Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Eylül '15

 
Kategori
Doğal Hayat / Çevre
Okunma Sayısı
81
 

Demir geldi ağacı kurtardı, kömür geldi ormanı kurtardı; doğalgaza selam olsun

Demir geldi ağacı kurtardı, kömür geldi ormanı kurtardı; doğalgaza selam olsun
 

Kerestecilik diye bir iş/sektör olmaz. Dünyada 7 milyar insana 7 milyar sandalye yapın ne kadar ağaç gideceğini görün. Kaldı ki bize sadece oturmak için sandalye lazım değil.

Tam da söylediğimiz gibi olmamakla birlikte artık her şey ağaçtan yapılmıyor. Esas itibarıyla sanki ağaçtan yapılan iki şey kaldı: Kâğıt ve tabut. Tabut bir şey değil; kağıtın da şunun şurasında 50 yıllık ömrü kaldı.

Orman yakacak olur mu ya! Altı ay kış, bu kadar insanı dünyanın ormanını yaksan ısıtmaz. Derken efendim Uzun Mehmet kara bir taş buldu, ormanlarımız biraz olsun kurtuldu. Lakin insanlar cahil, kömür varken odun yaktılar; çünkü kömür parayla odun bedava. Bazı odunlar da tarla için odun kestiler. Kestiler de noldu, açtıkları tarlayı bırakıp gittiler; yine doğa kazandı.

Orman yakacak olur mu ya! Sen yemyeşil dağları kes kes yak. Buradan “Bakmayacağız, yakmayacağız peki orman ne işe yarar?” sorusu çıkıyor. Odunlar odun yakar. Orman kullanılmaz, ormandan faydalanılmaz; orman yaşanır, su gibi, hava gibi.

İnsanlar ağaçları kesiyorlardı ya, sanki beni kesiyorlardı. Köyün dağları kese kese cıpcıbıldak kaldı. Başları kesilmiş ağaçları gördükçe korkudan sıra bize gelecek sandım. Odun yakmaya gerek kalmadı ya şimdi bütün odunlar doğacı olmuş. Ulen daha dün nacak elinizde dolanmıyor muydunuz dağlarda?

Keşke bitmez bir kaynak olsaydı şu doğalgaz, sonsuza kadar yemyeşil dünya… Sobanın önüne tutuşturmak için çöplerden kasa topluyorduk; şimdi adam ahşap evi çöpe atmış dönüp bakan yok. Normalde insanlar korumasa bile ormanlar gür yemyeşil olmalı. Neye yarar, ağaçları kesen insanlar ağaçları bıraktı, insanları kesiyorlar.

NAHİDE ÇELEBİ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Doğalgazda kömürden (kirli havadan) kurtardı:)

Kadri KANPAK 
 04.09.2015 1:00
Cevap :
Yazıdan anlaşılır dedim ama,düzeltme için teşekkürler.  05.09.2015 18:09
 

Ay çok güzel çok "Ağaçları kesen insanlar ormanları bıraktı, insanları kesiyorlar" Doğru söze ne demeli.Selamlar, sağlık ve mutluluklar.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 03.09.2015 18:01
Cevap :
Sağ olasın ablam,sağlık ve mutluluk dilerim.  03.09.2015 22:00
 

Merhabalar. Blog başlığınızdan çok etkilendim. "Demir ağacı,kömür ormanı kurtardı. Doğalgaza selam olsun!" Ormanları çok severim. Yeşili çok severim. Orman yangınları, ormanı değil adeta beni yakar. O derece etkilenirim. Keşke ormanlarımızı yangınlardan koruyacak pratik bir yöntemi ve çözümü olsaydı. Anadolu'da tepeler ve dağlar hep çıplaktır. Acaba diyorum buradalarda hiç orman yok muydu? Vardı da insanlar kese kese bitirdiler mi? İnsanları kesenlerin gözleri, ağaçları hiç görür mü? Görmez!.. Kaleminize ve yüreğinize sağlık ve mutluluklar dilerim.

Recep Altun 
 03.09.2015 11:02
Cevap :
Çok güzel bir yorum Recep bey, teşekkür ederim efendim...  03.09.2015 21:53
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 6190
Toplam yorum
: 15196
Toplam mesaj
: 283
Ort. okunma sayısı
: 636
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster