ve nefretler yükü olduğu için götürmez.Çok teşekkür ediyorum bu güzel yorumunuz için.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.  19.10.2013 20:33
 

selam Burakgazi, sanirim gene birileri bir seyler fisildadi etrafa. Ulke gundemini takip bir hayli zor benim icin.Inancim o ki tarih tek bir gozlukle okunmaz yoksa hikaye olur!

Newyorker 
 19.10.2013 0:55
Cevap :
Kıymetli Sade Vatandaş, İtin kuyruğu düzelsin diye mengeneye sıkmışlar kırk gün beklemişler, düzeldi sanmışlar mengene açılınca kuyruk yine eğri, yine eğri.Yaradılıştan itibaren böyle kendini bilmez,zavallı,perişan, insanlıktan nasiplenmemiş olanlar vardır ve var olacaktır.Yazdığınız gibi tarih tek gözlükle okunmaz,Belki imkansızlıklar yüzünden tarihimiz resimsiz olabilir ancak isimlerle süslüdür.Teşekkür ediyorum.Sade vatandaşa sağlık ve mutluluk diliyorum.Ülke gündemi bildiğiniz gibi, bir adım ileri, bir adım geri..  19.10.2013 20:37
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 609
Toplam yorum
: 7069
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1990
Kayıt tarihi
: 12.04.12
 
 

Bingöl'de, Baharın son ayında, ikindi üzeri un ambarı (kiler) arkasında, ebesiz, hemşiresiz, Emin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster