Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Haziran '16

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
543
 

Cumhurbaşkanı darıldı mı?

Cumhurbaşkanı darıldı mı?
 

Görsel internetten alınmıştır.


Efsane Boksör Muhammed Ali’nin cenaze töreni için Amerika’ya giden Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın defin törenine katılmadan Türkiye’ye dönme kararı almış.

Bu erken dönme kararı ile ilgili olarak (hürriyetin haberine göre;

“Muhammed Ali'nin cenaze töreninde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kâbe örtüsünün bir parçasını tabutun üzerine koymak istediği, ancak örtünün “Biz sonra koyarız” cevabıyla alınmasını hoş karşılamadığı öne sürüldü.

Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ve Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in Kuran-ı Kerim okuma isteğinin geri çevrildiği, Erdoğan'ın bu gelişmeler üzerine programını yarıda keserek dönme kararı aldığı ifade edildi.”

Burada benim ilgimi çeken şu oldu;

Bir organizasyonda; bu cenaze töreni dahi olsa, organizasyon dışı her kim olursa olsun hiçbir ilave etkinliğe izin verilmemesi. İlkeli olmaktır bu.

Dışişleri bizim bu isteklerimizle alakalı önceden nasıl bir talep iletti ya da iletti mi? Bizimkilerin bu isteğine önceden bir cevap verildi mi? Yoksa son anda sıralanan bize özgü bir isteğin mi geri çevrilişiydi bu bilemiyorum elbette. Gerçeği bilen bizim yetkililerimiz.

Oysa bu tören bizde olsa ve gelen lider Obama olsa ve Obama’nın da İncil’den bir sayfa okuma isteği ya da ne bileyim tabutun üzerine bir haç seremonisi isteği olsa, tahmin ediyorum tüm organizasyon alt üst edilir ve o istek yerine getirilirdi.

Çünkü bizde organizasyonların önemi yoktur. Önemli olan oraya gelen kişilerin kimliğidir. Önemli olsa, son yaşanan Şehit cenazelerindeki olumsuzluklar yaşanır mıydı?

Bir cenaze törenine devletin en üst düzey yöneticileri katılıyor, muhalefet partisi lideri, emniyet müdürleri, askerler, polisler… Ve günümüzdeki tüm hassasiyetler adeta görmezden gelinerek muhteşem bir güvenlik açığına imza atılıyor. Bir adam elini kolunu sallaya sallaya geliyor ve muhalefet liderinin önüne bir mermi atarak onu resmen ölümle tehdit ediyor. Güvenlik tedbirlerinin en üst düzeyde olması gereken bir yerde tüm bunlar yaşanabiliyorsa sıradan vatandaşların güvenlik sorununu varın siz düşünün.

Şehit cenazelerinin de üst düzey güvenlikli bir organizasyonla gerçekleştirilmesine dikkat edilmelidir. Bu olaydan sonra muhalefet kendi güvenliklerini kendilerinin sağlayacağını dillendirmeye başladı. Bunun ülkenin başına hiç hesapta olmayan belalar açacağının hesap edilmesi gerek. Güvenlik güçleri ülkede her bir vatandaşın güvenliğini sağlamakla mükelleftir. Bu görevini yerine getiremediğine dair oluşabilecek bir algı ülkemizi çok daha tehlikeli bir yöne doğru hızla çekecektir.

Şapkalarımızı önümüze koyup düşünme zamanıdır. Aksi halde yarın düşünmeye vakit bile bulamayacağımız bir ortamda kendimizi biçare halde bulabiliriz.

İktidar ve Muhalefet lütfen dikkat! 10 Haziran 2016

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bunda üzülecek bir şey yoktu bana göre, asıl hazırlanan programa müdahale isteği yanlıştı. Muhammed Ali tüm dünyada sevilen biriydi Allah rahmet eylesin. Her ülkeden gelen yetkili benzer tutum sergilese ne olur du düşünmek lazım, elinize sağlık Ayşegül hanımcığım selamlar

Cemile Torun 
 29.06.2016 0:25
Cevap :
Elbette gidilen yerin programına saygı duymak esastır Cemile Hanımcığım. Dediğiniz gibi her gelen yetkili kendince bir şeyler yapmak istese tören törenlikten çıkardı sanırım...Selamlar, mutlu kalın...  29.06.2016 10:55
 

Merhaba Ayşegül Hanım,Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayıp Erdoğan, Türkiye'nin cumhurbaşkanıdır. Ünlü boksör Muhammed Ali Clay için heyetiyle birlikte ta ABD'ye kadar gitmişlerdi. Yanında T.C. nin Diyanet Başkanımız Mehmet Görmez 'de vardı. Cumhurbaşkanımız bir iki kelime konuşsaydı ve Diyanet Başkanımız da bir Kur'an-ı Kerim'den bir, iki ayet okurdu. Her halde Kıyamet kopmazdı.Ben bir Türkiye vatandaşı olarak üzüldüm...Tabi bunlar benim kişisel düşünceler-imdir. Sevgili Muhammed Ali Clay hepimizin Ali 'si idi...Selamlar. Allah'tan rahmetler diliyorum...

Abdülkadir Güler 
 20.06.2016 11:06
Cevap :
Safiyane duygularla düşününce evet kıyamet kopmazdı ama Muhammet Ali dünyanın tanıdığı değer verdiği bir spor adamı. Orada belli kurallar var ve herkesin bu kurallara uyması beklenir. Bir kusur var ise bence bu programı gereği gibi organize edemeyen bizim dışişlerinindir kusur. Neyse yaşandı ve bitti. Allah rahmet eylesin...Selamlar, mutlu kalın.  23.06.2016 21:46
 

Malum Ülkemizde başta şehitlerimizin cenazeleri olmak üzere,cenazelerimizi siyasi istismar aracı olarak kullanmaktalar. M.Ali'nin cenazesine samimi duygularla katılmış olunsaydı böylesine bir hayal kırıklığı yaşanmayacaktı.

Abdullah Kuloğlu 
 13.06.2016 16:19
Cevap :
İnsanların acılarının sömürülmesidir bu ve sıklıkla yapılır bizde ama her yerde izin verilecek diye bir kaide de yok. Keşke olmasaydı bu olay...Teşekkürler...Selamlar, mutlu kalın.  23.06.2016 21:39
 

Duygusal 'olsun istemek' veya mantıklı 'doğru pozisyon almak' tan hangisini seçilirse ona göre tepki alınır. Gönül hoşluğuyla...

Kadri KANPAK 
 12.06.2016 14:45
Cevap :
Konu dış işleri olunca mantıklı pozisyon almak doğru olan...Selamlar, mutlu kalın.  23.06.2016 21:37
 
 
Toplam blog
: 278
Toplam yorum
: 3989
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1421
Kayıt tarihi
: 20.11.10
 
 

Bir Kamu Kurumundan emekliyim. Bloğumda; yaşadıklarımı, çevremde gözlemlediğim olaylar ile kendi ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster