Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Aralık '07

 
Kategori
Ruh Sağlığı
Okunma Sayısı
825
 

Gülmek sana yaraşıyor

Gülmek sana yaraşıyor
 

İşte anlatmak istediğimin resmi budur.


Gülünce güller açılıyor, yüzünde. Gülünce gözlerinin içi ışıl ışıl parlıyor. Gülmek sana yaraşıyor. Gül sen gülün olayım. Bu cümleler ya günlük hayatımızda, ya da şarkılar içinde geçen nice cümleden bir kaç tanesi. Gerçek gülmek nedir oysa... Tüm hücrelerini etkileyen gülmen en son ne zamandı hatırlayanınız var mı?

Büyük bir problemimiz yoksa, ağrımız, sızımız yoksa genelde güleriz. Ama bu gülme gerçek gülme midir? Gerçekten güldüğün zaman hani içten gelen bir kahkaha, o an hiç ama hiç bir şey düşünmediğin, salt o anı yaşadığın, bedeninle, gözlerinle, sesinle ve nihayet ruhunla güldüğün gülme gülmedir bence.

Kimi yüksek sesle kahkaha atar, kimi sadece gülümser, kimi de bir gülme sesi çıkarır ama uzun sürmez. Şayet tüm benliği ile gülüyorsa, ruhunu da katmışsa işin içine şekli, sesi, uzun ya da kısa sürmesi hiç önemli değildir. O an onun mutlu olduğu andır. Hele bir de farkında olarak yaşıyorsa o anı deymeyin keyfine o kişinin.

Çocuklarda çok daha bariz görülür doğal olarak bu durum. Gerçi onlar farkındalıklarını yaşamıyorlardır mutlaka ancak gerçekten ama gerçekten yürekten gelir gülme sesleri. Bebeklikten başlayan o ruhun neşesi olan gülmeleri yaş ilerledikçe azalır azalır ve nihayet sadece gülümsemeye bırakır kendini. Yaş ilerleyince hiç yoktur kahkadan etrafı çınlatan vardır elbette. Ama çınlatmak göstergesi midir gerçek gülmenin? Sahte kahkaha atanlar yok mudur çevrenizde. Örneklerini çok görmüşüzdür veya kendimiz gülmüşüzdür gülmüş olmak için.

İçten gelen, samimi bir gülüşün mucize denecek etkileri vardır oysa hem kendimize hem etrafımıza. Vücudumuzun salgıladığı hormonlar bile değişir. Gerçekten gözlerimizin içi ışıldar. Bedenimiz mutlu olduğumuzu haykırır. Sevgiyle dolar benliğimiz. Bu kadar pozitif enerjiyle de çevremizi etkileriz ve onlarında ruh hallerini etkileriz mutlaka. Günün geri kalan bölümünde de bu anın etkilerini görürüz. Olaylara, kişilere daha hoşgörülü davranırız. Kendimizi hep daha iyi hissederiz. Hatta güzelleşiriz bile bayanlar bunu çok iyi bilir değil mi?

Geçenlerde kızımla yaşadım böylesine bir anı. Çok güzeldi inanın. Şimdi düşününce kimine göre komik bile değildi yaşadığımız an. Ancak bizim için gerçekten komikti ve biz kahkaha tufanı yaşadık diyebilirim. İlginizi çekmez ise bu bölümü okumadan geçin diyeceğim. Zira biliyorum ki bize komik gelen başkasına gelmeyebilir. Ancak belki de gülümsemenizi sağlarım anlatacağım anı ile . Bu bile şu karamsar dünyada açan bir çiçek gibi beni mutlu eder.

Okuldan kızımı her gün ben alıyorum. Yine böyle bir gün, gülücükler içinde arabaya yaklaştı arka kapıyı açtı ve kapadı. Ben de hareket ettim. Bu arada gününün nasıl geçtiğini, iyi olup olmadığını sordum. Ama dar bir sokak olduğu için önümdeki arabaya da yol vermem gerekiyordu. Aklımdan da niye hiç konuşmuyor bu kız diye geçiriyordum. Öndeki arabaya yol vermek için geri vitese taktım arkamı döndüm ki biri bana doğru koşuyor. Aaaa
bu kızım. Neye uğradığımı şaşırdım ve hemen durdum. Geldi bindi ama nasıl bir gülüyor görmeliydiniz. Meğer arka kapıyı açıp eşyalarını koymuş, arkadan dolanıp ön tarafa benim yanıma gelecekmiş ki ben hareket etmişim. Bunları anlatırken bile kahkasına engel olamıyordu. Ben de bu arada tabi ki gülüyordum. İkimizin kahkaları birbirimizi etkiledi ve zirveye çıktı. Baktım araba kullanamayacağım kenara çektim bir iki dakika gülmemizin geçmesini bekledim. İnanın o günümü çok güzel bitirdim ve yattığımda yüzümde tebessümüm vardı. Şu an yazarken bile gülümseyebiliyorum. Kızımın yüzündeki o canlılık, yanaklarının kızarması, gözlerinin ışıltısı görülmeye değerdi doğrusu.

Sevgiyle gelen her gülme eylemi hayatımızı biraz daha anlamlı, yaşanılır kılmaz mı? Sizlerin de yaşamınızda içten gelen, neşe dolu kahkahalarınızın eksik olmamasını diliyorum. Öylesine içimden gelen bu yazımı okuyup gülümsemenizi sağladımsa bir gülücük de benden size diyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ah Özlem'in o güzel yüzü ve kikirdemesi gözümde canlanır da gülmez miyiiim??? Canım benim yaaa... Çok özlemişim ben siziii..:)))) Öpüldünüz...:))

Yıldız... 
 24.12.2007 18:21
Cevap :
Teşekkürler canım,biz de seni özledik. Seninle birlikte güleceğimiz nice günlere diyelim...  25.12.2007 7:05
 

hem akıl hem de ruh sağlığımız açısından yararlı. Teşekkürler, güldürdüğünüz için. Sevgilerimle...

narçiçeği 
 22.12.2007 22:28
Cevap :
Satırlarla da olsa güldürebildiysem ne mutlu bana. Yüzünüzdeki gülücükler hiç eksik olmasın. Yorumunuz için teşekkürler  23.12.2007 20:33
 

...Sevgili Niliş'ciğim,gerçekten beni de güldürdün ancak biraz da endişelendim.Ya kızınızı göremeseydiniz..sevgi ile kalın..gülücükler yüzünüzden hiç eksilmesin..

Tunay 
 18.12.2007 19:47
Cevap :
Teşekkürler, evet haklısınız görmeseydim kötü olurdu. Gerçi çevreyi biliyor, telefon edebilirdi. Ancak biz iletişim kurana kadar ben endişenin doruklarında dolaşır dururdum. Yine de böyle bir anıyla sizi de güldürebildiysek ne mutlu bize. Sevgilerimle  18.12.2007 21:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 18
Toplam yorum
: 47
Toplam mesaj
: 10
Ort. okunma sayısı
: 1213
Kayıt tarihi
: 08.11.07
 
 

1957 yılının Kasım ayında dünyaya gelmişim. Neşeli, hayatı seven dolayısı ile insanları seven biriyi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster