Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Temmuz '07

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
645
 

Bu ne acayip seçim sistemi

Bu ne acayip seçim sistemi
 

Bu ne acayip seçim sistemidir anlamak mümkün değil.

2007 seçimlerine baktığımızda
AKP %46, 6 oy almış. Oy sayısı 16.265.100. Sonuç, 342 milletvekili.
CHP %20, 8 oy almış. Oy sayısı 7.296.046. Sonuç, 112 milletvekili.
MHP %14, 3 oy almış. Oy sayısı 4.983.584. Sonuç, 70 milletvekili.

AKP ortalama 47.558 oyla milletvekili çıkartmış.
CHP ortalama 65.143 oyla milletvekili çıkartmış.
MHP ortalama 71.194 oyla milletvekili çıkartmış.

Genel ortalama ise 54.474 oyla 1 milletvekili.

Bir İstanbullu'yla bir Vanlı'nın oyları gerçekten eşit olsaydı meclis şöyle oluşurdu:
AKP: 294
CHP: 134
MHP: 91

Seçimlere katılım oranı %81 civarında. Demek ki Baykal, tatilcileri sandığa getirecek kadar yeterli bir motivasyon kaynağı değil. Seçmen, Baykal'a oy vermek için kendimi yoramam dedi ve plajı tercih etti. 2002'de katılım oranı %79 civarındaydı.

Şimdi seçim sonuçlarını şöyle yorumlayalım:
Düşük katılımlı bir seçimde AKP güneydoğu oylarıyla yüksek bir milletvekili sayısına ulaştı. CHP ise büyükşehirlerde artık oyların oldukça yüksek olması sebebiyle milletvekilliği için yüksek bedel ödedi. MHP ise 3. parti olmasından kaynaklanan sıkıntılarla oy aldığı pek çok yerde milletvekili çıkartamadı.

Doğru bir seçim sisteminde, AKP tek parti iktidarıyla istikrarı sağlamış olacaktı. Cumhurbaşkanlığı seçimi gibi çok kritik bir süreçte mutlak uzlaşma gerekecek, çok adaylı bir seçime zemin hazırlanacaktı. Böylece bir boykot ağır sonuçlara sebep olacak, muhalefet seçimlere katılmak durumunda kalacaktı. Halk daha adil temsil edilecekti.

Sonuç olarak toplumun tam anlamıyla ikiye bölündüğünü görüyoruz. AKP yandaşları ve AKP karşıtları. AKP filesini tamamen doldurdu. Artık DP'den, GP'den ordan burdan bu seçmenden şu seçmenden daha ilave alabileceği oy hesabı yapma şansı kalmadı. Bu nedenle tansiyonu yükseltmek AKP için yeni bir meşruiyet krizi yaratabilir.

Temsil edilen oy sayısı geçen seçime göre artmış gibi görünse de temsil dengesiz olmuştur. AKP, Sayın Erdoğan'ın söylediği gibi zafer şımarıklığından ziyade muhalefete (muhalefet partileri değil - muhalif oylar) daha çok saygı duymak ve bu sefer uzlaşmak zorundadır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

şahsen 2002 seçimlerinde CHP ye oy vermiş biri olarak diyebilirim ki, bizim memleketteki partilerden bağımsız, artık neredeyse kanıksadığımız ve muhalefette kalanların herhangi birinin iktidar olması halinde yapmayacağına dair inancım bulunmayan genel ve rutin iktidar saygısızlıklarının dışında (yolsuzluk gibi) iktidar partisinden (AKP) şahsıma özel bir saygısızlık görmemiştim. hani azınlıktım ya?! fakat demokrasi babında iktidar partisine yani AKP ye büyük saygısızlıkların yapıldığına şahit oldum. yani yüzde 65 lik muhalefetin, iktidar olmasına rağmen yüzde 35'lik bir kesime yapmaya çalıştıkları büyük saygısızlıktı bence. mecliste temsil edilmeyişlerini boşverin onlar anti-demokratik platformlara sırt dayadılar. bizim meclis bu durumlar karşısında işlevsizdir bilmeniz lazım. bu nedenle, şimdiki seçim sonuçları itibarıyla asıl saygısızlık etme riski yüksek olan muhalif yüzde 53,5 in, iktidardaki yüzde 46,5 e artık saygı gösterme zamanı gelmiştir.

beyaz zamanlar 
 25.07.2007 9:01
Cevap :
Hala fikirleriniz aynı mı? Bu yorumlarınızın üzerinden neredeyse 4 yıl geçti :)  07.05.2010 16:51
 

nicelik işte! bu tür hesaplardan baktığınızda ideal seçim sistemi yoktur sizin anlayacağınız. mesela seçime üç kişi katılmaz, oy vermediği birileri onu temsil eder veya şehrin birinde birim oy topluluğuna göre milletvekili sayısı belirlendikten sonra üç beş oy artar, belki muhalif kalır ve bunları da oy vermedikleri siyasi oluşumlar temsil eder gibi. matematiksel olarak yüzde yüz oranda tam temsil sözkonusu olamaz yani. bunu yapmaya kalkarsanız her insanın bir milletvekili ile temsil edilmesini sağlamak zorunda kalırsınız ki bu teorik olarak mümkün olsa da pratikte uygulanması mümkün değildir. halk bu seçim sisteminde de adil temsil edilmektedir. bu kısım böyle yani. anlaşılmayacak birşey yok. yine de aksinde ısrarlıysanız size demokrasi doktrinini Aristo' dan itibaren okumanızı tavsiye ederim. ufak ayrıntı meselesine gelince. DSP ufak ayrıntı değildir ve zaten ben de ironik tarzda bunu anlatmaya çalışmıştım. "ufak ayrıntı ha?" lafında, biraz mecazi anlatım vardı da. saygılar..

beyaz zamanlar 
 25.07.2007 8:47
 

AKP'ye oy verende desteklemiş oldu.Hiç bir partiye oy vermeyende desteklemiş oldu.Karar Milletin,Suç Orta kuşağın 80 den sonra yetiştirdikleri ne olduğunu nerden geldiğini unutmuş bir. Genç nesil yetiştirdiklerinden belli, gerçekleri görememeleri,Müslümanım der Irakta Müslümanları öldüren devletede Müttefikimiz der.Sene 80 de Irakta Müslümanlar ölücek ,Türkmenler tehcir edilecek.Amerikalı, Bayezıt sokaklarında Türk sevgilisinin Beline elini kavramış öyle doloşabilecekti Amerikalıyı ve Türk sevgilisinin Ayağına taş bağlayıp yenikapıdan denize atarlardı.Ne duyarsız ne vurdumduymaz bir gençlik onların vereceği oyda bu olsa gerek.İnşaallah yeni hükümet köstek değil destek olur.80 den sonraki neslin destek olduğu gibi.

SİZ ve ben 
 25.07.2007 5:35
 

bitmez artık bu hesaplar. tarih ve tekerrür meselesi. hani AKP yüzde 35 oy oranı ile yüzde 65' i temsil ediyor diye eleştirilirken bir vatan evladı da çıkıp e fakat CHP de yüzde 20 oy oranı ile yüzde 35' i temsil ediyooo demezdi ya işte aynen o hesap sizinki. keşke birleşik DSP oylarının birkaç güne kadar meclisteki ayrılışını bekleseydiniz milletvekili hesabı yaparken. hani daha net bir liste oluşturabilirdiniz. ufak bir ayrıntı sanki ha?bunlar tüm seçim sistemlerinde rastlanan durumlardır ama biz bir türlü anlayamayız bu incelikleri. takılır kalırız ve bu sebepten de bütünü kaçırırız. eğrisi doğrusu bu sonucun adına hezimet denir ki türkiye de ilk kez belki de üçüncü tek başına iktidar vakasının yaşanacağını gösteriyor sonraki seçimlerde. artık yalan yanlış nicelikten ayrılıp nitelik aşamasına geçme zamanı gelmedi mi? saygılarr

beyaz zamanlar 
 23.07.2007 10:51
Cevap :
Değerli beyaz zamanlar, Yazının anafikrini biraz yanlış anlamışsınız. Bu yazı seçim sisteminde bir sıkıntı olduğunu söylüyor. Bunu siz de söylüyorsunuz. O halde bu yanlışlık seçimden hemen sonra ele alınmalı ve bütün oyları eşit görecek bir sisteme geçmeli. Yoksa gelecek seçimden hemen önce yangından mal kaçırırcasına yapılacak değişiklik ülke menfaatlerine değil, bireylerin menfaatlerine yarayacaktır. DSP oylarını hesaplamaya gerek yok. DSP'nin ayrılması daha adil bir temsil getirmeyecektir. Ufak ayrıntı dediğiniz şey, yüzbinlerce oyu değersiz kılmaktadır. Haksız mıyım? Dengesizliğin kazanan ve kaybedenle ilgisi yok. Zaten zaman %46,5 oya saygı duyma zamanıdır. Ancak aynı zaman, %53,5 oya da saygı duymayı gerektirmektedir.  24.07.2007 13:44
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 8
Toplam yorum
: 7
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 629
Kayıt tarihi
: 13.08.06
 
 

"Ne İngiliz kralı kadar mütevaziyim, ne de Celal Bayar'in ahir usagi gibi aristokrat..." Hayatı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster