Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Kasım '13

 
Kategori
Gelenekler
Okunma Sayısı
973
 

Dağyeni Köyünde asker uğurlama gecesi

Dağyeni Köyünde asker uğurlama gecesi
 

Serhat Bozbey, Onur Kaya, Sergen Kaya, Şenol Avcu ve Hasan Bircan.


Her yıl asker alma döneminde aynı tertipler aynı zamanda askere alınırlar. Askerlik şubelerinden sülüslerini alan askerler, 15 gün önceden kendilerini askerlik ruhuna hazırlarlar. Bilhassa asker ailelerinin yakınları her öğünde gençleri, veda yemeğini alırlar. Bu yemeklere tüm grup beraber gider. Yemekler geleneksel köy yemekleridir, pilav üstü tavuk kızartma, patlıcan-biber kızartma, sarma, tatlı olarak zerde ya da sütlaç verilir. Köyde aynı tertip olanlar her yıl farklılık gösterir. Eskiden 10-15 kişiler civarındaydı. Köy nüfusunun azalması ya da Üniversite eğitimine gidenler nedeniyle bu sayı azalmaktadır.

Aydın, Germencik, Dağyeni Köyü’nde, bu yıl askere gidecek genç 5 kişidir. Köyden ailelerinden ayrılmadan son hafta sonu asker eğlence gecesi yaparlar. Aynen düğünlerde olduğu gibi çalgılı bir balo gecesi olur. Gelin damat yerine, sahnede askere gidecek gençler olur. Amaç eğlence ve moral gecesidir. Nişanlı olanlar, nişanlısı ile dans eder. Burada her türlü oyun çeşidi vardır. Dans, zeybek, horon, çiftetelli, mastika ve akla gelen her türlü oyunlar. Sahneye çıkan gencin omuzuna oyalı yazma, yemeni yada çember asılır. Bu toplanan yazmaları her genç kendi alır. Ayrıca oyuncuya dolar atmak adettir. Verilen bu paralar çalgıcıya gider. Eğlence gecesi geç saatlere kadar sürer gider.

Asker uğurluma günü sabahı köy çıkışındaki meydanda bütün askerler ve köylüler toplanır. Asker uğurlama merasimine, yakınları anne, baba, kardeşleri, akrabaları ve kısacası tüm köy halkı gelir. Önce köy imamı kuran okur, arkasından uğurlama duası okunur. Daha sonra askere gidecek tüm gençler sıralanır. Tüm köy halkı tek tek elerini sıkar ve öpüşerek veda ederler. Bu esnada duygusal anlar yaşanır. Bilhassa oğlan anneleri oğullarını sarılır ve bırakmaz istemezler. Ağladıkça, gözyaşları sel olur. Vedalaşma bittikten sonra, askerler araçlarına bindirilir, kornalar çalarak köyden ayrılırlar.

Dün gece askere gidecek 5 genç veda gecelerini yaptılar. Hasan Bircan, Serhat Bozbey, Sergen Kaya, Onur Kaya ve Şenol Avcu doyasıya eğlendiler, Askerlik öncesi moral depoladılar. Salı günü de uğurlama töreniyle Vatani görevlerini yapmak üzere uğurlanacaklar. Burada el öpüp vedalaşan askerlere haçlık olarak para vermek adettendir.

İşte Dağyeni Köyünde asker uğurlama gelenekleri böyledir. Ha bizde bir adet daha vardır, askerlik yapmayana kız vermezler.

Ben de gençlerimize; “Güle güle gidin, şimdiden hayırlı tezkereler. Bu Vatan siz gençlerden hizmet bekliyor.” Diyorum.

Saygılar, sevgiler.

Abdurrahman Balcılar

Twitter: abdurrahman balcılar@abbalcilar

Mail : ab.balcilar@hotmail.com

Blog: milliyet.com.tr/cansever

 

Esma KAHRAMAN bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben de bugün arkadaşımın oğlunu uğurladım, salı günü de yeğenim gidecek ve daha niceleri. Yolları açık olsun...Kazasız belasız günlere diyorum. Hepsine hayırlı tezkereler. Selam ve saygılar.

Sündüs Akkaya 
 03.11.2013 21:43
Cevap :
Sündüs Hanım, Güzel dilekleriniz için teşekkürler. Allah tüm cümle evladını kazalardan, belalardan korusun ve tekrar kavuştursun. Saygı ve selamlar. Abdurrahman Balcılar.  04.11.2013 9:55
 

hayırlısıyla gitsinler hayırlısıyla gelsinler inşallah...

Esma KAHRAMAN 
 03.11.2013 16:30
Cevap :
Esma Hanım, Gençler adına teşekkür ederim. Saygılar. Abdurrahman Bacılar  03.11.2013 21:17
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2021
Toplam yorum
: 404
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 2949
Kayıt tarihi
: 18.06.12
 
 

Emekliyim. Doğayı, Sabahın erken saatlerinde doğada yürümeyi, Hayvanları, bilhassa köpekleri çok se..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster