Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Nisan '17

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
159
 

Benden de iki parametre

Benden de iki parametre
 

Dilencilik, şans oyunlarını oynama


Evrensel anlamda Ülkelerin gelişmiş ve gelişmemişlikleri bazı özelliklerine göre sıralanır.

Gelişmiş Ülkelerin özellikleri;Çalışan (Aktif) nüfusun ekonomik faaliyet kolları içinde en fazla yer aldığı sektör hizmet sektörüdür, ikincil (sanayi) ve üçüncül (hizmet) ekonomik faaliyet grubunda çalışanların oranı fazladır, Sanayi ürünleri ihraç eder, Kişi başına düşen milli gelir fazladır, Yaşam standartları ve refah düzeyi yüksektir, Dış göçlerle gelenlerin sayısı, gidenlerin sayısından çok daha fazladır, Hammadde ithal eder, Doğum ve ölüm oranları düşüktür, Ortalama yaşam süresi uzundur, Nüfus artış hızı azdır, Nüfusun ikiye katlanma süresi uzundur, Nüfusa dayalı (demografik) yatırımlar azdır, Nüfusu arttırıcı nüfus politikaları uygular, Nüfus piramidi çan şeklindedir, Nüfusun dağılışını insani faktörler belirler, Eğitim, sağlık, altyapı hizmetleri oldukça gelişmiştir, Kişi başına düşen doktor sayısı fazladır, Okur–yazarlık oranı yüksektir, Bebek ölüm oranları azdır, Birincil ekonomik faaliyet grubunda çalışanların oranı azdır, Okunan gazete ve dergi oranı fazladır, Tarım sektöründe modern yöntemler kullanılır, Kentleşme oranı yüksek olup nüfusun çoğunluğu kentlerde yaşar, Enerji üretimi ve tüketimi fazladır, Kişi başına düşen ortalama kağıt ve su tüketimi fazladır.

Gelişmemiş Ülkelerde ise;Çalışan (Aktif) nüfusun ekonomik faaliyet kolları içinde en fazla yer aldığı sektör tarım sektörüdür, Birincil ekonomik faaliyet grubunda çalışanların oranı fazladır, Sanayi fazla gelişmediği için sanayi ürünleri ithal eder, Genelde tarım ürünleri ihraç eder, Kişi başına düşen milli gelir azdır, Yaşam standartları düşüktür, Başka ülkelere gidenlerin sayısı, gelenlerin sayısından (zorunlu göç hariç) çok daha fazladır, Doğum ve ölüm oranları yüksektir, Ortalama yaşam süresi kısadır, Nüfusa dayalı (demografik) yatırımlar fazladır, Nüfus artış hızı fazladır, Nüfusun ikiye katlanma süresi kısadır, Nüfusu azaltıcı nüfus politikaları uygular, Nüfus piramidi geniş tabanlı üçgen şeklindedir, Nüfusun dağılışını doğal faktörler belirler, Eğitim, sağlık, altyapı hizmetleri gelişmemiştir, Kişi başına düşen doktor sayısı azdır, Okur–yazarlık oranı düşüktür, Bebek ölüm oranları fazladır, Okunan gazete ve dergi oranı gelişmiş ülkelere göre azdır, Tarım sektöründe eski yöntemler kullanılır, Kentleşme oranı düşük olup nüfusun çoğunluğu kırsal alanlarda yaşar, Enerji üretimi ve tüketimi azdır, Kişi başına düşen ortalama kağıt ve su tüketimi azdır, Kültürün dinsel ve ailesel oluşu dikkati çeker.

Bunların dışında gelişmemiş ülkeler için şu özellikler belirtilebilir:

Geleneksel değer sistemi vardır, maddi değerlerden çok, manevi değerlere önem verilir, Geniş bir alt sınıf ve az sayıdaki elitlerden oluşan üst sınıftan oluşur, Orta sınıf azdır, Kişisel yeterlilik, liyakattan, ehliyetten çok kıdem, yaşlılığa önem verilir,  Bilim öncesi anlayış vardır, olaylar büyü biçimiyle, folklor bilimiyle ve doğaüstü güçlerle açıklanır, Toplumsal bağlar, ulusal bütünlük zayıftır.

Örnek verilecek olursa; gelişmiş ülkeye İsviçre, gelişmemiş ülkeye de Tanzanya gösterilebilir.

Ayrıca bir ülkenin gelişmişliği için kadına, çocuğa, doğaya ve hayvana nasıl davranıldığı, ülkede ölümlerin nasıl yaşandığı da dahil olmak üzere onlarca parametre sıralanabilir. Kitap okuma sayısı, TV izleme süresi, ahlak, adalet, demokrasinin gelişmişliği, insan hakları ve özgürlük kavramlarının varlığı da işin başkaca önemli özelliklerdir. Yol, köprü, konut, AVM, düşey bina vs. yapımı, kısacası ülkenin üzerine beton dökülmesi tek başına evrensel anlamda gelişmişlik olarak tanımlanmamaktadır.

Ben de gelişmemişliğe sosyal iki parametre daha eklemek istiyorum;

1-Dilenen insan sayısının çokluğu, 2-Kumar, şans oyunlarına gösterilen yüksek eğilim.

Kimilerine göre Türkiye sürekli ebediyen gelişmekte olan bir ülke olarak ifade ediliyorken kimilerine göre ise de gelişmişliğini tamamlamış bir ülke olarak tanımlanmaktadır.

Sizce Türkiye gelişmişlik açısından hangi ülke kategorisindedir?

Nizamettin Biber

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bizde de nüfusun çoğunluğu kentlerde yaşıyor ama gelişmiş ülke değiliz.

Kerim Korkut 
 30.04.2017 20:45
Cevap :
Nüfusun çoğunlukla kentte yaşıyor olması gelişmişliğin tek parametresi değildir.  01.05.2017 9:27
 

Kıymetli Nizamettin Biber; Şansımızı umutlarla kardeş yaptık, pamuk iplikleriyle şans oyunlarına bağladık. Ya çıkarsa, ya tutarsa, veya amorti vurursa.Akıl iyiye kullanılsaydı,siyasi ihtiraslardan olmasaydı Büyük şeytan ABD Ülkemiz Türkiye önünde diz çökerdi.Enine, derine, boyuna girmek istemiyorum.Önemliydi, yazılması gerekliydi yazdıklarınızı onaylıyorum.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.

Mehmet Burakgazi 
 30.04.2017 9:40
Cevap :
Sevgili Mehmet abim, doğru söze ne denir türden bir yorum olmuş, insanın düşününce kimyası bozuluyor ama maalesef durum tam da bu, çok teşekkür ediyorum, sağlıklar, selam ve saygılar sunuyorum.  30.04.2017 12:20
 

Hangi guruba dahiliz bilemiyorum. Kimine göre kuruş dış borcumuz yok! her şey fevkalade, kimine göre kuşaklar boyu borçluyuz Nizamettin bey, Tv izlemeye ve kitap okumaya ayrılan süreye izninizle haberin yazılı kısmını okuyup kendince yorum katmak yerine videolarını izlemenin daha çok kabul görüyor olduğunu eklemek istedim. Selam saygılarımla emeğinize sağlık diliyorum

Cemile Torun 
 30.04.2017 0:00
Cevap :
Doğru bir tanedir nesnel parametreler değerlendirildiğinde ise kimseye göre geçeklik değişmez ama biz insanların nereden ve nasıl bakmasını önceden örgütleyerek yönlendirme yapıyoruz, sonuç ise ortada, okumanın yerine seyredilmenin yeterli olduğu bir ülkede tüm doğrular yanlışdır önermesine yaklaşıyorum. Çok teşekkür ediyor selam ve saygılar sunuyorum Cemile hanım. sağlıcakla kalın.   30.04.2017 12:25
 

Nizamettin Bey,gelişmiş ve gelişmemiş ülkelerle ilgili parametreleri çok iyi belirlemiş;kendiniz de son yıllarda artan dilenciliği,şans oyunlarını eklemişsiniz.Bu durumda ülkemiz,gelişmişlik konusunda,emekleme aşamasında.Sağ olun.Çok yararlı,herkesin okuması gereken bir yazı.Selam ve saygılarımla.

Hüseyin Başdoğan 
 29.04.2017 16:56
Cevap :
Merhaba Hüseyin bey, gelişmiş ve gelişmemişlik parametreleri çok geniş bir yelpazeyi içermektedir, sosyal davranışlardan sayılan dilencilik ve şans oyunlarına eğilim, ümit bağlamak gelişmemişlik olarak parametrelere eklenmeli diye düşünüyorum. Ülkemizini durumunun parametreleri bir ara durumu tarif etmekte kanımca, ilginize teşekkür ederim, selam ve saygı ile.  29.04.2017 19:48
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 832
Toplam yorum
: 3630
Toplam mesaj
: 85
Ort. okunma sayısı
: 2569
Kayıt tarihi
: 06.06.12
 
 

Yeni dünya düzensizliğinde insan olmaya çalışan ve okuyarak ne kadar cahil olduğunu gören, olayla..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster