Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Şubat '11

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
914
 

Et - Balık Kurumu Şubeleri Neden Modern Görünüşlü Değildir?

Et - Balık Kurumu Şubeleri Neden Modern Görünüşlü Değildir?
 

Esasında Toplumsal düğümlerden biri de Et ve Balık Kurumlarının durumudur. 

En önemli gıdaların başında bilindiği gibi et ve balık gelir. Ama halkımızın en az yediği yiyecek et ve balıktır. Bakmayın kebabçı ve dönerci sayısının fazla olmasına. Evlere giren et ve balığın kilogramının yıllık ortalaması içler acısıdır. 

Et ve Et Ürünlerinin yıllık kişi başına ortalama tüketimi ABD'de 120 kg, Avrupa'da 90 kg iken, Türkiye'de vatandaşlar 365 gün içinde ortalama sadece 15 kg (günlük 41 ) kg et yiyebiliyorlar. 

Deniz mahsülleri tüketimine gelince , ortalama kişi başı tüketim İtalya'da 24.6 kg, Fransa'da 31.2 kg, İspanya'da 44.7 kg, japonya'da 60 kg iken; ÜÇTARAFI DENİZLERLE ÇEVRİLİ TÜRKİYE'MİZDE yıllık kişi başı deniz ürünleri tüketimi ortalama olarak 8.9 kg civarındadır. 

Yani et ve balık tüketimimiz gelişmiş ülkelerin tüketiminin aşağı yukarı 10' da biri civarındadır. 

Biz, tarım ve hayvancılğın güya ön sıralarda yer aldığı bir ülkeyken, denizlere ve göllere sahipken, et ve balık tüketimimiz yerlerde sürünüyor. Çünkü bu konuya hiç önem vermiyoruz. 

Bırakın üretimi. Et ve Balık Kurumunun mağazaları zaman içinde bir bir kapanmış ve sayıları çok azalmıştır. Nedenine gelince bana göre bu kurumun et pazarlamasına hiç değer vermemesidir. 

Bilenler bilir bu kurumun et mağazaları en köhne yerlerde, bakımsız , ışıksız semtlerde, kırık dökük inşaatların yanında yer alırdı. Dükkanların içi 1930'ların kasap dükkanı görünüşünde, eskimiş buz dolapları içinde sunulurdu tüm et ürünleri. Alacağınız olsa bile almazdınız. Satılan mamüllerde en kalitesizinden olurdu. 

0ysa düşük gelirli halkımızın et ve et ürünleri satın alabileceği mağazalardı et ve balık kurumunun dükkanları. Zaten bu kurumlarda sadece et satılırdı. Balık satılır mıydı? Hhiç bilmiyorum. 

Şimdilerde 100 adet yeni et ve balık kurumu satış şubesi açılacakmış. İnşallah mağazalar biraz modern ve temiz olur. Bir de en ücra köşelerde açılmaz ve açılan yerler halka duyurulur. 

Bakalım göreceğiz. Bu yeni açılan mağazalar modern görünüşlü, aydınlık ve iç açıcı olacaklar mı? 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

etbalık kurumuna gittim tavuk fiyatı çok farklı değil bütün tavuk neredeyse market fiyatı. Kırmızı et deseniz, kuşbaşısı o kadar yağlı ki hayvanın neresi olduğu belirsiz. Kıyması yenecek gibi değil ve inanır mısınız kedilere verdim yemediler sanırım kedi-köpek maması yapılacak etleri halka kaliteli ucuz diye yutturmaya çalışıyorlar. kıyması o kadar kötüydü gerçekten sırf yağ ve sinir. Ucuz et deyince insan sağlığına zararlı et anlamışlar nasılsa millet et görmemiş ya bunlara göre, halk kaliteliyle kalitesizi ayıramaz sanki.

Başak ALTIN 
 12.02.2011 12:11
Cevap :
Katkılarınız için teşekkürler. Neden bu şekilde hareket ediyorler anlıyamıyorum?Devlet kurumu olunca en kötü şekilde idare etmeyi tercih ediyorlar? Bunda hükümetten ziyade alt kademedeki bürokratların ihmali var gibi geliyor. Saygılarımla.  12.02.2011 14:42
 

Et ve Balık Kurumları birer birer kapatıldı/kapattırıldı...Hayvancılık sektörü iyi bir ivme kazanmıştı. çok değil yanılmıyorsam 3 yıl önce Adana ve Konya'daki Et balık Kurumlarının da dahil olduğu kesimhaneler de kapatılacaktı. Meslek odaları kendi aralarında toplantılar yaptılar, görüş bildirdiler... Seçimin yaklaştığı bu günlerde işsizliğe ilaç gibi gelecek (!).... umarım Öğretmen atamaları da yapılır. Keşke film geri dönse; Sümerbank'ın tırlara yüklenip yola çıkmış pırıl pırıl makinaları da gitmeseydi, taksitle satıldığı (Adana çırçır ve dokuma-Ceyhan yolu üzr.) dosyaları sehven yanmasaydı. Tekel'in pırıl pırıl makinaları (geçen yıl-sanırım devam ediyor) sökülmeseydi. Et balık kurumları en modern binalardı.... satış bürolarını kimler yönetecek, kimler işe alınacak(?) Dedim ya seçim yaklaşıyor. Bir de Çukobirliğe de el atsalar... Girdi maliyetleri ile bu kadar oynamasalar, müstahsil, tüccar, sanayici memnun dolayısıyla halk da memnun olacaktı. 1 istihdam = ..... ? oy eder

NEZHAD AGLAĞU 
 12.02.2011 2:25
Cevap :
Merhaba, Keşke Sümerbank ve Beykoz ayakkabı fabrikası yeniden açılsa. Ama bu sefer zevkli ürünlerle piyasaya girseler. Hem istihdam yaratırlar hem de halk ucuz giyim eşyasına kavuşur.Hep ümitle yaşıyoruz. Esen kalın  13.02.2011 16:04
 

Kamuda iyi yönetici getirilmeyince iyi icraat da olamıyor maalesef. Çok müşteri olunca etler de işlenmiyor. Yoksa ithal et bence iyi. Umarım bundan sonra modernize edilir.Saygılar.

Turbest 
 11.02.2011 18:53
Cevap :
Kamuda iyi yönetici azlığı ülkemizdeki sorunların ana kaynağı bence de. Katkılarınız için teşekkür ederim. Saygılarımla.  11.02.2011 19:48
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 437
Toplam yorum
: 2172
Toplam mesaj
: 120
Ort. okunma sayısı
: 999
Kayıt tarihi
: 26.01.10
 
 

1945 yılında Adana'da doğdum. Galatasaray Lisesi ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültes..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster