Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Nisan '18

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
508
 

Geçimle İlgili Bir Mektubun Hikâyesi

Geçimle İlgili Bir Mektubun Hikâyesi
 

Atatürk’ün kızkardeşi Makbule Atadan1947’de Cumhuriyet Halk Partisi’ne ardarda iki mektupla müracaat ederek ağabeyinin vasiyetnamesi gereği aldığı bin lira aylık ile geçinemediğini ve geçim sıkıntısı çektiğini dile getirerek maaşının arttırılmasını ister.

CHP tarafından Parti kurucusu yani Atatürk'ün kızkardeşi olan Makbule Hanım'a beş gün sonra bir cevap mektubu hazırlanır ve kendisine 16 Eylülde gönderilir.

Genel Sekreter'in imzaladığı mektup cevabında şöyle yazılır: "Her ay verilmekte olan bin lira ödenek vasiyetnameye dayanmaktadır.
Bu ödeneğin çoğaltılmasına Partinin yetkili olmadığını saygı ile arz ederim" diye bildirilir.


Yani Aylığınızı artıramayız cevabı veriliyor. Cumhuriyet Halk Partisi Atatürk'ün kızkardeşinin aylık maaşının artırılması isteğini reddetmiş.

Meclis ancak 1958 yılında Atatürk'ün kızkardeşi Makbule Atadan'a vatani hizmet aylığı bağlayarak sorunu çözmeye çalışmış.

Yani Atatürk'ün kızkardeşi Makbule Hanım'ın isteği 11 yıl sonra derde deva olacak şekilde çözülmüş. 

Makbule Hanım ağabeyinin Cumhurbaşkanı olmasının ardından annesi Zübeyde Hanım ile bir müddet Ankara'da yaşadı. Milletvekili ve iş adamı Mecdi Boysan ile evlenip daha sonra ayrıldı.

1930 yılında ağabeyinin talimatı ile Serbest Cumhuriyet Fıkrası'na girdi ve uzun seneler Ankara'da Çankaya Köşkünün yakınında kendisi için inşa edilen Camlı Köşk'te yaşadı ve 1956 yılında vefat etti.

Bu haber dünden beri bir kaç gazetede yayımlandı. Biz mesele mahiyeti ve konudan ziyade mektubun yazılışını, mektuptaki kelimelerin katkısız ve sadeliğini dile getirmek istedik.

Bu dünyada geçim sıkıntısını Atatürk'ün kız kardeşi Makbule Atadan'ın da yaşadığını, aylık maaşının artırılması talebini içeren CHP ne yazdığı aşağıdaki mektup suretinden anlıyoruz.


Kıymetli okurlarımıza saygılar sunuyorum.

Mehmet BURAKGAZİ / MERSİN
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sayenizde o mektubun haber olduğu günleri anımsadım değerli Mehmet bey, mektubun içeriğindeki incelik, onur da ancak Atamızın asaletinden nasiplenenlere yakışır. Çok teşekkür ediyorum anımsattığınız için, saygı selamlarımla

Cemile Torun 
 21.04.2018 0:01
Cevap :
Kıymetli Cemile Torun; Evet, Atatürk'ün kızkardeşinin talebi CHP tarafından o gün kabul edilmedi daha sonra Meclis kararıyla bir nebze olsun iyileştirildi.Yızada da yazıldığı üzere bizim gayemiz o günkü mektubu e içindeki o katkısız, sözleri okurlara ulaştırmaktı.Saygılar sunuyorum.Tüm aileye sağlıkve mutluluk diliyorum.  22.04.2018 16:34
 

Atatürkün Makbule Hanım'a miras bırakmadığını, mirasını olduğu gibi Türkiye Cumhuriyetine aktardığını biliyordum da böyle bir mektuptan ilk defa sizin yazınızla haberdar oldum. Nereden nereye dedirtecek biçimde düşündürücü ve anlamlı!!!

Nurbanu Kablan 
 11.04.2018 22:33
Cevap :
Kıymetli Nurbanı Kaplan:Atatrk'ün kızkardeşi Makule Hanıma miras bırakmaması aylık binlira maaş bağlanması Atatürk'ün takdiri ve söz olmasın, dedikodu olmasın görüşü hakim.Ancak yıllar sonra binlira ile geçinmek mümkün olmamış ki Makbule Hanım böyle bir talepte bulundu.CHP nin Atatürk'ün vasiyetinin arkasına sığınarak talebi red etmesi gerekmedi.Makbule Hanım miras istemedi geçimini sağlamak için maaşının yükseltilmesini istedi.Bu hadise gösteriyor ki kim bilir Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğünde daha nice dilekçelervar.Tekrar edeyim benim gayem o günkü mektubu okurlarımıza ulaştırmaktı.Saygılar sunuyorum.Hep sağlıkla, daima mutlulukla yaşamanızı diliyorum.  13.04.2018 23:15
 

Değerli yazarım.Büyük bir ilgi ile okudum.Üzüldüm...Ne diyelim?Yazınız için çok teşekkür eder,saygı ve selamlarımı sunarım efendim...Elinize sağlık...

fisun gökduman kökcü 
 11.04.2018 12:18
Cevap :
Kıymetli Dr.Fisun Gökduman Kökçü; Esas gayem o tarihte yazılan ve katkısız kelimelerin sıralandığı o mektubu okurlarımıza ulaştırmaktı. Mesele mahiyeti ise tam bir vefasızlık, kime Atatürk'ün kızkardeşine. Kendilerinin maaşını bir saat içinde artırırlar, kimse bir şey diyemez.CHP yi kuran Atütürk'ün kızkardeşine ise vasiyetnamenin arkasına sığınırlar.Çok şey söylemek istiyordum lakin bu sayfada söylemek istemiyorum. Ben gördüm göreli bu CHP bir adım gitmedi ileri.Ayırdığınız zaman,gördüğünüz zahmet ve paha biçilmez yorumunuz için hakkınızı helal ediniz.Size ve tüm ailenize saygılar sunuyorum.Hep sağlığınızı ve mutluluğunuzu diliyorum.  11.04.2018 14:08
 

Merhaba Mehmet Bey, GaziMustafa Kemal Atatürk(ün bu mektubunu okuyunca inanın gözlerim yaşardı. Kız kardeaşi Makbule Atadan zor günlmer yaşamış. Atatürk isteseydi malının çoğunu ona bağışlayabilirdi. Fakat yapmadı. Ancak CHP 'nin onunla iölgiglenmesini isterdim. Ancak 11 yıl sonra cevap veriyorlar... Bu insanı gerçekten hem üzüyor ve hem de düşündürüyor. Makbule Hanımı zo rahmetle anıyorum. Bu tarihi mektubu yayınladığınız için size de teşekkürler ediyorum. Selaüm.

Abdülkadir Güler 
 11.04.2018 5:14
Cevap :
Kıymetli Abdülkadir Güler; Evet, CHP Atatürk'ün kızkardeşine tam 11 yıl sonra bir nebze de olsa çare oluyor.Ben gördüm göreli bu CHP hiç bir zaman biri adım bile gitmedi ileri.Bunlar artık muhalefet görevini de unuttular gözlerini kapatıp, ağızlarını açıyorlar. Sözlerinin nereye varacağını bilmiyorlar.Mektupdaki katkısız kelimeler benide hüzünlendirdi.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.  11.04.2018 13:55
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 609
Toplam yorum
: 7068
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1953
Kayıt tarihi
: 12.04.12
 
 

Bingöl'de, Baharın son ayında, ikindi üzeri un ambarı (kiler) arkasında, ebesiz, hemşiresiz, Emin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster