Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Ekim '10

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
19698
 

E-devlet ne işe yarar?

E-devlet ne işe yarar?
 

e-devletimizin işi vatandaşın işini görmemek


Devletimiz ve hükümetimizin akıllı bürokratları sağolsunlar vatandaşın işini kolaylaştırmak için "e-devlet" denilen sanal bir kurum yarattılar.

Biz de geçenlerde durup dururken aklımıza geldi, girip bir bakalım tapu kayıtlarımız yerinde duruyor mu acaba diye merak ettik, e-devletin kapısını çaldık. Eee sanal da olsa koskoca hükümet binası bu, öyle var mı elini kolunu sallayarak içeri girmek. Ağır ol da molla desinler dediler, biz de ağır olduk tabii.İçeri girme şartlarını sıraladılar.

İçeriye giriş için bir kaç yol var.

Bunlardan bize yarayacak en basiti PTT şubesine kadar bir zahmet gidip 1 TL karşılığında şifre zarfımızı almak ve o şifreyi kullanmak. Şimdi yerinden kalkacaksın, taaa bilmem nerede olan PTT şubesine gideceksin, zarf alacaksın, git gel 5-10 TL ayrıca kaçıracaksın minibüs vs.diye. Halbuki biz PTT şubelerinin yerlerini unutalı yıllar olmuş, eskiden mektup, kart gönderirdik de yerini bilirdik. E-mail çıktı PTT şubelerinin yeri yurdu unutuldu. Neyse birgün yolumuzun üzerinde denk gelirse unutmazsak alırız. Olan 1 TL.mize olur.

Başka alternatifler var, onlar daha da pahalı çözümler. Hele bir T.C.Kimlik kartı ile giriş olanağı var ki tam evlere şenlik. Şu anda sadece Bolu'da pilot olarak uygulanıyor ve özel olarak Bolu'lu vatandaşlarımız için tasarlanmış. Bunu kullanabilmek için bilgisayarınıza bir modül takacaksınız, T.C.kimlik kartınızı o modülden kart okutur gibi geçireceksiniz e-devletin kapıları ardına kadar açılacak. O modül kaç paradır bilmiyorum ama herhalde Bolu'da sahip olmayan vatandaşımız kalmamıştır, bir Bolulu'ya denk gelirsem soracağım.

Bir de mobil imza ile girebiliyorsunuz o zaman da Turkcell ve Avea'dan hattınız olmalı, Vodafone'da yok. Bilmiyorum web sayfasında öyle diyor. Tabii GSM şirketleri bunu bedava kullandırmıyor, örneğin Turkcell sınırsız kullanım için ayda 5 TL, kullandıkça ödeyeyim derseniz kullanım başına 0, 90 TL kesiyor.

Bir de e-imza ile girebiliyorsunuz, bunu da devletimizin yetkilendirdiği bazı kuruluşlardan alıyorsunuz. Bunlar da içlerinde Tubitak'ın da bulunduğu toplam 4 kuruluş. Bunlar bir kart ve bir kart okuyucu veriyorlar bilgisyaarınıza takıyorsunuz orada POS cihazı gibi kartı okutuyorsunuz, maliyeti de 300 TL.ye yakın. Bu şirketlere uyar, normal vatandaşa ağır gelir.

Neticede devlet kapısını sanal alemde açmış ama vatandışım da içeri girip ortalığı karıştırmasın diye elinden gelen engeli koymuş. 1 Kasım'dan itibaren SGK hizmetleri de oraya aktarılacak.Artık sigorta gününü toplamak isteyen inşaat işçisi, işvereni primlerini ödüyor mu diye merak eden tezgahtar öyle kafası esip de girip bakıp münafıklık edemiyecek.

Bazı yazılara göre ortalama eğitim düzeyi ilkokul 4 düzeyinde olan halkımıza, henüz ellerindeki banka kartlarını bile ATM'lerde kullanmayan emeklilerimizin gözü aydın olsun.Devletimiz sizin için herşeyi sizden iyi düşünür.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 31
Toplam yorum
: 13
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 1465
Kayıt tarihi
: 27.03.09
 
 

İzmir doğumluyum. 1994 den beri İstanbul' da yerleşiğim. 25 yıl özel sektörde değişik firmalarda yön..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster