Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Haziran '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
485
 

Demokrasi treni nereye gidiyor?...

Demokrasi treni nereye gidiyor?...
 

İstanbul Fatih’te eşofmanı ve tişörtüyle belediye otobüsüne binmek isteyen Yağmur Yılmaz isimli kadını, çarşaflı olan bazı kadınların engelleyerek otobüse binmesine mani olduklarını, Yağmur Yılmaz’ın “Bu otobüse binmek herkesin hakkıdır” diyerek direnmesi üzerine kadınların “Eğer sen binersen biz günaha gireriz, bizi günaha sokuyorsun” diye yanıt verdikleri, bazı sarıklı ve cüppeli erkeklerin de sözlü tacizde bulunduklarını nedense hiç şaşırmadan okudum Milliyet Gazetesi’nde.

Geçen yıl da benzer bir olay yaşanmıştı; Yine İstanbul’da bir genç kız, şortla bindiği bir belediye otobüsünde saldırıya uğramıştı aynı zihniyetteki kişilerce.

Biz nereye gidiyoruz sahi? Sayın Başbakan ileri demokrasi getiriyordu hani? Kimse, kimsenin inançlarına ve kıyafetlerine karışmayacaktı hani? Hani mahalle baskısı da neymiş olur mu hiç öyle deniyordu? Pekala bu yaşanan rezaletler nedir böyle. Siz kimden alıyorsunuz bu gücü. Nasıl bindirmezsiniz başı açık diye bir bayanı otobüse. Şeriatla mı yönetilmeye başladık yoksa, haberimiz mi yok?

Bu gün gelinen noktanın tohumları uzun yıllar önceden atılmıştı, şimdi filiz veriyor, demokrasi aldatmacası altında vatandaşa neler yutturuluyor.

Yıllar önce 1998 yılında İstanbul’da bir belediye otobüsüne binmiştim. Üzerimde pantolon ve kısa kollu bir tişört vardı. Önden ikinci sıradaki boş koltuğa oturdum. Birkaç durak sonra otobüs kalabalıklaştı, herkes ayakta. Baktım ak saçlı, takkeli, 70 yaşlarında bir dede bindi otobüse. Ben de hemen ayağa kalktım ve “Buyrun, buraya oturun” dedim. Dede, “ Hayır, ben hemen ineceğim” dedi ve oturmadı. İki durak sonra benim arkamda oturan başı kapalı kadın ona yer verdi. Baktım dedemiz oturdu. Ben, ineceğim durağa yaklaşınca kalktım, dede hala oturuyor. Yanından geçerken “Dede, hani hemen inecektin, bak hala oturuyorsun” dedim. Hiç cevap vermedi.

Bende oluşan intiba şu oldu; benim başım açık olduğu için sanıyorum günaha gireceğini düşündü benim yerime oturursa ve o nedenle kabul etmedi. Kapalı bir kadının yerine oturunca günahtan kurtuldu dedecik.

Eh, daha önce pembe metrobüs hayali olanlar da vardı. Az kaldı galiba araçların da ayrışması.

İleri demokrasi trenine binenler biletlerine bir kez daha bakmalı. Acaba varış noktası demokrasi mi, yoksa şeriat mı diye?...12 Haziran 2012 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

MERHABALAR...Sevgili AYŞEGÜL hanımcığım :-) Bu blog yazınızla da beni aldınız VAHABİLER ülkesi SUUDİLERİN içine ışınladınız doğrusu..:-) Bu konuda biliyorsunuz bir çok benimde yazım var..! :-)) **NECİP KÖNİ-ADANA/TR** blog sayfaları arasında :-)) OLTAYA TAKILDINIZ..!! :-)) Sonsuz sevgiler,selamlar ve saygılar :-))

BEN ve OLTAMA TAKILANLAR 
 01.10.2012 21:33
Cevap :
Teşekkürler Necip Bey, trenin nereye doğru gittiği artık çok açık ve net bir şekilde görülmeye başladı...Selamlar, mutlu kalın...  01.10.2012 23:08
 

Otobüsle Elazığ'a gidiyorum. Yarı yolda yaşlı bir karkoca bindi.Sadece benim yanım boş. Yaşlılar yer vereceğim ama o kadar uzun bir yol ki.Üstelik hastayım.Yanım boş.Ben bekliyorum ki ayakta duramayan yaşlı kadın oturur beyine de birisi yer verir.Neyse epey gittik.Adam bana ve yanımdaki boş yere bakıyor arada bir.Edemedi geldi.Elindeki heybeyi benimle koltuğun arasına koyup karısını oturttu.Yönünü de öbür tarafa çevirdi.Gülsem mi ağlasam mı.Ya kadın benim annem değil ninem yaşında.

Kerim Korkut 
 29.07.2012 9:14
Cevap :
Ne olursa olsun işte tipik bir erkek yaklaşımı, bize özgü. Yaş kaç olursa olsun kıskançlık had safhada. Adını koyamıyorum ben bu durumun...Selamlar, mutlu kalın...  29.07.2012 15:53
 

Ya Arabistan'a, Ya Umman'a... Cemce sevgilerimle... Ama kesinlikle bizim buralara değil... Cemce sevgilerimle...

Cem Beraat Çamsarı 
 20.07.2012 20:06
Cevap :
Adres belli de göremeyenler, düşünemeyenler için bir soru sorayım dedim. Hani yani belki ayrımına varabilirler diye. Selamlar, mutlu kalın...  21.07.2012 0:56
 

Sonu gelmez bu densizliğin Ayşegül hanım; Bu gün pembe metrobüsümüz olur yarın açıklar kapalılar ayrı renk derken sonu gelmez. Paylaşım çok önemli,Çocuklarını 29 ekimde sünnet ettirmeyi adet edinmiş köylülere yaptıklarının gösteriş olduğunu ima ederken, "CUMHURİYET sünnet değil FARZDIR" diyordu Can Yücel ne kadar haklıymış Hepimize farzdır artık. Allah ile Kul arasına kimsenin giremeyeceğini anımsatmak selamlar.

Cemile Torun 
 19.06.2012 19:11
Cevap :
Allah ile kul arasına kimse giremez ama bizim insanımız da habire birilerini araya sokmaya çalışıyor. Galiba bu kişilerin tek başlarına Allah'ın huzuruna çıkmaya yüzleri yok da o nedenle aracı kullanıyorlar galiba. İşin temelinde yatan cehalet. Uyanıklar da bundan faydalanıyor, hepsi bu...Selamlar, mutlu kalın...  20.06.2012 11:36
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 278
Toplam yorum
: 3989
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1424
Kayıt tarihi
: 20.11.10
 
 

Bir Kamu Kurumundan emekliyim. Bloğumda; yaşadıklarımı, çevremde gözlemlediğim olaylar ile kendi ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster