Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Temmuz '11

 
Kategori
Türkiye Ekonomisi
Okunma Sayısı
1103
 

Dış ticaret açığımız büyürken...

Dış ticaret açığımız büyürken...
 

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın, ‘Avrupa’daki kriz bizi de etkileyebilir’ demesinin ardındaki gerçek, yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Aslında bizdeki krizin çok daha farklı olduğu görülüyor. 

AB’nin şımarık çocukları olan Yunanistan, Portekiz, İspanya ve şimdilerde İtalya, bu zamana kadar kapitalist sistemin yeni enstrümanını en fazla uygulayan ülkeler olarak göze batıyorlar. 

Neydi bu enstrüman? Üretmeden, sadece tüketmek! 

Üretmeden tüketmek, sadece Allaha has bir olgu olduğundan, bu ülkelerin ekonomileri bu işe fazla dayanamadı ve bir biri ardına iflas bayrağını çekti! 

Gelelim bizi “teğet” bile geçmeyecek krizimize: 

Bizim ekonomideki hastalıkta aynı dertten muzdarip! Son 10 yılda 500 milyar dolar faiz ödeyip, bir o kadar da borçlanmışız. 80 yıllık Cumhuriyetin kazanımlarını ‘babalar gibi’ bir bir satıp, bütçeye yama yapmaya çalışmışız. 

Netice? 

Her ne kadar Sayın Başbakan kriz bizi “teğet” bile geçmeyecek, ekonomimiz çok güçlü dese de, Merkez Bankası Başkanı, Sayın Başbakan’ın açıklamalarına sonuna kadar destek verse de, ‘görünen köy kılavuz istemez’ misali, ekonomik veriler, ne Sayın Başbakan’ı ne de Merkez Bankası Başkanını doğrulamıyor. Başbakan yardımcısı Ali Babacan ve AKP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Gedikli’yi haklı çıkartacak gibi görünüyor. 

Nedir o ekonomik veriler? 

* Dış Ticaret Açığı Haziran ayında, ithalatta beklentilerin üzerinde artış olması yüzünden, açığımız yüzde 79.2 artışla aylık bazda 10.2 milyar dolar olarak gerçekleşmiş 

Bu konuda uzman görüşü neydi? Dış Ticaret Açığı’nın 9.5 milyar dolar seviyesinde olacağı… 

* Dış Ticaret Açığımız Ocak-Haziran'da döneminde ise yüzde 88.2 artışla 53.98 milyar dolar olarak gerçeklemiş.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre; 

* İhracat Haziran'da yüzde 19.3 artarak 11.39 milyar dolar, Ocak- Haziran'da yüzde 19.9 artarak 65.63 milyar dolar olmuş. 

* İthalat ise Haziran'da yüzde 41.7 artarak 21.59 milyar dolar, Ocak-Haziran'da yüzde 43.4 artarak 119.61 milyar dolar olarak gerçekleşmiş.

* TÜİK verilerine göre 2010 Haziran'da yüzde 62.6 olan ihracatın ithalatı karşılama oranı 2011 Haziran'da yüzde 52.8'e gerilemiş.

* Haziran ayında enerji ithalatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 37.3 artışla 4.28 milyar dolar olurken, yılın ilk beş ayında ise yüzde 41 artarak 24.83 milyar dolar olarak gerçekleşmiş.

* Haziran ayında enerjinin ardından en yüksek ithalat 2.82 milyar dolar ile kazanlar, makine ve cihazlar, aletler ve bunların aksam- parçaları, 1.76 milyar dolar ile demir ve çelik, 1.7 milyar dolar ile motorlu kara taşıtları ve 1.53 milyar dolar ile elektrikli makine ve cihazlar, bunların aksam-parçaları izledi.

* Bir çok ülkesi batma noktasına gelen Avrupa Birliği'nin (AB) Haziran 2010'da yüzde 43.8 olan ihracattaki payı 2011 Haziran ayında yüzde 48.3'e çıkmış.

Netice itibarı ile bir yandan Cari Açıktaki önlenemeyen artışlar, öbür yandan Dış Ticarette aleyhimize gittikçe büyüyen rakamlar, ekonomimizin nereye gittiğini açıkça gösteriyor. 

Hükümet programında söylendiği gibi, ülke dışındaki müteahhitlik hizmetlerinden gelen gelirlerin arttırılması, turizm sektöründeki artış ve yurtdışı işçi gelirlerindeki artış bile Cari Açığımızı karşılamaya yetmiyor. 

Çevremizdeki ülkelerde süren kargaşa nedeniyle, ülkemize akın eden sıcak para nereye kadar daha devam edecek? En son yapılan açıklamalarda, komşularımızdan geçen ay gelen sıcak paranın 8.5 milyar dolar olduğu söyleniyor. Bu rakam bile aylık cari açığımızı karşılamaya yetmiyor! 

AKP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Gedikli’nin dediği gibi, herkesin harcamasına dikkat etmesi gerekiyor. Kıyıda köşede bir şeyler bulundurmakta fayda var. Savurganlığın hiç yeri ve zamanı değil. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çizdiğiniz tablo gerçekten ibret verici.Blogumun 8. sayfasında yer alan "TÜRKİYEDE NEDEN KRİZ OLMADI?" başlıklı yazımda bizde kriz olmayışının nedenini yazdım.

Kerim Korkut 
 03.08.2011 20:30
Cevap :
Merhaba Kerim Bey. Blog yazınızı en kısa zamanda okuyacağım. Yorum ve katkı için teşekkürler. Selamlar, saygılar...  05.08.2011 14:44
 

sen misil misil uyurken benim gunum hala devam ediyor saglik ve saygiyla

Newyorker 
 30.07.2011 18:53
Cevap :
Merhaba, malesef öyle! Yorum ve katkı için teşekkürler. Selamlar, saygılar...  31.07.2011 12:15
 

ne kadar kotumsersin , hem sen rakkamlari degistiriyormusun ne? bizim durumumuz kaya gibi saglam diyor bir bilen!!!!!!!!!!!Saglik ve saygiyla

Newyorker 
 30.07.2011 2:45
Cevap :
Buralardan Merhaba... Sabahın köründe bilgisayar başında olduğuna göre, oralarda da havalar çok berbat. Kayalarda bir gün un ufak olup, bir inşaatın duvarlarına ya sıva, ya da harç olur. Selarlar...  30.07.2011 11:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 3034
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster