Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Eylül '08

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1606
 

Devrim Bize Yakışırdı

Devrim Bize Yakışırdı
 

Anlatılan senin hikayendir.


Bugün 12 Eylül,bir darbeninin yıldönümü.”Devrim”sözcüğünün heyecanını damarlarında gezdiren onbinlerce gencin hayatı bir gecede değişti.Ülkemizi saran sağ-sol kavgası bir gecede bitiverdi.Hergün onlarca silahlı eylemin yapıldığı sokaklar bir gecede sessizliğe büründü.Arkasından idamlar,hücreler,hapisler,mahkemeler başladı.Ülkemin geleceği karanlığa gömüldü....

Vuruldular...sürüldüler...aç kaldılar...paramparça oldular...

Söylenecek çok söz,yazılacak çok şey var.

12 Eylül’de henüz çocuk yaştaydım.Neler olduğunu daha sonra anladım.

Mahallemizin çocuğu Zeki Kırdemir (nam-ı diğer gerilla Zeki) devrim heyecanını ,12 Eylül’e getiren olayları tam da göbeğinden yaşadıklarıyla kitaplaştırdı.Baskı aşamasında tanıklık ettiğim bu kitaba zaman zaman o günlere dönmek adına açar tekrar tekrar okurum.Mahallemizin delikanlı ağabeylerini gözlerim dolarak anarım.

Abdullah Gülbudak, İsmail Kıran, avukat Alaattin Aydemir, Ali Topal, Zeki Subaşı, Hasan Sabitoğlu, Cumhur İlyasoğlu, İlhan Durmuş, Cumali Eliaçık, Terzi Fikri Sönmez, Aydın Yaşar, Yakup Yiğit, Ali Kemal Bilginer ve diğerleri..." Şimdi Kaş'ta yaşıyor Zeki Kırdemir. Kitabı 'Dam'dan Dar'a 78'lilerin Öyküsü-Devrim Bize Yakışırdı'yı da burada tamamladı.

12 Eylül’ün gelecek kuşaklara doğru aktarılması için yaşananlar var kitapta. Eğer bir edebiyat özdeyişi halinde kullanılan, 'Şairin hayatı şiire dahil' cümlesinden yola çıkarak söylersem, düşlerimiz, sevinçlerimiz kadar, kırılmalarımız, acılarımız ve öfkelerimiz bu kitaba dahil”diyor.

Zeki Kırdemir kitabı için 'Tek amacı var' diyor, "unutulmamak ve unutturulmamak."
Ama başka bir amacı da var kitabının: "Adı geçen bazı arkadaşlarımız hayatta değiller. Kitabın oluşumunda en büyük pay sahibi onlardır. Bu yüzden ölenlerimize ve geride kalan özellikle çocuklarına karşı ayrıca bir sorumluluğum daha var. Bana emeğim olarak yayıncım tarafından kitabın telif ücreti karşılığı sayılı miktarda kitap verildi. Kitabın satışından elde edilecek gelir, benim kazancım olacak. Bu kitabın bana ait olan tüm gelirini, ölen arkadaşlarımızın mezarları yapılamışsa mezarlarının yapımında, eğer yapılmışsa bakımımında ve hâlâ paramız kalmışsa çocuklarının eğitim ve öğreniminde kullanılmasında harcamayı uygun gördüm."diyor Radikal’de yayınlanan bir röportajında.

Bir 12 Eylül yıldönümünde dam’dan dar’a 78’lilerin öyküsü “Devrim Bize Yakışırdı”tarihe bırakılan bir nottur.

Darbenin bir yerlere savurduğu,ölen,sakat kalan,hastalanan,dönen(!),devrime sevdalanan bu romantik kahramanları ,mahallemizin delikanlı ağabeylerini tarih önünde selamlıyorum.

(Zeki Kırdemir-Devrim bize yakışırdı-Ozan Yayıncılık-415 sayfa)
* * * * * * * * * * * * * *

Blognot1:Ayakta ölmek dizüstü yaşamaktan iyidir.(Roosevelt)

Blognot2: Tüm cep telefonu operatörlerinden 3919 YANGIN yazarak Türk Hava Kurumu’nun yangın söndürme uçağı alım kampanyasına 6 YTL katkıda bulunalım.6 YTL ormanlarımız için umut olsun.Ayrıntılı bilgi için :

http://www.thk.org.tr/2005/anasayfa.htm

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgili Aydın, pemperşe akşamı günce yetiştirmeye çalışıyorum baktım yetişmeyecek vazgeçtim. Ve birden geceyarısını geçiverdi zaman; 12-Eylül olmuş.. Seyir defterine not düştüm. Buraya da yazayım: Çocuklarımızın emaneti "Laik Atatürk Cumhuriyeti"ne ihanet etmemek için, unutmamalı ve unutturmamalıyız. Sevgili Zeki Kırdeniz'in eline, emeğine, yüreğine ille de yürekliliğine sağlık Sevgi ve saygılarımla.

derinmavi.. 
 13.09.2008 12:12
Cevap :
Seyir defterindeki mesajınızı okudum.Aradan geçen 28 yıl sonra bile açılan yaraların kapanmadığını görmek,tarihe bu şekilde tanıklık etmek içimizi acıtıyor.12 Eylül'üm tornasından geçen insanların yaşamları değişti,değiştirildiler.Dediğiniz gibi 12 Eylül'ün yaşattırdıklarını,ulusumuzu 12 Eylül'e taşıyan senaryoları unutturmamalıyız.Selamlar ve sevgiler.  13.09.2008 12:49
 

ülkemi dümdüz ederek geçti. Nice Devrimcileri ölüme gönderdi, sakat bıraktı, akıl ve vücut sağlıklarını elinden aldı ve bir o kadar da ailelerini, sevdiklerini savurdu. Tanıdığım o kadar çok yaşdaşım varki. Önemli olan genç kuşaklara, yaşanan bunca olayları aktarabiliyor ve unutturmamaya çalışıyorsak geride bıraktığımız tüm devrimcileri ve birer kıvılcım çakabiliyorsak gelecek kuşaklara ne mutlu bunu başarabilenlere diyorum.Senin şahsında Devrimci Zeki KIRDEMİR'i ve hayatta olan ve olmayan tüm DEVRİMCİLERİ selamlıyorum. Selam ve sevgiler

kadirr 
 12.09.2008 18:35
Cevap :
Kadir abi,senden bir mesaj gelmesinin bile bana ne kadar iyi geldiğini farkettim.Sadece bu ülkeyi seven ve bağımsız Türkiye düşü kuran tüm yurtsever insanları ve devrimcileri bende sizin şahsınızda selamlıyorum.Eşinize ve size de selamlar ve saygılarımla.  12.09.2008 23:28
 

Merhaba...Yazmayı unuttum, bu konuda yazdığım bloglar var. Bir göz atarsanız, kitaplardan edindiğiniz bilgilerle karşılaştırma şansınız olur.Selamlar.

cdenizkent 
 12.09.2008 12:02
Cevap :
Efendim,ben 12 Eylül'ü sadece kitaplardan değil,bizzat devrimci ve eski tüfek solcu olarak adlandırılan insanlardan bilirim.Bahsi geçen kitabın yazarıda,kitapta ismi geçen ve yaşayan,yaşamayan isimleri de yakından tanıyorum.Sizin yazılarınızdan ve sizden haberdarım,okuyorum.Bundan sonra daha dikkatli takip edeceğim.Selamlar ve saygılarımla.  12.09.2008 12:35
 

Merhaba...12 Eylül'ü bütün ayrıntılarıyla yaşayanlardan biriyim. Bu konuda yazılmış kitaplar beni kesmez. Ben gördüm ve yaşadım.Hatta 12 Eylül'ün geleceğini bile önceden bilenlerdenim. Amerika "yap!" dedi, bizim Silahlı Kuvvetlerimiz de yaptı.Sonucu,Amerika'nın istediği ve bugün bile tartışılan "Ilımlı İslam"ın ilk ayağı olan "Türk İslam Sentezi" ve bu kültürle yetiştirilen "sözde Atatürkçüler"dir. O günden bu yana Türkiye, bu sentezle yürümektedir.Hala 12 Eylül Anayasa'sı ile idare ediliyoruz.Çünkü, eskinin solu da şimdilerde sağa çark etmiştir...vs.vs...Selamlar.

cdenizkent 
 12.09.2008 12:00
Cevap :
Efendim,kitapların sizi kesmeyeceği kesin.Benim de böyle bir çabam ve iddam yok.Sadece tarihe düşülen bir belge niteliğindeki kitaba atıfta bulunarak 12 Eylül'ün acısını çekenlere selam durmaktı amacım.Size de selamlar ve saygılarımı sunuyorum.  12.09.2008 12:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 242
Toplam yorum
: 879
Toplam mesaj
: 196
Ort. okunma sayısı
: 1762
Kayıt tarihi
: 24.06.06
 
 

1970 doğumluyum.Karadenizin bir sahil şehrinden, hayatın güler yüzlü tarafına tutunmak için İstan..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster