Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Aralık '07

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
473
 

Blog Yönetiminden şikayetim var

Blog Yönetiminden şikayetim var
 

Blog yöneticilerimizin dikkatini çekebilmek için böyle bir başlık kullandım. Evet teknik olarak bazı sorunlardan bahsedeceğim ama, Milliyet Blog gerçekten Türkiye şartlarında okur yazar tayfasına tanınmış en güzel imkânlardan biri. Bunu tespit etmek ve hakkını teslim etmek gerek.

Bu vesileyle Milliyet ve Blog yöneticilerine ne kadar teşekkür etsek azdır.

Efendim, Blog’a katıldığımdan beri bayram vesilesiyle bütün yazar arkadaşlara tebrik mesajı göndermeyi âdet haline getirdim. Geçen bayram tebriklerime cevap veren arkadaşlardan çok sayıda “birmukabele” şeklinde cevap gelmesi üzerine, bundan bir blogta bahsetmiştim.

Bu bayram gelen cevaplarda bu yanlışlığı görmediğim için mutluyum. Fakat bir başka yanlış kelimenin kullanılması dikkatimi çekti.

Biliyorsunuz ülkemiz müslüman nüfusun çoğunlukta olduğu bir memleket. İnsanlar müslüman olduklarından bahsederken, elhamdülillah müslümanım derler. Anlamı, “Müslüman olduğumuz için Allah’a şükürler olsun, O’na hamdolsun” demektir.

İslam dininin ana kaynakları Arapça olduğu için bilgilerimizin çoğu sözlü olarak kulaktan duyma öğrenilmiştir. Bu arada da maalesef çok yanlışlar yapılmaktadır.

Tahminim ve iddiam odur ki, Arapça’sını çok iyi okuyabilen ve bu şekilde sureleri, duaları ezberleyenler dışında, diğer konuları bir tarafı bırakın, sadece namaz kılarken okunan âyet ve duaları doğru şekilde telaffuz edebilen hiç kimse yoktur.

Fatiha suresi olarak bildiğimiz “Elham”ın ilk cümlesi “Elhamdü lillah” diye başlar. Çoğu kimse maalesef bunu “elhamdürillah” şeklinde R ile söyler. Bu sefer gelen cevaplardaki bu yanlışlık dikkatimi çekti. İlgilenenlerin bu yanlışı düzeltmelerine yardımcı olmak isterim.

Dikkatimi çeken bir diğer konu da geçen bayram gönderdiğim mesaja bu bayramda cevap verilmesiydi. Sanırım Blog’a pek uğramayan bazı arkadaşlar, mesajı bayramdan bir hayli sonra gördükleri için, cevabını bu bayram göndermeyi tercih ettiler. Hepsine teşekkür ederim.

Efendim bu bayram maalesef bütün Blog yazarlarına tebrik gönderemedim. Zaten şikâyetim de bununla alâkalı.

    Alfabetik olarak yazar adlarını çağırdığımız zaman, orada “Blog yazarına mesaj yaz” diye bir kutu vardı. Bu kutu kalkmış. Şimdi her yazar için önce sayfasına git, sonra mesaj yaz, geri dön, tekrar bir yazar daha seç, bu şekilde hepsine ulaşmak için bir hafta zaman lazım. Malum artık sayımız neredeyse üç bine yaklaşıyor.

Blog yönetiminden ricam, yazar adlarının bulunduğu sayfaya doğrudan mesaj yazmamızı sağlayacak kutunun konması.

    Yazar adlarını içeren listede her harfe 20 sayfa ayrılmış. A, M, S gibi harflerde yazar sayısı 20 sayfayı aştığı için, bazı yazar arkadaşların adı listede yok. Mesela A harfinde 18 Eylül 2006’dan önce kayıt olanlara ulaşılamıyor. Dolayısıyla ben de yokum. İsmen tanıdıklarıma ve hatırladıklarıma mesaj göndermeye çalıştım ama, unutulan varsa özür dilerim.

Blog yönetiminden ricam, yazar sayısı 20 sayfayı taşan harflere yeni sayfalar eklenmesi…

    Mesaj gönderdiğim arkadaşlar doğal olarak cevap yazmak istiyorlar. Bunun için de seçeneklerden mesajı cevapla butonuna basıyorlar. Mesaja eğer bu şekilde cevap verilirse, cevap mail adresimize geliyor. Ancak Türkçe karakterle gelmiyor.

Yazarın adı ve cevabında kullandığı kelimeler bazen öyle denk geliyor ki, okumak ve anlamak mümkün değil.


Blog yönetiminden ricam, mesaja cevap verildiğinde sanki mesaj yazılmış gibi sayfamıza gelsin ve rahatça okunsun…

    Bazen Blog okuyucularından yorum, mesaj veya soru geliyor. Ancak bu arkadaşlara cevap vermek istediğimiz zaman, sayfaları olmadığı için karşımıza Blog çıkıyor. Bunlara ulaşmanın bir yolu var mıdır? Varsa nedir, yoksa olması gerekmez mi?

Blog yönetiminden bu konuda da yardımcı olmasını rica ediyorum.

*****

Şimdilik karşılaştığım sorunlar bunlar. Bize sağlanan pek çok kolaylık için tekrar teşekkür ediyor, bunlara da bir çözüm bulunursa daha iyi olacağını belirtmek istiyorum. İsteyenin bir yüzü kara, vermeyen zenci demişler. Ben de isteklerimi sıraladım. Teknik olarak çok mu zor şeyler onu da bilmiyorum. Sürçü lisan ettiysek affola…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Harften sonra, üyelik tarihi sırası gözetilmiş. A'da da öyle. Dolayısıyla A'daki 20 sayfayı taramanız gerekebilir. Bunun da, oraların da tam alfabetik yapılması çözümü var.

Reha Ülkü 
 25.12.2007 16:53
Cevap :
Milliyet Blog yönetimi bu yazı üzerine bana gönderdikleri mesajda bu sorunu çözdüklerini söylediler. Şu anda gerçekten bütün yazar listesi görülebiliyor. Eskiden 20. sayfadan sonrası yoktu. Şimdi A harfi 27, M harfi 26 ve S harfi 25 sayfa olarak görülüyor. Katkınız için teşekkür ederim.  25.12.2007 22:17
 

bloglara msj yada yorum yazdıktan sonra, blog sahibi yazısını kaldırdığında , kişilerin bloğa yaptıkları yorum kendi sayfasında aynen kalıyor. Ama esas yazı ortada olmadığı için neye istinaden yorum yapıldığı muallakta ve yorumu yazanın da yaptığı yorumu silme yetkisi yok. Blog yazı silindiğinde ilgili yorumların var olması anlamsız biraz. ilintili olarak o yorumların da silinmesi veya yorumcuya yorumunu iptal etme hakkı verilmesi... harika yazmışsınız, teşekkürlerimle

Emef 
 24.12.2007 23:21
Cevap :
Evet, herkes kendi karşılaştığı probemi daha iyi anlatabilir. Benim başıma hiç gelmediği için bilmiyorum. Fakat dediğiniz gibi önemli bir sorun. Umarum bunu da dikkate alırlar. Katkınız için teşekkür ederim.  24.12.2007 23:49
 

Şimdi daha iyi yönetimimi seviyorum.Bakın nasıl sizin siteminizi tarafsız yayınlamış .bu dur diyorum ben .çok memnunum.Çünkü ben teknolojik özürlü olduğum halde en güzel ve kolay bir şekilde hem yorumumu yapıyor hem yazılarımı yazıyor hem resim ekliyebiliyor ve bunun ötesinde paylaşabiliyorum .blog habercime eklediğim beğendiğim kişilerle de rahat iletişimdeyim .Daha ne olsun ki .Boyuna yenileniyoruz diye yazdıklarımızı güme götüren sitelerden ,kişi avcılarından uzak güven ve edeple seviyelice her konuda yazışıyoruz .Daha ne olsun ki .Yönetime saygılar teşekkürler.Daha iyisi can sağlığı da hani dediğinizgibi belki bir forum ekleseler gibi yok ben anlamam memnunum.Size de gülün dikenine el uzatmayın derim .Bazen herkes sizin kadar elit olmyabilir .Ne edek çobanımızada açık değilmi gönül kapımız.kusurları hoş görelim derim .bu arada bayramın geçmişi de olsa kutlanmışsa güzel bir dilek tir .bana ise her gün bayram Saygılar efendim.

ütopik 
 24.12.2007 20:55
Cevap :
Blogumuzu ve Blog yönetimimizi biz de seviyoruz. Bunu başta peşinen belirttim. Milliyet Mlog'un başka bloglarla mukayese edilmesi bile mümkün değil. Arada açık ara bir fark var. Ancak biz böyle güzel bie imkanı sunanların, bizim isteklerimize de kulak vereceklerini düşünüyoruz. Yoksa Milliyet Blog'a laf yok. Katkılarınız için teşekkürler.  24.12.2007 23:48
 

Aynı sıkıntılardan bende fena halde müzdarip oldum mesaj çekerken... Sağolun teşekkür ederim...Sevgiler Saygılar...

Zeynep Gülay 
 24.12.2007 16:05
Cevap :
Katkılarınız için teşekkür ederim.  24.12.2007 22:15
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 859
Toplam yorum
: 1414
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 970
Kayıt tarihi
: 21.06.06
 
 

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu, ekonomik..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster