Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Temmuz '17

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
179
 

Eskiden meteoroloji olmadığı için insanlar herhalde yağmurun yağacağını yağdığı zaman öğreniyorlardı

Eskiden meteoroloji olmadığı için insanlar herhalde yağmurun yağacağını yağdığı zaman öğreniyorlardı
 

Yaz, kış, bahar biliniyormuştur yine de… Baharda yağmur, kışın kar yağacağı… Hani ona da hazır olunur, kar yağmur mevsimine göre beklenir de ne zaman yağacağını bilmediğin için yağmura, kara, boraya, fırtınaya yakalanmaktan kurtulamazsın.

Yağmurun yağacağını yağdığı zaman öğrensen nolur, tedbir alamazsın. Bu nedenle eski zamanlarda insanlar bol bol yağmurdan kaçarken doluya tutulmuşlardır. Zor olmuştur yani…

Özellikle barınaklar korunaklı değilmiştir ya yakacak odun bol, insan az her yer senin… Biraz da şimdinin insanı gibi dayanıksız değilmiştir o günün insanları, sanki tuz olup eriyeceğiz; belki evleri bile yoktu dağda yatıyorlardı.

Ama öte yandan biz karda yağmurda kalsak hemen hastalanıyoruz, sonuçta eskinin insanı da etten kemikten ne kadar dayanıklı olabilirler ki; dayanıklı olmadıkları 40’lı 50’li ortalama yaşam süresinden anlaşılıyor.

Birden kar bastırdı, fırtına, bora… Dağ başındasın; Allah rahmet eylesin, havanın durumunu bilseydin yola çıkmazdın. Bulutlar, gökyüzünün durumu, rüzgârın esişi falan bilgi verir ama hava kapalı olup yağmadığı zaman da var.

Savaşa gidiyorsun, havanın durumunu bilmiyorsun, harbe girdin gök boşanıyor; gerçi can derdinde onu mu düşüneceksin.

Eski zamanlarda deprem, sel, soğuktan donanlar, çığ… Dağdaysan ki o zamanların insanı dağda olur, avcı çünkü hiçbir şeye karşı hiçbir tedbir alamazsın.

Belki o zaman da varmıştır göğü inceleyen, bugün gibi olmasa da biraz meteoroloji… En azından yazı kışı bildikleri için ona göre hareket etmiş olmalılar. Yine de çok zor olmuştur insanlar için, biz önceden bildiğimiz halde tedbir alamıyorken… Eminim ki bir meteoroloji bilimi insanlığın hayatında çok şey değiştirmiştir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba, Bir de diz ağrıları (romatizma) sanırım yardımcı olmuştur insanlara. Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 01.08.2017 16:44
Cevap :
Demek o zamanlar meteoroloji yerine diz ağrıları vardı  01.08.2017 18:59
 

eskiden bizim koyde imam efendi esek depinirse yagmur yagar derdi, anirirsa kar yagar emme bi de zort demesi varki hafazanallah, zelzele olur derdi. Bizde inanirdik, ki hala inaniyorlar...!

Newyorker 
 31.07.2017 23:10
Cevap :
Allahım Allahım, şu işe bak!  01.08.2017 18:17
 

Görüşlerinde haklısın. Ancak son yüz yıldır meteoroloji ilminden yararlanılıyor, Daha önceki yıllarda ise medeniyet ve dolayısıyla teknoloji çok gelişmediği için hava şartlarına pek ihtiyaç olmuyormuş.Savaşlara gelince, hep yazın savaşmışlar.Kışın sefere çıkan Osmanlı ordusu var mıdır? Zannetmiyorum.Ulaşım araçları çok basit olduğu için turizm de yok.Genelde atlı arabalarla yazın bir yerden bir yere gitmişler.Ama günümüzde hava şartlarını bilmesek yandık.Uçaklar çalışmaz, yollar karlı olur arabalar gidemez. Vapurlar ,gemiler çalışamaz.

yılmaz çetingöz 
 31.07.2017 11:37
Cevap :
"Ancak son yüz yıldır meteoroloji ilminden yararlanılıyor, Daha önceki yıllarda ise medeniyet ve dolayısıyla teknoloji çok gelişmediği için hava şartlarına pek ihtiyaç olmuyormuş." Çok güzel bilgiler vermişsiniz Yılmaz bey teşekkür ediyorum...  31.07.2017 15:55
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 6080
Toplam yorum
: 15063
Toplam mesaj
: 283
Ort. okunma sayısı
: 637
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster