Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Haziran '12

 
Kategori
Doğal Sit Alanları
Okunma Sayısı
852
 

Cennet Vadi İkizdere

Cennet Vadi İkizdere
 

Cennetin vadisi.


Dünyada bilinen, flora, fauna zengini 100 vadiden birisi olduğunu bilmek. İkizdere deyince, bir çok şey daha demek gerek. Dağ başlarına gider insanın aklı. Yağmurun bir başka yağışını, güneşin başka bir parıldayışını bu vadide görmek. Güneşle gözlerin farklı kamaşmasını, yağmurla farklı ıslanılmasını hissetmek. Dumanı atlamamak, onları derelerin aldığını bilmek. Onurlu, erdemli, namuslu, çalışkan insanları içinde barındırmak. 

İkizdere ile özdeşleşen, İlçenin sembolu Dağ Horozunun sesini duyuyor olmak uzaktan. Çocukluğumuzda beklediğimiz ineklerimizin sesleri, köpeklerimizin havlama sesleri, kedilerimizin miyavlaması, kuşların cıvıldak sesleri, pardinin uğursuz bağırtı sesleri, en önemlisi ikizderenin o şiirsel seslerinden oluşan vadideki çok sesli müzik konserlerine bilet almak sezonunda.

İkizderenin Sevgi ile yoğrulan suyunun akışındaki çoşku, kimi zaman sevdalıkların içine girdiğini, kimi zaman üzüntüleri acıları bal eyleyenlerin gözyaşlarını aldığını ve çoşku ile akmaya devam ettiğini bilmek. Mayıs deresi azameti ile akan dereye özlem duymak. Gitmek istemek, gidememek, gidemeyişlerdeki neden, korkuların varlığı ve korkularla yüzleşememek?

İkizderenin sesini en düşük desibelde duymak, Ayının ırmağındaki o kasvetli havanın, piçeflerdeki yoğun yeşilliklerin daha da vahşileşmesi,  Kukuli kayalardan ikizdereye bakarken derenin çocukluğumuzdaki o güzellikte kıvrıla kıvrıla akmaması, Likapanın, hendekukanın, çilonun, gorgoşların tadlarının değişmesi ihtimali? Mayıs deresinin top oynayanları, peşinde  topu kovalayanları kendine katması? Seyfullah Karagöz Amcanın ayakkabı dükkanının köylülere sığınaklık yapmaması? Derenin üzerinde sallanan çelik halat köprünün halen sallanmıyor olması? Çelik karkas köprü, taş tonoz köprünün durup durmadığı? Deli Nazırın Maltepe istemediği, akıllanıp akıllanmadığı, küfür edip, etmediği?

Ben gitmeyeli epey şey yapılmış ikizderede. Ancak yapılan şeylerin üzerine uydurulan hikayelere inat, Vadi güzelliklerin yoğun insan çektiği, vadinin halen erdem dolu onurlu insanlar yetişdirdiği, Anzer Balına ilginin azalmadığı, Ovit dağının yüksekliğinin değişmediği, vadinin maksat yeşillikten daha fazla yeşillik içerdiği, vadinin üzerinde temizliğin en gök mavisine sahip olduğu, Halen Likapanın tadının değişmediği, tüm ağaçlar ile çam ağaçların ve çiçeklerin vadiye kokular yaydığı, vadinin insanlık koktuğunu biliyor olmak.

Horozu da farklı, likapası da!  Hepsi yabanıl tada, hepsi birer karakter. Komar yaprağı. Ama hepsi organik hepsi GDOsuz, Masalsı bulutlar üzerinde yüzen dağ tepelerinden dem vurmak. Yağmurun demlendiği şehirde insandan çok sözlerin nemlenmesi. Vadi lisanin, titreten içli kemençe sesi ile gür sesli türkünün sesi olması. 

Yağmur, bardak bardak boşalırken, ormanların gülünü başımıza taç yapması.   Mağaralar, göller, dereler, şelaleler, yokuşların düzü bulduğu coğrafyanın varlığı. Asma köprülerde sallanmak, tonoz taş köprülerde yürümek. İlk medrese, köy evlerinin mimarisini seyretmek. Hayatın gerisinden, Demirkapı'da tarihin izlerine bakmak. Yöresel nefis lezzetleri tatmak. Az gitmek, uz gitmek, yüzmek ‘uzmek’ sonuna gelmek. Karadenizin ince, keskin, kıvrak zekasını her yerde görmek.  Snowboard'ın atası, yüzme tahta el yapımı arabalarla karşılaşmak. Karlar eridiğinde derelere atılan botlar. Ümitle kesilen çaylıklarda, çayırlarda yorulmak. Takvimleri nezrin bozulmasına, yayla çıkımına ayarlamak. Yaylalar, şenlikler, ‘kuyis kıyamet’ bağırmak. Ilıca otelinde sağlık almak, enerjiyi santralinde görmek. Dünya starı Tarkanın, vadideki Baba köyünü  ziyareti

İhmal edilebilir çok az miktardaki enerji adına, can suyu ile haps edilen İKİZDERE, sen esarete götürülürken seninle hasletler yaşayan, seni seven, sana aşık olan, senin coşkunla duygulanan, aklınla beslenen, senin kenarında üzüm peynir ekmek yiyen, seni fotoğraflayan, ben bu deredenim diyerek övünen, senden faydalanan, balığını yiyen, enerjinden aydınlanan, senin suyunda yüzen gençler, senden kum çıkarıp satan, senin kenarında mesire yaparak hoş seda geçirenler, senin sesini dinleyerek hüznünü atıp şiir yazanlar, senin kenarında kemençe çalıp horon edenler, türkü söyleyenler, çatma türkü atanlar, sana her yıl tekrar tekrar gelenler nerdeydiler.?

Hani kıvrım kıvrım akacaktın, suyun taşlara vurdukça köpüklerin özgürce sıçrayacaktı, kanolarla üstünde yüzülecekti hani. Kano spor merkezi olacaktın ikizdere. Bu can suyuyla yaşayan ölü oldun İKİZDERE.

 

Oy dere ikizdere böyle akışın nere,

Senin suyun bitmezdi sana can vere vere.

Bütün insanlar özgür yaşamalı, sular özgürce akmalı.

Nizamettin BİBER

Uzman İnşaat Mühendisi 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ne kadar arzu ettimse de bir türlü kısmet olmadı bir Karadeniz turu. Gidenleri dinleyince ve yazınızı okuyunca heyecanlandım yine. Bir plan mı yapmalı acaba, ne zaman? Güzellikleri bitmeden/bitirilmeden...Selamlar, mutlu kalın...

Ayşegül HAYVAR 
 21.06.2012 14:44
Cevap :
Merhaba, Erteleme, rötar yapma, sonraya bırakma, tehir etme kelimeleri anda yapılması gerekenlerin çeşitli nedenlerle ileri zamanda atmaktır esasen. Erteleme nedenleri şöyle ifade edilebilirmi? 1-Çok işim var, zamanım yok. (Hep işin olacak, asla zaman yetmeyecek)2- Zamanı uygun değil. (Her şey için zamanlama gerekmiyor)3-Kendimi iyi hissetmiyorum. (sağlıksal sanal bahane)4-Mali durumum iyi değil. (Mali durumun bugünkünden asla iyi olmayabilir)5-İleride bu işi daha iyi yapabilirim ön koşullu düşüncesi. (Hiçbir şey öngördüğünüz gibi olmaz) 6-İleride yaparsam kazanacağımda zamanda daha çok çalışarak başarabilirim. (Kocaman bir palavra)Sağlığımız el verdiğince, sevgimizi çoğaltmayı, yaşamı sevmeyi, ümitlerimizi yüceltmeyi, hayatımıza dair çok plan yapmadan yaşamayı, gezmeyi, görmeyi, yaşamın her anından tad almayı öneririm naçizane. ertelemeyin hemen yapın, Karadenizi görmenizi şiddetle öneririm. Hoş ve mutlu kalın  21.06.2012 15:42
 

…Okullar Pazarı Osman Ekşi, Lokantacı Ali Çepni. “Dayı” deriz biliyorsunuz ama bunlar benim teyzelerimin eşleri... (Allah rahmet etsin her ikisine de.) Çok güzel bir yazı olmuş… Aslında siz, “çok okunmayı” çok hak ediyorsunuz.

ekrem ekşi 
 21.06.2012 13:20
Cevap :
Sayfaları vadi yağmuru ile silinen eski bir defter gibi idi o yıllar. Sizin anlattığınız kişileri (rahmetli eniştelerinizi) hatırlıyorum. Yapıcı ve övünç verici, yorumunuz için size çok teşekkür ederim. Sağolun vadimden çıkmış, vadime ait, erdemli, eli kalem tutan dımağı tertemiz sizin gibilerin var olduğunu bilmek beni mutlandırıyor. Vadimizin ve ülkemizin gökyüzündeki gri bulutlar sizinle berraklaşacak, yarınımızın aydınlanacak. saygı ve sevgi ile. hoş kalın.  21.06.2012 14:21
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 875
Toplam yorum
: 3728
Toplam mesaj
: 85
Ort. okunma sayısı
: 2524
Kayıt tarihi
: 06.06.12
 
 

Yeni dünya düzensizliğinde insan olmaya çalışan ve okuyarak ne kadar cahil olduğunu gören, olayla..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster