Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Şubat '18

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
546
 

En Tehlikeli Vahşi İnsandır

En Tehlikeli Vahşi İnsandır
 

Doğada yaşayan hayvanlarla insanlar arasında yapılan bir araştırma sonucunda insanların hayvanlardan daha vahşi oldukları örnekleriyle tespit edilmiş.     

Vahşi sadece yabani değil, aynı zamanda kabadır, görgüsüzdür, saygısızdır, merhametsizdir, zor kullanandır, şiddet gösterendir, yaşam ile yaşadığı yerle uyum sağlamayandır.

Yavrularına yiyecek temin edemeyen karganın imdadına diğer kargaların yetiştiğini, buldukları yiyecekleri gagaları ile yavruların gagalarına aktardıklarını hayvanlar âleminde seyrediyoruz.  

Hiçbir hayvan zor kullanarak diğer hayvanı taciz etmez, istismarda bulunmaz.

Yaşam için en muhkem olan yeryüzünde insanlar yaratılış gayesine uygun yaşamıyor.

Hayvan yaşadığı yere ( doğaya ) saygı ve bağlılık gösterirken, insan vahşi değilse neden terörist oluyor, yaşadığı vatana ve topluma saygı ve bağlılık göstermiyor, vicdansız, namert ve soysuz oluyor.

En küçük örnek insan vahşi değilse neden yolda tükürüyor, burnunu karıştırıp içinden çıkanın tadına bakıyor.

Yediğiyle, içtiğiyle evini, sokağını, caddesini, sahasını, bağını, bahçesini kirletiyor. Bununla da yetinmiyor doğayı ve doğada yaşayanlara zarar veriyor.

İnsanların doğaya ve hayvanlara verdiği zarar insanların insanlıktan uzaklaştığının göstergesidir.

Endonezya sularında çekilen ve görselde görüldüğü üzere denize atılan kulak temizleme çöpü küçük Denizatı’nın yaşamını ve hürriyetini nasıl engellediğini gösteriyor. 

Bir kulak temizleme çöpü doğaya ve doğada yaşayanlara böyle zarar veriyorsa gemilerin denizlere, fabrikaların çevreye ve sair insanların doğaya verdiği zararı siz döşünün.

Tayland'ın başkenti Bangkok'ta bulunan Hayvan Hastanesi'nde Bank isimli deniz kaplumbağasının midesinden madeni paralar çıkıyor. 

Hindistan Bombay'daki bir pazarda insanların elinden yiyecekleri aldığı gerekçesiyle maymun tutuklanıyor, elleri, ayakları iple bağlanıyor. 

Balığın gövde ortasına sarılı kalan naylon ipbalığın gelişmesine engel olduğu gibi onun yaşam mücadelesi neden oluyor.  

Kabuğuna sabitlenmiş silikonlu cam şişenin verdiği cefa yetmiyormuş gibi yuttuğu çöp yüzünden günahsız, zararsız kaplumbağa ölüm eziyet çekiyor.  

Kafasına isabet eden zıpkın maymunun kafatasına zarar vermiş ve beynini zedelemiş, insan olan veterinerin yaptığı operasyonla maymunun hayatı kurtarılıyor.

Balık ağına takılan bebek fok neredeyse ölmek üzereyken çevreden insan olanlar yetişiyor.

Örnekler saymakla bitmez bu kadarı ile yetinelim tümünü yazarsak vahşi olan insanlar insanlıktan utanırlar.

Hal böyle ise yazı başlığı doğrudur ve en tehlikeli vahşi insandır.  

Kıymetli okurlarımıza saygılar sunuyorum.

Mehmet BURAKGAZİ / MERSİN

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Değerli yazarım Mehmet Bey. Hastalığınız için üzüldüm.Şifalar dilerim.Hepimiz birbirimizden çok şeyler öğreniyoruz.Estağfurullah efendim.Hakkınızı siz de helal ediniz.Yarının ne getireceğini bilemiyoruz.Güzel bir alışkanlık bence...Size ve değerli ailenize,selamlarımı ve saygılarımı sunuyorum efendim.

fisun gökduman kökcü 
 11.04.2018 12:12
Cevap :
Kıymetli Dr.Fisun Gökduman Kökçü; Sayfanıza girdim, yoksunuz.Bu arada unuttum yazmayı. Yüce Allah emeklilik hayatınızda size, eşinize, çocuklarınıza her daim sağlık ve mutluluk nasip etsin.Evet, 34 yıl devletimize hizmet edip bizde ayrıldık.Zor görevlerde bulunanların erken emekli olmasında yarar vardır. Kıymetli Dr. hastalığımız geçmedi daha doğrusu gitbaşımdan diyorum lakin bir türlü gitmiyor. Zaman, zaman nüksediyor. Zahmet, zaman ve paha biçilmez yorumunuz için teşekkür ediyorum.Size, kıymetli eşinize ve daha çok kıymetli oğlunuza saygılarımı sunuyorum.Hepinize sağlık ve mutluluk diliyorum.   11.04.2018 14:03
 

Değerli Yazarım Mehmet Bey.Ben yeni emekli oldum.Henüz bir hafta oldu.Bundan önce pek blog okuyacak vakit bulamıyordum.Bu yüzden bir çok yazarı bilmiyorum.Ama zamanım var artık,tanımaya,okumaya çalışıyorum.Yorumunuzu görünce,sizi tanımak için sayfanızda gezinmeye başladım.Bir baktım ki,bir saat okumuşum.Ben,bana yorum yaptınız diye değil,çok beğendiğim için yorum yaptım,çünkü yazınız çok güzeldi.Bu yazıyı daha önceden de görsem,mutlaka yorum yazardım.Böyle anlaşıldı ise,çok üzülürüm.Benim bu tarz bir kişi olmadığımı az çok anlamışsınızdır sanırım.Yeni yeni yazılarda görüşmek dileğiyle,sağlıcakla kalın efendim.Sevgi saygı ve selamlar...

fisun gökduman kökcü 
 07.04.2018 4:10
Cevap :
Kıymetli Dr.Fisun Gökduman Kökcü:Sureti kattiyede kıymetli doktorumuzun o tarz kişilikte olmayacağı kesin.Yorum zahmettir, vakitten Fedadır. Yazıları okumayı, yorum yazmayı çok seviyordum ne çareki Klima yüzünden zatürre teşhisi rahatsızlığım iki yıldan beri devam ediyor.Bu nedenle kıymetli yazarlarımızın yorumlarını cevaplamayı ihmal ediiyorum yada çok geç cevaplıyorumm.Siz daha kıdemli yazarlarımızdansınız.MB da çok değerli yazarlar tanıdım, onların yazılarından çok şeyler öğrendim.Siz yüreğinizdekileri dış dünyanıza yansıtıyorsunuz.Güven ve itimada şayansınız.Şiir yazamıyorum ancak şiiri yazıdan önde tutarım.Bir çok yorum cevaplarımın sonucunda " hakkınızı hellal ediniz" sözlerini göreceksiniz.İşte bende bende böyle biriyim. Size, kıymetli eşinize, çok kıymetli evlatlarınıza sağlık ve mutluluk diliyorum.Saygılarımı sunuyorum.   07.04.2018 19:17
 

Yıllar önce "barışa ağıt" diye bir şiir yazmıştım;Kimse etmez insanın insana ettiğini/Kör tuttuğunu,topal yettiğini/Asırlardır büyüyor bu kanlı çiçek/Kim bilir kaç asır daha büyüyecek... diye devam eder.İnsan sadece insana değil,tüm evrene zulüm ediyor değerli yazarım.Bu yüzden bu şiirim eksik geliyor şimdi bana.Yazınızı bir solukta okudum.Duyarlılığınız beni çok etkiledi.Elinize,yüreğinize sağlık.Saygı,sevgi ve selamlarımı sunuyorum efendim...

fisun gökduman kökcü 
 06.04.2018 11:14
Cevap :
Kıymetli Dr.Fisun Gökduman Kökçü;Ayırrdığınız zamana, gördüğünüz zahmete ve paha biçilmez yorumunuz için teşekkür ediyorum.Yüreğimde iz bırakacak ve nakış misali işlenecek yazıların tümünü okurum.Mutlaka yorumlarım.Sizin eserinizi okurken zahmet etmeniz ve yorum yazmanız için yorum yazmadım.Yazdığınız haklı ve deryaların derinliklerinde saklı sözlerden pay aldım.İnanın insanlık insanları bırakıp yedi dağın, arkasına sığınmış.Allah'ın yarattığı ve kendilerine akıl verdiği, sorumluluk yüklediği bazı insanlar insanlık vasıflarını kaybetmiş. Benlik almış başını dört nala koşuyor. Bu ciihanın kadir kıymetini bilseydik,bizi bırakıp kaçan insanlıktan nasiplenseydik esastaki cennetimizi bu fanide hazırlardık. Ne doğa kaldı, ne deniz kaldı her yer beton oldu nefes almak zorlaştı.Saygılarımı sunuyorum.Size ve kıymetli ailenize sağlık ve mutluluk diliyorum.   06.04.2018 15:59
 

Değerli Mehmet bey merhaba, insana dair özel bir durumu gündeme getirmişsiniz ki; hayvanlar güdüleri ve cinslerinin paradigmasıyla hareket ederken, insanlar biri birlerine karşı kullanmak için silahı icat etmeleri daha vahşi olduklarının somut ispatıdır. İlave icat ettikleri para (ve eden materyaller) için biri birlerine yapmadıkları da ilave bir durumdur. Gönül hoşluğuyla...

Kadri KANPAK 
 12.02.2018 9:35
Cevap :
Kıymetli Kadri Kanpak; İnsanlar dünyada yaşam kural ve kaidelerine uymuyor.Gerekli görülmeseydi hiç bir hayvan yar atılmazdı. Hal bu ki hayvanlar insanlardan önce yaratılmış ve onlar daha kıdemlidir. İnsanlar dünyayı daha yaşanacak hale getirmekle görevliyken maalesef insanlar dünyayı yaşanmaz hale getirdiler.Doğayı, denizleri, çevreyi kirlettikleri gibi hayvanlara eziyet etmeye devam ediyorlar. Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.   13.02.2018 11:16
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 607
Toplam yorum
: 7050
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1795
Kayıt tarihi
: 12.04.12
 
 

Bingöl'de, Baharın son ayında, ikindi üzeri un ambarı (kiler) arkasında, ebesiz, hemşiresiz, Emin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster