Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Aralık '07

 
Kategori
Çevre Bilinci
Okunma Sayısı
577
 

Çevre

Çevre
 

Başbakan Erdoğan’ın önderliğinde ağaç dikme ve yanan ormanların yeşillendirilmesi seferberliği başladı. Çok yerinde bir karar. Keşke inanabilsek !!

Çevre konusu önemli. Çevreye karşı duyarlılığımız olmalı. Küresel ısınma ve iklim değişikliği hepimizi ilgilendiriyor. Kyoto Protokolüne imza atmayan ülkelerin arasında Türkiye de var.

Kaz Dağları (İda) Alplerden sonra yeryüzünün ikinci oksijen yöresi. 12 milyon zeytin ağacı ve fıstık ağacı var. Zeytin ağaçları kesiliyor. Altın avcıları yerleşiyor. Bergama Ovacıkta da aynı şeyler yaşandı, köylüler direndi de ne oldu. Altın çıkarmaya devam ediliyor. Kac ton altın cıktı, devlete ne kadar para kaldı kimse bilmiyor. Ne yazık ki açıklanmıyor. Hiçbir konuda şeffaflık yok.

Kaz dağlarında binlerce insan geçimini zeytincilikten sağlıyor. Türkiye’nin akciğerleri yokoluyor. Bölgedeki şirketler enerji bakanlığından sondaj ruhsatı aldılar. Sondaj sırasında binlerce ağaç kesildi.

Hükümet 2B yasasını da çıkarmak için uğraşıyor. Çıkaracağı da kesin. Sözde orman vasfını yitirmiş ağaçları kesip taş yığını bina dikecek. Bazıları zengin olacak o kadar.

Avrupa ve gelişmiş ülkelerin terkettiği demode olmuş teknoloji ve bunların örneği olan nükleer santraller biz ve bizim gibi ülkelere gönderilmekte. Çevreyi koruyan rüzgar enerjisi üzerinde ise hiç durulmamakta. Antalya’da da golf sahası için birçok ağaç kesildi.

Bu konular için de referandum olmalı !! Her şeyden önemlisi insanımız bilinçli olmalı, okumalı çevresiyle ilgilenmeli. Duyarlı olmalı, sivil toplum kuruluşları tepkilerini dile getirmeli.

Çocuklarımıza temiz bir çevre bırakmalıyız.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgili yurttabirgül, dünyanın en yoksul ülkelerinde bile koca koca binalar ve sürüsüne bereket arabalar var. Birileri bunu zenginlik olarak addediyor. Oysa arabayı ve onun yaktığı benzini satanlar zengin oluyor. Araba reklamları tam bir tuzak: "Öyle çekici ki arzularınıza hakim olamayacaksınız!.." Biz de bu tuzağa fazlasıyla kapılmış bir milletiz... En büyük işimiz karayolları, geçitler, köprüler yapmak... Aklı başında bir çevreci önce arabalardan kurtarmalı kendini. "Milli Ağaçlandırma Seferberliği" iyi bir seferberlik; siz de bunu kınu almışsınız ve ben de dileğinize katılıyorum: İnşallah çok başarılı bir seferberlik olur. İnsanlık artık mutlu değil!.. Herşeye sahip ama doğaya ve doğallığa sahip değil. Kazmayla, kürekle, ağaçla, toprakla, çiçekle, arıyla, balla... haşır neşir değiliz artık. Onlarca ağaç dikmenin her bahar; insana verdiği mutluluk hiçbir mutlulukla ölçülemez. Hele bir de boy vermiş haliyle ağaçlara erişmek, anlatılamaz bir yüceliktir... Selam ve sevgilerimle...

Cemal Hüseyin Çağlar 
 21.12.2007 18:38
Cevap :
Teşekkür ederim.Avrupa demiryolu yaparken biz kominist icadı diye karşı çıktık.Toplu taşımacılığa önem vermedik.Şimdi trafik kazalarında birinciyiz.(Diğer boyutu)Petrolde dışa bağımlıyız.Sorumlular şimdiye kadar bizi yönetenler!  22.12.2007 12:42
 

... çünkü halkımızda çevre bilinci yok. Yıllardır ülkemizin doğal zenginlikleri siyasetçi-halk işbirliğiyle talan edildi ve halen de ediliyor.

Mustafa Tümener 
 18.12.2007 18:22
Cevap :
Teşekkür ederim.Bana katkıda bulunmuşsunuz.Sizinle aynı görüşleri paylaşıyorum.Çevreyi en fazla kirleten ülkeler ABD ve gelişmiş ülkeler.Referandum karşıyım.Yanına ünlem koymuştum.Buarada bayramınızı da kutlarım.İZ Tv de Vilko'nun Karavanı proğramında Kaz Dağları konusu çok güzel işlenmiş. İzlemenizi öneririm.Saygılarımla...  19.12.2007 13:50
 

Türkiye sera gazları emisyonunu azaltmayı hedefleyen Kyoto protokolünü neden imzalamıyor? Bunun açıklanması gerekir. Ayrıca AKP hükümeti atom santralından falan söz ederken, başta güneş rüzgar gibi Avrupa, Hindistan, Çin ve Brazilya'da patlama yapan yenilenebilir enerji kaynaklarına gereken önemi ve teşvikleri vermiyor. AKP'nin kurnaz orman talan kanunlarını da biliyoruz. Bir yandan hektarlarca orman alanı talan edilirken öte yandan birkaç dönümün dinci şirketlerce ağaçlandırılması bana hiç inandırıcı gelmiyor. Çünkü devir, dinciyle talancının devri.

Mustafa Tümener 
 18.12.2007 18:21
 

MERHABALAR...! COK GUZEL BiR KONUYU GUNDEME GETiRMiSSiNiZ,ONCE SiZi TEBRiK EDERiM..!!! BASLIKTAKi GiBi CEVRE BENCE ANA HAT OLARAK 3-RENKTEN OLUSUR..! 1*YESiL=ORMAN-CAYIR-CiMEN-NEHiR 2*MAVi=DENiZ-GOK-GOL 3*KAHVERENGi=DAG-TEPE-BAYIR-BOCEK-HAYVAN MALESEF BU 3-RENKTE iNSANOGLU DENiLEN MAHLUKLAR TARAFINDAN COK COK HIZLI BiR SEKiLDE TAHRiBAT iSTiLASINDADIR...! VE BU KONUYU DA HALA ANLAMIS DEGiLLERDiR.! ANCAK GUNUN BiRiNDE...MUTLAKA ANLAYACAKLARDIR,FAKAT iS iSTEN GECMiS OLACAKTIR.!!! YORUMUMU SU SEKiLDE MUSAADELERiNiZLE BAGLAMAK iSTiYORUM."EVREN DUNYAMIZ,DUNYA ise EViMiZDiR..!" SECTiGiNiZ RESiM ise COK GUZEL...YEMYESiL.... iSTE SiZE OZLEDiGiMiZ BiR MANZARA..!!! SiZE CUKUROVA-ADANA`dan SEVGi ve SELAMLARIMI SUNARIM... NECiP KONi - ADANA/TR

Necip Köni - Adana / TR 
 13.12.2007 23:16
Cevap :
Çok teşekkürler.Çok geç olmadan önlemler alınmalı.Toplum olarak bilinçlenmeliyiz.Saygılar...  14.12.2007 20:32
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 49
Toplam yorum
: 92
Toplam mesaj
: 83
Ort. okunma sayısı
: 786
Kayıt tarihi
: 14.06.07
 
 

Emekli matematik öğretmeniyim. İzmir'de yaşıyorum. Okumayı çok seviyorum. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster