Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Ekim '09

 
Kategori
İzmir
Okunma Sayısı
3044
 

Büyük buluş: "Gribe çare buldu!"

Büyük buluş: "Gribe çare buldu!"
 

K.Yakalı Kolonyacı, buluşu ile öğünüyor.


Kim ne derse desin, bu yıl “Açılım” yılı oldu. Her şeye el attık. Her şekli denedik, yüzümüze, gözümüze bulaştırdık şükür. Aşağı kurtarmazdı zaten! Ya hamuru tutturamadık, ya da oklavayı kırdık. Bir yanı sevindirirken, diğer tarafı küstürdük, dağdakileri de en son olarak, tepemize çıkarttık.

Ellerimizi sabunladık, ayıdan dost, domuzdan post olmaz dedik, domuzlardan uzak durduk. Yan yattık, çamura battık, domuz gribinin hakkından gelemedik. Aşı olalım dedik, her açılan ağızların içine baktık, on kafadan ses dinledik. Enine nanay, dikine nanay dedik, kendimiz dinledik. Domuzun kuyruğu olamadık. Kendimizi kilitledik.

Eski Sağlık Bakanını TV’ lerde dinledik, hak verdik. Yenisini de dinledik, ona da hak verdik. Bazı pabucu yarımlar, TV’ lerde ahkâm kesti, onlara da inandık.

Sağlık Bakanımız TV’ lere çıkıp aşı olsun istedik, belki inanırız, diye içimizden geçirdik. Ondan da ümidimizi kestik. Eskiden ne güzeldi. “Bu çay Radyasyonsuzdur bre!” diyerek TV’lerde çayları peşpeşe hüpleten vekillerimize alışmıştık. Ama öbür tarafta millet sapır sapır dökülürken, aldırmadık.Vekilimizi sahi sandık.

Velhasıl kelâm; Domuz aşısı konusunda evlerde ayrı, aile hekimliğinde , okul müdürlüklerinde, bakanlıktan da ayrı ayrı tellerden çalındıkça kaçan ipucunu ararken, kördüğüm olduk. Kimimiz inadına, kimimiz domuzuna, çamurlara yattık.

Veee, sıkı durun. Çilelerimiz sona erdi artık. Karşıyakalı bir müteşebbis, domuz gribine kökten bir çare bulduğunu açıklayarak, “ İnsanlık, bu illetten ebediyen kurtulacak” dedi. Bulduğu formül sayesinde de, şimdiden “ Guinnes” Kitabına girmeğe hak kazandı. Böylelikle bizim de artık buluşlara imza atan “bir mucidimiz “ var.

Karşıyaka’daki bu müteşebbis sayesinde, artık korunmak için aşıya da hacet kalmayacak. Bu büyük müteşebbisin bulduğu formül, bütün çarelerin üstesinden gelecek. Nedir o formül? Üstelik gayet basit. Nasıl korunacağız domuz gribinden? Otuz yıllık Kolanyacı esnafı Ali Cihan, yemedi, içmedi, çareler üretti ve nihayet çareyi buldu. “Kolonyalı mendil kullanmak” İyi mi?

Bu kolanyacı arkadaş; Mikropların, virüslerin, bakterilerin oyununu bozdu. Şimdiye kadar akılları birleştirmişler, sağ gösterip sol vuruyorlardı. İşte! Kimin aklına gelir? Al sana “Kolonyalı mendil!”

Ali Cihanın Karşıyaka’daki bu buluşu konuşuluyor şimdi tebessümlerle. Ali Cihan’nın bu buluşu, cihanı kaplayacak. Bu yazının yayınlamasıyla, başlangıç yapıyoruz. Bu işte âmme menfaati gördüğümüz için. Haberi veren, K.Yaka Belediyesi Basın Müdürü Sedat Sözer.

Durun daha bitmedi. Ali Cihan’a kulak vermek lâzım. Diyor ki: “Her iş yerinde, ayrıca bir şişe kolonya bulundurulursa, iyi olur. Hem artık öpüşme yasağı getirilmelidir. İnsanlar tokalaşmasa da olur. Yeter ki, bu âfeti atlatalım” diyor. Ne de güzel diyor. Alın işte size bir önder. El mi yaman, bey mi yaman. Di mi ya?!

Domuz gribi, momuz gribi... Yetti bitti artık, be yau!

Ört ki, ölem!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu girip yüzüne paranoya olmayalım da..Ana okuluna başlayan torun ,her akşam eve girer girmez temizlik merasiminden geçiyor valla;)) ellerini yıka..üstünü değiştir..gargara yap..burnunu sil..sıcak çay iç vs..vs.. demekten o da bizde bir hal oluyoruz..

Gülden Işık 
 28.10.2009 17:25
Cevap :
Gırgır bir yazıydı. Bu grip dehşetli çıktı. Şayiası kuvvetli şıktı. İlgililer, yumrğunu bir araya vuramıyorlar. KASIM sonunda aşı yapabileceklermiş. Neden bir aydan fazla bir zaman? Bürokrasi. Yazıklar olsun. Selamlar  28.10.2009 21:40
 

Griple ilgili yazım taslak aşamasında. Karşıyakalıların hem yazarı, hem esnafı çok çalışkan, her zamanki gibi tez davrandılar. Dizileri bölmek istemediğim için yazımı arada yayınlamadım. Cumhuriyet Bayramı için yazı koymak gerek. Anlayacağınız grip yazımız yaya kaldı... Gripsiz günler!

Ayten Dirier 
 25.10.2009 1:12
Cevap :
Mesele şimdi anlaşılmış oldu. Eee, çaresi de vardı. Kendinizi üzüyorsunuz. Yazıları peşpeşe yollasaydınız. Üçe kadar hakkınız var nasıl olsa. Merak etmeyin. Grip devam ediyor yeryüzünde. Aktualitesi kaybolmaz. Ne zaman olsa yazılıp konur. Açıklamanız için teşekkür ederim. Selamlar  25.10.2009 10:14
 

Vallahi az önce ne idüğü belirsiz gripli bir öğrenciyle etkinlikteydim. Siz kolonyalı mendil der demez hemen çantadan kolonyalı mendili çıkarıp; şöyle bir elimi yüzümü sildim. İşe yaramaz da ben grip olursam; acısı sizden çıkartırım haberiniz olsun :)))

Emine Supçin 
 24.10.2009 17:21
Cevap :
Benden önce, en güzelini, Vakayinüvis söyledi a kuzum. Ne demiş? Aşıyı kolanyalı mendile döküp koklayacağız demiş. İşte, bu işin raconu bu. Anlaşıldı. Sizin evde yelpaze bile dayanmaz, sağlam kalmaz. Onun da raconu, biliyorsunuz onu sallamak değil, yüzünüzü hızlı hızlı bir sağa bir sola çeviri çevirivermek! Kalın sağlıcakla. (Kendimi kurtardım böylelikle)  24.10.2009 18:24
 

Aşıyı mendilin üstüne döküp koklasak olmaz mı hocam? Selamlar Sn. Cellek...

vakayinüvis 
 24.10.2009 13:50
Cevap :
Valla aklıma gelmedi. Gelseydi, dediğiniz gibi tavsiyelerde bulunurdum. Malum, âmme konusu. Vatandaş şifa bulsun di mi? Sizin gibi iyi vatandaşlar, nasıl da kendini belli ediyor di mi? Bakalım başka iyi vatandaşlar da çıkacak mı sizin gibi. Hangi önerilerde bulunacak. Kolanyacıya yardımda bulunmak gerek.  24.10.2009 13:59
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1616
Toplam yorum
: 3879
Toplam mesaj
: 498
Ort. okunma sayısı
: 871
Kayıt tarihi
: 13.08.06
 
 

Hayatın dikenli yollarından geçmenin  sırrı, aralarından çabuk geçmektir. Ümit, naylon çorap giyd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster